Knihy Kultúra & umenie Literatúra

S Gabrielle Bernátovou o jej novom románe

Pavel Chodúr

Pred nedávnom si vydala svoj štvrtý román V dobrom aj v zlom. Priblíž nám v skratke o čo v ňom ide?

V románe V dobrom aj v zlom sa odohrávajú dva príbehy. Jedným je príbeh Sabíny a Kinga a druhý je o Sabíninom bratovi Chrisovi a jeho brigádnikovi Danym. V tomto románe sa pohrávam s ľudským citmi, vzťahom medzi rodičom a dieťaťom, zraneným srdom a túžbou po niečom čo si myslíme, že nemôžeme mať. Otváram v tomto diele tému bisexuality a homosexuality, ktorá nie každému až tak vonia. Je to veľmi emotívny a silný príbeh o rôznych druhoch lásky, ktoré majú rovnaký základ. Túžbu byť niekým milovaný.

 V čom je iný ako tvoje predchádzajúce diela?

Iný je zrejme v tom, že tento dej nie je z kriminálneho prostredia. Je to na moje pomery príliš romantický príbeh, ale napriek tomu dúfam, že sa ľuďom páči.

Tvoje romány sa vyznačujú silnými ženskými hrdinkami, ktoré sú často zmietané v ťažkej osobnostnej kríze. Ktorá z tvojich románových hrdiniek je ti najbližšia a prečo?

Najbližšia? Haha, asi všetky, každá žena prechádza v živote fázami, ktoré ju formujú a nútia konať inak než by obyčajne konala. Samozrejme, že sa so svojimi hrdinkami stotožňujem, píšem ich predsa. Ale s ktorá mi je najbližšia? Zrejme Lea Soranová, ona je moje zlatíčko, ktoré bude zakomponované aj do ďalších pokračovaní mojich diel. No priznám sa, že s hlavnými hrdinkami mám pramálo spoločné.

577

Keďže sa jedná o štvrtú knihu ako sa ti na nej pracovalo? Bola to ľahšia práca ako pri predchádzajúcich, alebo to bolo zložitejšie?

V dobrom aj v zlom bola veľmi zložitá kniha, napriek tomu, že som ju mala napísanú už dlhšie. V prvopise neboli ani gejovia, bisexuáli, takže som príbeh musela prerobiť, to nehovorím o tom, že hlavná hrdinka musela mať vážny problém, ktorý som zakomponovala do druhej časti príbehu. Celkovo bola táto kniha veľmi náročná, nakoľko ja tento druh literatúry nepíšem.

V čom vidíš ty ako autorka najväčšiu silu v tvojich príbehoch? Predsa len 4 román, máš fanúšikovskú základňu, neustále prinášaš niečo nové. Čo je to čo podľa teba ľudí na tvojich príbehoch priťahuje?

Často mi ľudia píšu, ako im moje knihy pomohli. Moje hrdinky alebo hrdinovia sú silní jedinci, ktorí sa síce zmietajú „ v osobnostnej kríze“ , ale vždy majú niečo, prečo bojujú. Niečo, čo ich drží nad vodou. Základným koreňom každej mojej knihy je rodina, nie tá tradičná ako matka, otec a deti, ani pokrvná, ale ľudia, ktorí stoja pri nás, keď nám je najťažšie a ľudia, ktorí za nás bojujú aj vtedy, keď to nevidíme alebo nevládzeme. Nie je človek, ktorý keď dokáže milovať priam neúnosnou láskou tak nie je zmietaní v istom druhu citovej krízy, pretože na jednej strane je láska, ktorá nám napovedá a na druhej strane rozum, ktorý radí. Teraz si už len vybrať…

Takže najväčšou silou v mojich knihách je láska a oddanosť ľuďom, ktorí sú pre nás cennejší než my. Jedna fanúšička mi raz povedala, že jej moje knihy pomohli pozerať sa na svet inak, že sa naučila vážiť si samu seba a tým selektovať ľudí na tých, ktorí sú pre ňu prínosom a na tých, ktorí si na základe jej nešťastia potrebovali pozdvihnúť svoje egá. To bol neskutočne povznášajúci pocit. Rodina pre mňa znamená zmysel existencie každého z nás. Príbuzných si človek nevyberie, ale rodinu si hľadáme a vytvárame sami.

A posledná otázka, na čo sa môžeme od teba tešiť nabudúce?

Momentálne už robíme korekcie na pokračovanie diela V dobrom aj v zlom s názvom… AJ V TOM NAJHORŠOM a už prerábam aj príbeh Šťastie prichádza v intervaloch, ktorý bude dosť dlhý, takže uvidíme ako to všetko tento rok dopadne.

O autorovi

Pavel Chodúr

Pavel Chodúr

Študoval na VŠMU odbor Umelecká kritika a audiovizuálne štúdia. Tu sa začal venovať písaniu scenárov. Je podpísaný pod prvú slovenskú adaptáciu komiksu v réžií Romana Gregoričku Orfeova pieseň. Venuje sa kreatívnemu písaniu, réžií svojich vlastných diel, herectvu. Rád cestuje a píše o svojich cestách denníky. Niekoľko rokov fungoval v amatérskom divadle ako scenárista a herec a v súčasnosti pracuje pre castingovú agentúru Cine-jessy tiež na pozícií kreativca. Inak vo voľnom čase číta, píše, pozerá, počúva a keď mu zostane chvíľa voľného času ide sa prejsť.