Hudba Kultúra & umenie

S mladým talentom Homes o jeho novom singli, hudbe a ďalších plánoch

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Ahoj, práve si nahral svoj prvý singel s názvom Youth. Ako vznikla táto skladba? Aká myšlienka za ňou stojí?

Youth som napísal keď som mal 17. Odvtedy je mojou kvázi srdcovkou. Je venovaná mladým ľuďom, nie však len vekom, ale postojom k životu atď. Je oslavou kreativity, toho, že každý človek je iný, unikátny a zároveň sme si všetci rovní. Preto som sa snažil v klipe spojiť čo najviac ľudí a čo najviac miest. Zároveň som chcel každému dať priestor byť kreatívny a realizovať sa, keďže to je ďalšia vec, ktorá je pre mňa osobne nesmierne dôležitá – to, že každý človek dokáže vytvárať úžasné nové veci a mal by v sebe rozvíjať kreativitu a vyjadrovať sa, čo je v dnešnej spoločnosti a hlavne vzdelávacom systéme častokrát nehorázne potlačované. Základná ľudskosť, dammit.

Vo videu k Youth môžeme vidieť viacero záberov s hudobníkmi, ktorí hrajú tvoju skladbu a rôzne miesta sveta s rôznymi ľudmi. Kto je autorom scenára a ako video vznikalo?

Úplne všetko ohľadom klipu som robil sám, od scenára, cez realizáciu, kontakt s ľuďmi  až po strih a edit. Dať ho dokopy trvalo skoro pol roka. Kontaktoval som ľudí z celého sveta, niektorých, ktorých som poznal, no veľakrát aj úplne cudzích, a vysvetlil som im, že robím takýto klip a či by sa chceli zapojiť. Niektorí povedali rovno nie, niektorí povedali áno a vykašľali sa na to, ale chvalabohu sa našlo dosť takých, ktorých to zaujalo a podporili to. Postupne som od každého zbieral videá a keď som ich mal dosť som sa začal hrať so strihom.

Zatiaľ máš na konte iba túto jednu skladbu. Čo ďalšie plánuješ a kedy?

Okrem Youth mám zatiaľ von len zopár coverov. Mám napísaný debutový album a celé leto budem makať na nahrávaní, aby som toho stihol čo najviac a postupne budem dávať von nové songy (niektoré určite aj s klipmi) až kým nebude hotový album no a potom pôjde von ten.

Youth je inštrumentálna gitarová skladba. Čím ťa oslovil práve tento hudobný nástroj?

S gitarou som bol odmalička keďže otec je tiež gitarista. Mama ma tiež vždy podporovala a na základnej škole ma prihlásili na hudobnú. Spočiatku ma to samozrejme až tak nebralo, veď som bol decko, ale postupne ma to samého úplne pohltilo no a skončil som tam kde som.

Hráš aj na niečo iné?

Hudba tvorí 95% môjho života, tým pádom musím vymýšľať a experimentovať, aby som nerobil vždy len gitaru a to isté. Vždy som sa chcel naučiť hrať na klavíri a pár mojich obľúbených skladieb aj zahrám, ale rozvinúť to ostáva mojim snom, raz určite. Okrem toho ma fascinuje elektronická hudba a v najbližšej dobe plánujem začať experimentovať aj s jej produkciou.

Máš nejaké hudobné vzory, ktoré ťa inšpirujú?

Určite áno, inšpirujem sa z mnohých žánrov a smerov. Ťažko sa verí, že počúvam doslova všetko, ale je to naozaj tak, že si idem úplne všetko od jazzu, cez indie, trap, rap až po death metal. Takže tej inšpirácie je fakt veľa a je to rôznorodé. Čo sa týka umelcov, ktorí ma ovplyvňujú najviac, by to boli Justin Vernon, Jon Gomm, John Butler, Novo Amor atď.

Plánuješ sa venovať čisto inštrumentálnej hudbe alebo chystáš aj nejaké kolaborácie?

Čo sa týka sólovej tvorby ostávam pri inštrumentálnych veciach, ale spolupracujem s viacerými hudobníkmi z rôznych žánrov, baví ma robiť gitaru aj v cudzích žánroch, nerád sa limitujem a rád vymýšľam nové veci, čiže verím že mi nebude trvať dlho kým bude moja gitara aj v rape, trape a podobne. Tiež som napísal skladbu na nový album kamarátom z deathcorovej kapely Shrill Whispers.

Kde ťa možno vidieť a počuť najbližšie live?

Práve sme dokončili turné s Egom po Česku, ktoré malo 5 zastávok, čiže som bol upätý na to, momentálne mám od live vystúpení trochu pauzu, budem sa venovať skôr nahrávaniu a písaniu. Uvidíme, možno sa niečo pritrafí, určite sa budem snažiť aspoň pár koncertov počas leta odohrať.

Aký je tvoj hudobný sen?

Hudba, lóve, móda, hoes. Haha ale nie. Chcem vytvárať, byť kreatívny, posúvať limity, tvoriť nové veci a samozrejme najväčším snom je živiť sa tým, aby som sa tomu mohol venovať naplno.

Ďakujem za podporu 🙂

Novinky z dieľne Homes možete sledovať aj na facebooku.

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.