Hudba Kultúra & umenie

Slávny britský Gramophone vyhlásil najlepšie nahrávky roka 2017

Britský Gramophone je celosvetovo najvýznamnejší a najrešpektovanejší magazín venovaný klasickej hudbe, vychádzajúci od roku 1923. Každý mesiac prináša množstvo recenzií, správ a článkov. Zverejňuje i rebríčky a rubriky typu „Album mesiaca” a už štyri dekády udeľuje ocenenie Gramophone Awards, ktoré je najprestížnejším ocenením vo svete vážnej hudby; označované aj ako „Oscar klasickej hudby“.

Koncom decembra Gramophone zverejnil špeciálne digitálne číslo s názvom Najlepšie nahrávky roka 2017. Vydavateľstvo Supraphon tu boduje hneď s dvomi nahrávkami – kantáty Bohuslava Martinů v skvelom podaní Pražského filharmonického zboru so zbormajstrom Lukášom Vasilkom a kvintety Antonína Dvořáka v pôsobivej interpretácii Pavel Haas Quartet s violistom Pavlom Niklom a klaviristom Borisom Giltburgom ako hosťami.

 

Pri príležitosti osláv 40. výročia udeľovania cien Gramophone Classical Music Awards uverejnil Gramophone ďalší špeciál: Najlepšie nahrávky z rokov 1977–2017. Do tejto prestížnej zostavy sa dostala nahrávka Dvořákových kvartetov G dur op. 106 a F dur op. 96 „Americký“ v podaní Pavel Haas Quartet, ktorá v roku 2011 získala hlavnú cenu Gramophone Award Recording of the Year.

 

„Supraphonské nahrávky sa v posledných rokoch takmer pravidelne objavujú v časopise Gramophone medzi tými oceňovanými. Vnímam ako veľkú česť, že sa vydavateľské počiny z neveľkého nezávislého českého labelu stále objavujú v takom prestížnom kontexte. Je to, však predovšetkým vysoké ocenenie pre samotných hudobníkov a jasná správa, že patria k svetovej špičke, že sú neprehliadnuteľní i v takej veľkej konkurencii. Svet si českú hudbu váži možno omnoho viac, než si tu doma pripúšťame,“ komentuje úspechy nahrávok šéfproducent klasickej hudby vydavateľstva Supraphon Matouš Vlčinský.

O autorovi

Natália Jabůrková

Natália Jabůrková

Absolvovala Štátne Konzervatórium v Bratislave – hudobno-dramatický odbor a VŠMU Teóriu a kritiku divadelného umenia so špecializáciou na tanečné umenie, ktorému sa venuje dodnes. Spolupracuje s viacerými odbornými, populárnymi portálmi a na blogu Baletu SND - Zaži skutočnú vášeň. Pôsobila ako PR manažérka SND a v súčasnosti si vybrala súkromný sektor. Miluje seriály Game of Thrones, Suits, The Good Doctor či Resident.