Architektúra Zaujímavosti

Šikmá veža v Pise

Taliansko – krajina gondolí, zelených olív, chutných špagiet, pizze, lahodného espresa či známeho južanského temperamentu. Krajina, ktorá je kvôli svojmu netradičnému tvaru prirovnávaná k čižme, je aj prehliadkou výnimočných architektonických klenotov. Veď kto by nepoznal slávne Rímske koloseum, ktoré slúžilo pre neľútostné gladiátorské zápasy? Umelecký talent tento národ preukázal i pri stavbe barokovej Fontany di Trevi – symbolu hlavného mesta Talianska. Pamiatka, o ktorej verejnosť i odborníci diskutujú azda najviac, sa však nenachádza v Ríme, ale v Pise. Je ňou šikmá veža, ktorej všetky tajomstvá ešte stále neboli odhalené. 

História

Šikmá veža v Pise sa nachádza v Talianskom mesta Pisa a stojí v severozápadnej časti mesta na tzv. Campo dei Miracoli; v preklade – Dómske námestie. Toto námestie je z dvoch strán obkolesené starými mestskými hradbami a má istý historický význam. Stojí tu Dóm, baptistérium, cintorín Composanto Monumentale a Šikmá veža. Stavba veže so zvonicou začala pod vedením architekta Bonanna Pisana v roku 1174. Giovanni di Simone v roku 1234 ešte postavil ďalšie 3 poschodia.

Keď stavba dosiahla tretie poschodie a výšku asi 11 metrov, prstencová základňa sa naklonila na stranu presne o 15 cm. Pisano sa snažil vyrovnať sklon v štvrtom poschodí ale nepodarilo sa mu to, preto z obavy, aby stavba nespadla sa rozhodol nepokračovať. Aj tak ju dokončil.

Thomas Pisan z veže spravil zvonicu so siedmymi zvonmi (každý zvon je pritom ukážkou siedmych rôznych hudobných tónov). Najväčší zvon váži až neuveriteľných 3,5 tony a pochádza až z roku 1655. Navrhnúť vežu, ktorá siaha až do výšky 55 metrov, bol jednoducho nápad za milión; práve kvôli výhľadu z nej ju navštívi približne milión turistov ročne!

Výskumy na nej robil i astronóm Galileo Galilei a v 20-tom storočí jej sklon presiahol 4,5 metra, čím je nezlučiteľná s civilným využitím. Talianska vláda pomocou olovených dosiek zabezpečila, aby táto významná stavba nespadla a dodnes neexistuje jej obdoba nikde vo svete. Patrí medzi kultúrne dedičstvo UNESCO (1987).

(amalficoastdestination.com)

Štruktúra stavby a súčasnosť

Jednou z hlavných pamiatok Talianska je teda nepochybne toskánsky skvost – šikmá veža v Pise, s pôvodným názvom Torre Pendente di Pisa. Ako už jej samotný názov napovedá, historickému areálu dominuje šikmá veža s najväčším odklonom 5,2 metra (nameranom v roku 1997) od zvislej osi, pričom v súčasnosti dosahuje odklon už „len“ 3,97 metra.

Základ veže v Pise tvorí kamenný prstenec, ktorého priemer dosahuje 15,484 metra, jeho výška zase 3 metre. Výška veže z bieleho mramoru dosahuje 58,36 metrov od základov, od zeme 55 metrov. Má osem poschodí (vrátane zvonice) a na jej vrchol vedie 294 schodov. Hmotnosť veže dosahuje takmer 14,5 tony, ťažisko je lokalizované vo výške 22,6 metra od jej základov.

Šikmá veža v Pise nie je ale jedinou pamiatkou v areáli (ako sme priniesli v prechádzajúcej časti). Areál predstavuje vlastne námestie (Piazza dei Miracoli) obkolesené spomínanými starými mestskými hradbami a národnými pamiatkami.

Pre zaujímavosť spomeňme, že veža v Pise už nie je najšikmejšou vežou na svete. Podľa Guinnessovej knihy rekordov ju prekonala až tzv. Capital Gate Tower v Abu Dhabi /SAE/. Tá je totiž odklonená až o 18 stupňov! Budova je pritom vysoká 160 metrov a má až 35 poschodí. Nie je však natoľko stará ani pôvabná, skôr atrakčná.

(huffingtonpost.com)

Zaujímavosti

  • Je vysoká 58,36 metrov (výška nameraná od základov, nie od zeme);
  • Jej hmotnosť je 15 000 ton;
  • Tvorí ju 8 podlaží kamenných oblúkov a mramorových stĺpov;
  • Pozostáva z viac ako 300 schodov;
  • Dominuje odklonom 5,2 metra od zvislej osi (údaj pochádza z posledného merania v roku 1997).

Hoci je šikmá veža v Pise pôsobivá, zámerom jej autora nebolo zaujať práve jej výrazným odklonom od zvislej osi. Nevhodnosť povrchu a nepriaznivé pôsobenie prírody i času však spravili svoje. Dôvodom šikmosti tejto vysokej stavby je i fakt, že veža vytvára na povrch 12x väčší tlak v porovnaní s pieskovými plážami! Prvý odklon od osi bol zaznamenaný už pri výstavbe druhého poschodia veže; počas ďalších 50-tych rokov sa veža ustálila. Po pristavení ďalších poschodí (tretieho až siedmeho) sa však odklon od osi znásobil. Vybudovanie ôsmeho podlažia čiastočne vyrovnalo polohu ťažiska.

Treba spomenúť, že táto slávna talianska veža patrí medzi 7 stredovekých divov sveta (O 7 starovekých divoch tu) spoločne s Hagia Sofia, Veľkým čínskym múrom, Katakombami Kawm aš-Šukáfa, s Koloseum a Stonehengeom. Patrí tak k skvostom svetovej architektúry, kedy boli neporovnateľne horšie podmienky na jej uskutočnenie a aj tak v súčasnosti sa ani k základom, na ktorých sú postavené napríklad katolícke kostoly, málokto odhodlá.

Zdroje:

http://www.walkers.sk/pisa.php

https://sk.wikipedia.org/wiki/%C5%A0ikm%C3%A1_ve%C5%BEa_v_Pise

http://server.sk/zaujimavosti/cestopisy/preco-je-veza-v-pise-sikma/

O autorovi

Martin Hladký

Martin Hladký

Študuje na Fakulte ekonomiky a manažmentu v Nitre a mimo toho sa zaujíma o rôzne úrovne spoločenského poznania. Kedysi aktívnejšie športovanie vymenil za vzťah k filmovému umeniu a umeniu v rôznych jeho oblastiach.