Hudba Kultúra & umenie

Rozhovor: Speváčka a hudobníčka Lilly M

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Môžeš sa nám v krátkosti predstaviť? Odkiaľ si, čomu sa venuješ, kedy si začala spievať, aká bola tvoja cesta k hudbe?
Moje meno je Lilly Michálková. Pôsobím pod menom Lilly M. Pochádzam zo Skalice, je to veľmi pekné mestečko na Záhorí, blízko hraníc s Českom. Spievam úplne odmala. Mama hovorila, že som si zvykla stále „hmm-kať“ nejakú melódiu, ešte skôr ako som vedela rozprávať. 🙂 Taktiež ma viedla k hudbe tým, že ma prihlásila na hudobnú školu na spev. Tam som musela chodiť aj na nástroj. Najprv to bola flauta a potom klavír. Tieto hodiny klavíru som popravde flákala, nebavilo ma učiť sa hrať podľa nôt a radšej som sa učila hrať ako samouk podľa sluchu a rôznych videí. 🙂 Teraz som už absolventka ale hudbe sa venujem hlavne doma a na skúškach s gitaristom.

Ty si začala asi pred dvoma rokmi s uverejňovaním „coverov“ známych skladieb, mala si už vtedy ambíciu, že chceš tvoriť vlastné veci?
Áno. Vždy bola pre mňa najdôležitejšia vlastná tvorba. Doma skladám piesne pomerne často. Ale skoro vždy to nechám tak a nezverejňujem ich.  „Covery“ spievam a nahrávam tiež, ako vidíte na Youtube, no veľmi sa s tým nestotožňujem.  Momentálne sa učím pracovať s MIDI ovládačmi takže myslím že moja tvorba sa za nejaký čas posunie na vyšší level a konečne niečo z vlastnej tvorby zverejním. 🙂

Lilly_M_4

Jeden z „coverov“ je pieseň z pc-hry Skyrim. Máš rada počítačové hry? 🙂
Počítačové hry nehrávam skoro vôbec. Ale konkrétne hudba zo Skyrimu je veľmi pekná, tak som si povedala prečo nie.

Aký je tvoj najobľúbenejší spevák /speváčka, prečo?
Môj obľúbený spevák je jednoznačne Jared Leto. Jeho hlas je úžasný. Taktiež jeho kreativita, humor a štýl. Obľúbenú speváčku nemám. Je ich veľa. Každá je výnimočná niečim iným.

Čo počúvaš najradšej?
Najradšej počúvam alternatívnu hudbu. Či už rock alebo indie, synth, art pop. Alternatívny štýl je veľmi kreatívny a svojský a to sa mi na ňom páči.

Lilly_M_1

Máš nejaký obľúbený film, ak áno prečo?
Videla som viacej úžasných filmov ale najviac mi v pamäti utkvel film „Nedotknuteľní“. Je to úžasný príbeh podľa skutočnej udalosti.

Tvoje klavírne skladby pôsobia impresionisticky. Kde hľadáš inšpiráciu? Ako u teba prebieha proces tvorby?
Impresionizmus je presne to, čo vystihuje moje skladby. Sú odzrkadlenie mojej momentálnej nálady a pocitov v hudobnej forme. Proces skladby a nahrávania týchto piesní je z 90 % improvizácia.

Lilly_M_2

Zatiaľ si môžeme z tvojej vlastnej tvorby vypočuť iba spomínané inštrumentálne skladby na piáne. Chystáš sa zverejniť aj nejaké vlastné skladby so spevom?
Určite áno.

Ak by si si mohla zahrať skýmkoľvek na svete kto by to bol?
Tých hudobníkov/kapiel je viacero, boli by to hlavne: Jared Leto, Estas Tonne a z kapiel Kryštof, Alt-J, Pentatonix.

Lilly_M_3

Aké máš rada slovenské a české kapely/interpretov ?
Ťažko sa mi vyberá ale zo slovenských to je určite Billy Barman , King Shaolin , Medial Banana, Max Bazowski. Z českých milujem kapelu Kryštof a Tomáša Klusa.

Kde všade ťa môžu fanúšikovia sledovať, prípadne je možné vypočuť si tvoje skladby?
Môžete ma sledovať a kontaktovať na mojej FB stránke kde pridávam všetky novinky – https://www.facebook.com/lillymsongs/ . Vypočuť a pozrieť moje videá si môžete na mojom Youtube kanále –  http://www.youtube.com/c/LillyMichálková .

Predčasom si začala koncertovať, kde ťa budú môcť ľudia počuť najbližšie?
Všetky termíny koncertov pridávam na moju spomínanú FB stránku 🙂

Ďakujem za rozhovor 🙂

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.