Knihy Kultúra & umenie Literatúra

S Adrianou Šinka o jej novom románe Saturácia II

Saturácia II je pokračovaním tvojho debutového románu. Je pokračovaním osudov tvojich hrdinov a aj uzavretím. Na čo sa môžeme tešiť? Môžeš nám prezradiť aspoň niečo?

Opäť som pripravila príbeh, v ktorom nechýba napätie a pikantnosť. Saturácia II nadväzuje na osudy hrdinov z prvej časti. Prostredníctvom hlavných postáv poukazujem na boj dobra a zla, ktorý sa odohráva v každom z nás. Tiež sa zaoberám rôznymi deformáciaami v správaní, ktoré nastávajú pokiaľ človek prestáva pracovať sám so sebou. Dlhodobé zatváranie očí pred vlastnými zlyhaniami spôsobuje, že človek stráca zábrany a robí činy, ktoré vedú k jeho ľudskému pádu. A nakoniec, podobne ako pri jednotke, záver knihy Saturácia II je opäť prekvapivý. Nechávam si zadné dvierka…

S týmito hrdinami si strávila dlhý čas. Nechala si ich riešiť rôzne situácie. Druhý príbeh ich osobnosti ešte viac rozvíja a prepletá. Ako autor docieľuješ, že tvoje postavy pôsobia reálne a ich zážitky prežívame rovnako intenzívne ako oni sami?

V prvom rade som sa inšpirovala situáciami, ktoré sa dejú v živote. Možno nie bežne, ale dejú sa a preto podľa mňa príbeh pôsobí reálne. Nie je tajomstvom, že určité udalosti, ktoré sú v knihe popísané som aj ja sama prežila. Mojou snahou je prostredníctvom zaujímavého príbehu vtiahnuť čitateľov do deja. Taktiež každá postava v knihe má svoju špecifickú charakteristiku, vďaka ktorej si ju vie čitateľ pohodlne predstaviť.

Saturácia II je tvoj druhý román. Hovorí sa, že v prvom románe sa človek vyspovedá a až v druhom nachádza svoj hlas a štýl. V tvojom prípade je to ale priame pokračovanie a teda môžeme obidve časti definovať ako jeden román. Aj napriek tomu sa ale spýtam. Pracovalo sa ti na druhej časti lepšie? Alebo bol oproti prvému v písaní trochu náročnejší, keďže prvý nastavil tú povestnú latku a získal si svojich fanúšikov?

Prvotina bola pre mňa výzva, plná otázok a pochybností. Druhou časťou pokračujem v hľadaní samej seba ako autorky a mojou snahou bude, aby tento proces pokračoval. Písanie Saturácie II bolo však pre mňa oveľa pohodovejšie, keďže som si ustálila systém pri písaní… A mala som aj kľud na tvorbu.

saturacia_2

V čom vidíš najväčšiu silu v tvojich príbehoch? Nie len z pozície ako autora, ale aj čitateľa. V rámci celého Slovenského mainstreamu, ale aj mimo neho v čom je táto kniha/séria svojou témou dôležitá?

Snažím sa priniesť pútavé čítanie, snažím sa rozvinúť otázky, ktoré ľudí zaujímajú. Vzťahové problémy, domáce násilie, rôzne závislosti, to sa bohužiaľ v tejto dobe deje a to v hojnej miere. Mojou snahou bude vždy poukazovať nato, že každý z nás môže zmeniť štýl svojho života, pracovať na sebe. Pred vlastnými démonmi neujdeme, máme ich v sebe. Dá sa ale s nimi bojovať a byť lepším človekom. To dokáže každý z nás, ak sa posnaží.

Zákerná otázka. Ktorá časť príbehu sa ti písala najlepšie a naopak ktorou si sa musela prekúsavať a hľadať rôzne cestičky k naplneniu svojej vízie?

Náročné sa mi javilo upraviť knihu tak, aby všetko zapadalo do seba. Dej, časové prechody… Taktiež písanie šteklivých častí bolo pre mňa výzvou. Snažila som sa príbehu venovať elegantný štýl a zachovať istú úroveň.

Posledná otázka: Vypustila si do sveta svoje „umelecké dieťa“. Čo mu na jeho ceste k čitateľovi želáš?

Môjmu „umeleckému dieťaťu“ želám, aby sa malo v rukách každého čitateľa dobre. Aby mu prinieslo inšpirácie, otázky, odpovede, nádej… Želám si, aby moje „umelecké dieťa“ podporilo v každom čitateľovi fantáziu.

fotky pripravila: Adriana Polaková

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz