Film & TV Kultúra & umenie

„SLOBODA NIE JE ZADARMO“

Marek Bajtek
Autor: Marek Bajtek

Tak znie slogan medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden Svet, ktorý odštartoval 20. Novembra 2014.

DSC_0003

fotka: Marek Bajtek.


Počas nasledujúcich piatich dní sa v Bratislave koná už 15. ročník jedinečného filmového festivalu. Viac ako 60 zahraničných, ale aj domácich titulov, hovorí o živote v chudobných krajinách, o boji ľudí za slobodu v Tibete , Afganistane , Indii , Ukrajine , Rusku , Bielorusku ale tiež v demokratických krajinách .

DSC_0033

fotka: Marek Bajtek.


Za pripomienku stojí svetová premiéra slovenského dokumentu Salto Mortal o súčasnej generácii mladých ľudí ktorí zisťujú, že členovia ich rodín boli členmi ŠTB a slovenská premiéra filmu Priamy prenos o týraných deťoch, od režisérky Zuzany Piussy.

DSC_0119

fotka: Marek Bajtek.


V bohatom sprievodnom programe nechýbajú debaty s autormi dokumentov, diskusie na rôzne témy ako 20 rokov od Česko-Slovenského rozvodu, alternatívne trendy v stravovaní , korupcia na Slovensku , sloboda médií , situácia na Ukrajine a mnoho ďalších, ako aj výstava fotografii s názvom Uprising in Ukraine od fotografa Michala Burzu .

DSC_0018_01

fotka: Marek Bajtek.

DSC_0027

fotka: Marek Bajtek.


Festival sa bude konať na týchto miestach: Kino Mladosť, KC Dunaj, Kino film Europe, Filmová a televízna fakulta VŠMU, Dom Quo Vadis.

Všetky potrebné informácie ako aj program, sú k dispozícii na oficiálnej stránke festivalu www.jedensvet.sk

O autorovi

Marek Bajtek

Marek Bajtek

O fotografiu sa začal bližšie zaujímať na strednej škole kde študoval Obrazovú a zvukovú techniku. V tej dobe sa nakrúcalo a fotilo prevažne na film, čo jeho osobne nenadchlo, preto sa záujem o fotografiu dočasne vytratil. Postupom času sa ale technika zlepšovala, na trh sa dostali rôzne digitálne fotoaparáty čím sa otvorili nové možnosti, ktoré v ňom vyvolali nemalý záujem o tieto technológie. Dnes sa spolu s Miroslavom Jalšovským venuje fotografii pod spoločným menom FULL SPECTRUM.