Hudba Kultúra & umenie

Rozhovor: Ruská hráčka na violu Olga Reznichenko

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Ahoj. Môžeš sa nám predstaviť v niekoľkých vetách?

Som človek s otvorenu mysľou, ktorý je toho názoru, že život môžeme zmeniť prostredníctvom umenia. Som pokojné a kreatívne dievča, ktoré má rado život a ľudí, literatúru a šport, biele mačky a cestovanie. A myslím si, že v dnešnej dobe je veľmi dôležité seba-rozvíjanie. Hlavne ak chcete získať slobodu od televízie a politiky.

Ako to všetko začalo? Bol hudbu v tvojom živote od samého začiatku? Čo ťa viedlo k tomu zvoliť si práve violu ako nástroj na ktorom hrať? Ako dlho sa hráš?

Od samého začiatku mama chcela, aby som hrala na husle. To bolo môj prvý stret s hudbou… Nakoniec bol rozhodujúci môj učiteľ, ktorý povedal nech si vyskúšam violu, aby som cítila ten rozdiel medzi ňou a husľami. Husle vydávajú vyšší tón, kdežto viola sa viac približuje rozsahu ľudského hlasu. Možno práve to ma k viole najviac ťahá, že je bližšie k prirodzenosti, preto som si ju vybrala. Každopádne teraz už hrám na violu 5 rokov.

Dokážeš si predstaviť robiť niečo iné? Ak áno, čo by to bolo?

Áno, viem si predstaviť rôzne druhy zamestnaní. Napríklad sociálny pracovník, podnikanie atď. Ale vždy sa potom pýtam: „Bola by si šťastnejšia ako si teraz?“. A odpoveď je, že nie. 🙂

Môžeš nám povedať, ako vyzerá bežný deň violistu?

Počas dňa sa pripravujem na novú sezónu. Hra na violu si vyžaduje veľkú snahu, tak ako pri každom nástroji. Mňa to baví až tak, že sa niekedy neviem odtrhnúť. 🙂

Máš nejakého obľúbeného skladateľa, a prečo?

Môj obľúbenec je Béla Bartók. Veľmi sa mi páči v hudbe symbolizmus prírody a prvky ľudovej hudby a tých nájdete u Bartóka mnoho.

Ak by si si mala vybrať jednu sólovú skladbu pre violu, ktorá by to bola?

To nie je jednoduché, vybrať si z celého repertoáru. A musím tiež povedať, že nemám až toľko skúseností so sólo skladbami. Hrala som nejaké od Bacha, Regera a raz som skúšala „Doluri“ od Alexandra Machavarianiho. Tá skladba znie ako z nejakej akčnej scény v rozprávke. Hudba sa tam hýbe, vyvíja, akoby ste lietali. Je to vtipná skladba, pri ktorej sa môžete po všetkej tej vážnej hudbe odreagovať.

Olga

Skúšala si niekedy skladať vlastnú hudbu?

Nie, ale keď som bola študentom jedného jazzmana, tak sme spolu hrávali známe skladby od Charlieho Parkera a Duke Ellingtona. Takže občas som dostala možnosť zaimprovizovať si v pár taktoch. Bola to úžasná skúsnosť a aj preto mi jazz niekedy chýba.

Zúčastnila si sa aj niekoľkých súťaží mladých interpretov. Aký je tvoj najväčší úspech?

Áno, zúčastnila som sa mnohých súťaží. Aj keď to boli väčšinou menšie súťaže, vždy to bola veľká skúsenosť a preto si to vážim. Jednu y najlepších skúseností mám z Castellammare di Stabia neďaleko Neapola, kde sa konala súťaž pomenovaná po Luigi Denzovi. Keď som sa dozvedela, že ma vybrali na záverečné vystúpenie, bola som veľmi šťastná.

Máš pred vystúpením nejaký rituál?

Rituál ani nie, ale snažím sa byť čo najviac pokojná a emócie si nechávam pre vystúpenie. Nerozprávam sa veľmi s ľudmi okolo a samozrejem potrebujem predtým dobrý spánok.

Máš nejakú vtipnú príhou spojenú s hraním?

Na príhodu si nespomeniem ale poznám jeden vtip. „Viete aký je rozdiel medzi violou a husľami? Viola horí dlhšie.“ 🙂

Je nejaká osoba, ktorá ťa veľmi inšpiruje?

Ľudia, ktorí ma inšpirujú sú moja krásna rodina a moji učitelia. Čiže jednu konkrétnu osobu nemám. Oni ma podporujú a so všetkým mi pomáhajú. Pre mňa sú hrdinovia.

Olga_Reznichenko_03

Čo robíš okrem toho, že hráš na violu?

Moja učiteľka hovorí: „Ak chceš hrať na viole 24 hodín denne, nech sa páči, ale ja potrebujem skúsiť v živote všetko.“ 🙂 Takže mám rada jazyky, outdoorové aktivity, fotografiu, módu a spoznávanie kultúr cez film. Mysliím si, že by sme si nemali ukrajovať z našich možností a „obmedzovať sa“ sústredením iba na jednu vec, ale skúšať popritom aj iné, nové veci.

Videla si v poslednej dobe nejaký zaujímavý film alebo čítala nejakú knihu?

Minulý mesiac som sa oboznámila s dielom George Sandovej. Bola to veľmi zaujímajvá, sofistikovaná a nezávislá žena.

Čo by si chela dosiahnuť? Aký je tvoj cieľ?

Chcel by som robiť to, čo ma baví aby som bola šťastná a aby som bola dobrým človekom. To je všetko, čo potrebujete v starobe.

Aké sú tvoje plány do budúcnosti?

Momentálne sa chystám študovať na škole v nemeckom Kolíne. Čiže najbližšie plány sú adaptovať sa v novej kraje, naučiť sa nový jazyk a spoznať nových ľudí.

Ďakujem za rozhovor. 🙂

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.