Hudba Kultúra & umenie

Rozhovor: Kristína Mečko – Creed of Moon

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Creed of Moon tvorí zaujímvé zoskupenie, ktorého s “frontmankou” . Mohli by ste v krátkosti predstaviť vašu kapelu? Kedy a ako vznika?

Založiť kapelu sme sa rozhodli s Martinom Vagom, na jeseň 2015. Obaja milujeme hudbu, chodíme spolu hrávať Unplugged , takže bolo prirodzené, že sme začali uvažovať nad spoločným projektom.

Hráte pomerne tvrdú hudbu, rock/metal, ktorú zjemňuje vokál speváčky a chytľavé melodické linky. Ako u vás prebieha proces tvorby? Tvoríte spoločne alebo je niekto primárne skladateľom, improvizujete, alebo nápady prinášate jednotlivo a následne z nich tvoríte?

Proces tvorby je pomerne zaujímavý…Martin väčšinou vytvorí nejakú melódiu ktorú mi pošle. Ja si ju tak často pospevujem až mám v dobrom zvyku ju trošku pomeniť najmä v refrénoch a prispôsobiť si ju pre svoj hlas a následne na ňu zložím text. Samozrejme jednotlivé nástroje a sóla majú na starosť chlapci a všetky nápady sú vítané. Takže sa navzájom dopĺňame 🙂

Creed_of_Moon_01

Momentálne si na vašom bandzone možno vypočuť dve skladby. Kde hľadáte inšpiráciu? Čo chcete svojou hudbou vyjadriť, povedať?

Inšipirácia väčšinou pochádza zo samotného života. Želali by sme si aby naša hudba ľudí oslovila. Textami sa snažíme upozorniť na aktuálnu situáciu vo svete.

Ako ste sa dostali k rocku/metalu? Aké sú vaše obľúbené kapely, interpreti, čím vás oslovil práve takýto štýl hudby? Máte nejaké hudobné alebo iné vzory, ktoré mali výrazný vplyv na vaše muzikantské formovanie?

Tento žáner je nám najbližší, počúvame ho od malička. Určite každý jeden z nás má svojich top interpretov ale najviac sme ovplyvnení kapelami ako: Nightwish, Daughtry, Evanescence, Halestorm…

Kedy plánujete nahrať album, alebo čo nové chystáte v najbližšej dobe? Nahrávku, videkolip, na ktorý sa môžu fanúšikovia tešiť?

Momentálne dokončujeme klip ku skladbe Stay Alive a začíname pomaličky rozmýšlať aj nad klipom k novej piesni The Recipe. Album určite chceme nahrať a termín bude závisieť od našej šikovnosti a samozrejme finančných možností.

Uvažovali ste niekedy nad slovenskými textami? V tomto smere si myslím, že je u nás defecit takto štýlovo zameraných kapiel (ktoré by mali slovenské texty). Prečo si myslíte, že to tak je? Nemohol by impulz, v takejto forme, prispieť k oživeniu a spestreniu slovenskej hudobnej scény, ktorú si práve takýmto spôsobom získali hip-hopové a rapové zoskupenia? Aký je váš názor?

Samozrejme sme uvažovali, ale veľmi radi by sme skúsili naše nahrávky posunúť aj za hranice Slovenska a tým pádom sa musíme prispôsobiť. Na Slovensku sú rockové kapely ktoré majú slovenské texty, len je pre ne pomerne náročné sa zviditelniť…

Vravíte, že sa chcete orientovať viac na zahraničie. Prečo je podľa vás na slovenskom trhu také ťažké preraziť?

Niektoré rádia  uvádzajú piesne len od interpretov, ktorých už poznajú a poväčšine zahraničných. A problémom môže byť aj žáner, čo je škoda pretože na Slovenku máme veľmi veľa talentovaných kapiel.

Creed_of_Moon_03

Kde všade váš môžu fanúšikovia sledovať, dozvedieť sa novinky o koncertoch a vašej tvorbe?

Zatiaľ sa môžu všetko o nás dozvedieť na FB stránke Creed of Moon.

Váš odkaz pre fanúšikov?

Veríme že Vás naša hudba osloví lebo ju robíme srdcom a robíme ju pre Vás…

Ďakujem za rozhovor 🙂

Skladby kapely Creed of Moon si môžete vypočuť aj na ich profile na bandzone.cz.

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.