Hudba Kultúra & umenie

Skupina neoMania predstavuje svoj nový singel: Môžeš mi pomôcť?

Pavel Chodúr

Ako to celé vzniklo? Ako ste sa dali dokopy?

Vzniklo to tak, že sme chceli skúsiť robiť niečo nové, iné. Každý z kapely má aj sólo tvorbu. Spojili sme sa, začali premýšľať a tak vznikla neoMania.

Prečo názov neoMánia? 

neoMánia hlavne preto, lebo sme chceli tvoriť niečo nové. Neomania je v podstate mánia nových vecí. Chceme spoločne spájať viac štýlov, dať tomu niečo iné. Mánia nových vecí, to je naša neoMania.

Váš hit z pred dvoch rokov Hádaj na čo myslím mal veľký úspech. Aký to bol pocit?

Samozrejme, bol to skvelý pocit. Jeden nápad a neoMania bola na svete. Ľudia z celého sveta o tom písali, v Japonsku to bolo dokonca aj v televízií. Z Filipín nám písali ako sa im páči slovenčina a Slovenky. Bolo to všade.

Koho bol nápad spraviť k songu taký, povedzme si, inšpiratívný klip? A bola ťažká jeho realizácia?

Nápad na clip mal náš spevák “ mopy „. Prišiel s tým, no a pýtať sa nás nemusel. Išli sme do toho a nakoniec sa z toho stal hit.

Mali ste dvojročnú pauzu. Čo ste počas toho obdobia robili?

neoMania je vlastne side project, keď mame uletené nápady, vtedy ich zrealizujeme.  Za tie dva roky nám napadlo pár piesni ale dali sme von zatiaľ len pieseň “ môžeš mi pomôcť „. Máme ďalšiu pieseň ku ktorej robíme zase zaujímavý clip. Myslím si, že tá pieseň osloví množstvo ľudí. Je to úlet.

Hoci vaša pieseň Hádaj na čo myslím sa môže zaradiť skôr do popového žánru, vaša súčasná pieseň Môžeš mi pomôcť je viacej rapová. Prečo ste sa rozhodli zmeniť žáner? Alebo je vaša skupina multižánrová?

Každá pieseň je iná, preto aj rap. V kapele je spevák “ mopy “ a raper “ Van Rosko „. Poznáme sa, spolupracujeme spolu aj sólovo, preto nemáme problém urobiť hocijaký projekt. Hlavne treba mať uletený nápad a neoMania „žije“.

Každý z vašej skupiny sa venuje aj samotným projektom. Píšete si texty sami? Vychádzate zo seba? Čo vás najviac inšpiruje?

Texty si píšeme sami. Pokiaľ to má byť také aké to chceme, musíme to tvoriť my. Robíme si hudbu, píšeme si texty, točíme si clipy. Všetko preto, lebo nás to baví. Musí tam byť náš rukopis, o tom to je a o to je krajší úspech ak sa dostaví.

Plánujete vydať aj debutové album? V čom vidíte najväčšie ťažkosti pri samotnej realizácií? 

Album neplánujeme, iba single. Nemáme žiadnu zmluvu, ale ak by sa našiel niekto, kto by nás chcel podporiť nebránime sa ani albumu.

V čom je pre vás hudba najdôležitejšia. Aké pocity vo vás vyvoláva a hlavne prečo sa cez ňu dá vyjadrovať lepšie ako napríklad cez iné umenia?

Ťažko povedať, že by to bolo najdôležitejšie. Je to priestor, priestor, kde sa môže interpret vyjadriť či už cez text, pri samotnom prejave. Podporujeme aj iné umenie, “ Van Rosko “ člen kapely , načrtol už nejeden cover na hudobné albumy. Človek to musí robiť od srdca. Ak človeka baví hudba nemá čo riešiť.

Ako by ste zhodnotili domácu hudobnú scénu. V čom vidíte najväčšie devízy a naopak v čom si myslíte že má rezervy?

Zlepšuje sa to. Ľudia si začínajú viac vážiť domáce veci.  Ešte keby sa troška zlepšil prístup médií k neznámym interpretom bolo by ešte lepšie

Kde vás môžu fanúšikovia sledovať a čo pripravujete nové?

Sledovať nás môžu na FB “ neoMania “ máme tam fans stránku. Ale tiež nás môžu sledovať aj sólovo. Mopy aj Van Rosko majú svoje FB Fan stránky.

O autorovi

Pavel Chodúr

Pavel Chodúr

Študoval na VŠMU odbor Umelecká kritika a audiovizuálne štúdia. Tu sa začal venovať písaniu scenárov. Je podpísaný pod prvú slovenskú adaptáciu komiksu v réžií Romana Gregoričku Orfeova pieseň. Venuje sa kreatívnemu písaniu, réžií svojich vlastných diel, herectvu. Rád cestuje a píše o svojich cestách denníky. Niekoľko rokov fungoval v amatérskom divadle ako scenárista a herec a v súčasnosti pracuje pre castingovú agentúru Cine-jessy tiež na pozícií kreativca. Inak vo voľnom čase číta, píše, pozerá, počúva a keď mu zostane chvíľa voľného času ide sa prejsť.