Kultúra & umenie Výtvarné umenie

Rozhovor: Výtvarník Eduard Herák

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Mohol by si sa nám na začiatok predstaviť a povedať ako si sa dostal k maľovaniu?

Mám 32 rokov, narodil som sa v rómskej rodine, kde práve nie je maliarske umenie preferované a napriek tomu maľujem. Kreslím od detstva. Nemal som nikoho, kto by ma k tomuto viedol, ale za to inšpirácie som mal vždy všade dosť. Pomáhal som si rôzne. Zháňal som si literatúru o umení v mestskej knižnici alebo som proste skúšal a skúšal, až pokým to nevyzeralo tak, ako som chcel.

Čo kreslíš najradšej, kde hľadáš inšpiráciu?

Vždy som veľmi rád kreslil krajinky zátišia, ale časom sa to zmenilo na portréty. V podstate kreslím rád všetko, čo ma obklopuje. Ľudia si neuvedomujú čo všetko je okolo nás. Teda aspoň nie všetci. Takže moja inšpirácia je vnímavosť.

Herak_2

Čo pre teba znamená maľovať?

Pre mňa maľovanie a kreslenie znamená veľa. Mal som jedno obdobie v živote, kde som úplne vypustil. Netvoril som asi dva roky. Zlé životné obdobie. No ani vtedy som si neodpustil sem tam čosi perom načmárať na kúsok papiera alebo obrúsku. Stále viac som si uvedomoval, že bez toho neviem byť. Je to ako niečo, čo sa vo vás kopí stále viac a viac a potom to musí von. Takže moja tvorba je formou môjho prejavu. Maľujem čo práve cítim. Smutný nikdy nekreslím. Som večný optimista, takže tvorím tak často,  ako sa dá.

Aké používaš techniky tvorby? Máš nejakú obľúbenú alebo nejakú, ktorú by si chcel vyskúšať a prečo?

Používam takmer všetko čo mi príde pod ruky od cerúz, pier, fíx až po farby klasické olejové, akrylové  a akvarelové. Ako dieťa som si robil z temperových farieb olejové. Z odbornej literatúry som si naštudoval starú techniku z čias, keď ešte olejové farby neboli. Olejové farby boli a stále sú drahá záležitosť a ako dieťa som na to samozrejme nemal. Teraz veľmi rád používam pastel a akvarel a sem tam akryl, olej. Mám taktiež rád kombinované techniky, takže v budúcnosti sa chystám vyskúšať všetky možné aj nemožné kombinácie.

Herak_1

Ako vzniká taký obraz,ako dlho trvá dokončiť ho,ako prebieha celý proces tvorby?

Mne stačí veľmi málo. Inšpirácia, hudba a čas, ten je dôležitý. Každé dielko je iné a vyžaduje si svoj vlastný čas tvorby. Záleží to od veľkosti a množstva použitých materiálov. Už sa mi stalo, že som tvoril aj osem hodín v kuse. Priemerný čas u mňa je štyri až šesť hodín. Vtedy nejem a nič okrem kávy nepijem… som kávičkár.

Máš nejakého obľúbeného maliara alebo dielo?

Už ako dieťa som obdivoval Picassa Moneta Van Gogha. Keď mali chalani hrdinov Supermana a Batmana,  ja som mal týchto. Divné je, že to brali a tolerovali a bol som vždy obľúbený. Obľúbené dielo nemám, každý maliar má to svoje. A každý je skvelý a geniálny v tom čo robí /robil. Bohužiaľ sa na to  často príde až vtedy, keď už títo umelci nie sú medzi nami.

Herak_3

Na ktorý obraz zo svojej tvorby si najviac hrdý, ktorý je tvoj najobľubenejší?

No ono sa to má takto. Hrdý som na všetky kým ich tvorím a chvíľu po tom. Po čase sa mi už až tak nepáčia. Takže sa mi páči každý, ale len chvíľku.

Ako vnímaš umenie a jeho úlohu v živote človeka?

Umenie bolo vždy súčasťou ľudstva/spoločnosti. Človek má potrebu obklopovať sa peknými vecami. Dnes ide už o dizajn rôznych vecí, čo sú okolo nás. Ale myslím si, že každý chce mať doma zavesený obraz, plagát alebo fóliu s nejakým motívom, ktorý je mu blízky. Umenie hrá v živote človeka veľkú úlohu, čo si možno ani neuvedomuje. Obohacuje dušu. Umenie taktiež vždy hnalo ľudstvo dopredu. Či už rôzne vízie alebo vynálezy. Dobrý príklad Da Vinci. (O Leonardovi da Vincim si môžete prečítať v našom článku tu.)

Herak_6

Aká je tvoja obľúbená farba?

Mám rád všetky farby, ale asi najviac bledomodrú.

Kde si môžu záujemcovia pozrieť tvoju umeleckú tvorbu?

Momentálne nemám žiadnu výstavu, takže jedine prostredníctvom sociálnych sietí.

Herak_9

Tvoj odkaz čitateľom?

Odkaz hm ? Tvorím lebo chcem a som veľmi rád, ak si ľudia všimnú čo som tým myslel alebo ako som sa cítil práve vtedy. V každom diele a nielen v mojom je kúsok z každého z nás. Každý si nájde to svoje. Jedno dielo, veľa ľudí, odlišné vnímanie, rôzne pocity. Preto stačí vnímať a všímať si. Všímať si, je dnes veľmi ojedinelé.. a tým nemyslím len umelecké diela. Takže ľudia otvorte svoje oči, aj srdcia.

Tvorbu Eduarda Heráka môžete sledovať v skupine 9 múz na sociálnej sieti Facebook, kde sa pravidelne delí o svoje výtvory.

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.