Divadlo Kultúra & umenie

Rozhovor: Jakub Lazarčík – Divadlo Atrapa

Divadlo Atrapa je na ochotníckej divadelnej scéne už niekoľko rokov. Ako to celé začalo?

Ochotnícke divadlo som zakladal v roku 2005, hoci spočiatku sme sa volali inak a boli sme zoskupením študentov. Názov Divadlo Atrapa prišiel až krátko pred premiérou nášho takzvaného Prvého predstavenia. S predstavením sme sa dokonca dostali na festival amatérskych divadiel v Luxemburgu. Potom sa však pôvodná zostava rozpadla a trvalo istú chvíľu, kým Divadlo Atrapa nabralo druhý dych. To bolo až v roku 2008, keď sme začali v novej zostave pripravovať hudobno-pohybové predstavenie This Is Who I Chose To Be. Vtedajšia zostava sa viac-menej udržala doteraz a počas tých rokov sme uviedli takmer desiatku autorských predstavení.

Čo ťa viedlo k tomu zaloziť divadlo?

Divadlo ma fascinovalo už keď som bol malé dieťa. Navštevoval som aj literárno-dramatický odbor na základnej umeleckej škole. Okrem toho som sa venoval písaniu príbehov. Veľmi často som si ich vedel predstaviť aj vo forme filmu či divadelnej hry. Tak som si povedal, že skúsim niektoré svoje texty zinscenovať.

Atrapa_02

Prečo si sa rozhodol realizovať prostredníctvom divadla?

Chcel som spojiť to, čo ma baví a divadlo mi prišlo ako vhodný prostriedok. Môžete doň vmestiť všetko – literatúru, tanec, hudbu, film… Môžete experimentovať a skúšať čo to dá. A hlavne je to niečo živé. Film nakrútite a potom si ho môže pozrieť hocikedy hocikto ale divadelné predstavenie je o tej chvíli, keď sú herci na scéne a diváci v hľadisku.

Zameriavate sa výhradne na autorskú tvorbu. Kto prináša námety na budúce projekty?

Námety a texty prinášam najmä ja. Hercom predostriem tému a spýtam sa ich, či ich to zaujalo a či sa v tej téme vedia nájsť.

Atrapa_Kalibrium_01Predstavenie PROJ3KT KAL1BR1UM

Kde hľadáš inšpiráciu? 

Najčastejšie v hudbe. Počúvam veľa rôznej hudby a keď mi nejaký album alebo interpret zarezonuje na dlhšiu dobu, skúšam ísť pocitovo, čo mi tá hudba evokuje a tvorím podľa toho príbeh. Potom sa aj stáva to, že v predstavení tú hudbu použijeme. lebo už je súčasťou hry a nedať ju do nej by bolo postaviť sa jej chrbtom.

Je to o spontánnom nápade alebo o premyslenom pláne?

Ako kedy. Určite aj spontánne nápady treba premyslieť a uvažovať, či nepôsobia prvoplánovo.

Atrapa_Kalibrium_02

Máš nejaký vysnívaný projekt? Téma, o ktorej by si chcel rozprávať?

Mám v pláne predstavenie s pracovným názvom Schizofrenia. Má to byť hudobno-pohybový projekt, podobný predstaveniu This Is Who I Chose To Be, ktoré sme uviedli v roku 2009. Ide o spojenie pohybu, hudby, tanca, vizuálnych a svetelných efektov a videoprojekcie.

Atrapa_JDK_1

Okrem písania sa venuješ aj réžii. Na čo kladieš pri režírovaní najväčší dôraz? 

Aby mala hra dynamiku. Nech nenudí. Nemám rád siahodlhé výstupy, pri ktorých herci rozprávajú a rozprávajú a napokon hra pôsobí staticky. Do inscenácií často vkladám pohybové a hudobné sekvencie, ktoré sú prirodzene dynamické, aby prípadné dlhšie výstupy boli prepojené niečím živým.

Tiež mi záleží na tom, aby herec rozumel tomu, čo hovorí. Aby vedel, ako každá jeho replika vplýva na psychiku jeho postavy i postáv jeho kolegov. Text je dôležitá časť divadelnej inscenácie. Divadlo nie je len o tom, že sa naučíte svoj text a ten odverklíkujete na pódiu. Musíte textu rozumieť. Iba tak vám porozumejú diváci.

Atrapa_Kalibrium_03

V divadle hrávate rôzne žánre. Ktoré sú vašou doménou?

Sú to spomínané hudobno-pohybové predstavenia. Tie nám podľa našich fanúšikov idú najlepšie a mne sú aj najbližšie. Aj keď sme mali nejakú klasickú činohru, aspoň nejakú pohybovú vsuvku som tam vždy dal.

Hudba je dôležitým prvkom vašich predstavení. Prečo a akú hudbu používate?

Ako som povedal, hudba dáva predstaveniu dynamiku. Používame rôznu hudbu, Nezvyknem sa držať len pri jednom žánri, lebo každý ponúka iné pocity a inšpirácie.

Atrapa_Kalibrium_04

V poslednej komédii „Potraviny Pokrok“ sa vraciate do čias minulého režimu. Čo ste ňou chceli povedať?

Nebol to úplne o návrate do minulého režimu, ale skôr o porovnaní staršej generácie, ktorá ho prežila, s mladšou. Príbeh sa odohrával v súčasnosti v zapadnutých potravinách, kde sa roky nič nezmenilo a zrazu prichádzajú veľké zmeny, ktoré prináša mladá ctižiadostivá manažérka. Medzi ňou a zamestnancami potravín vzniká spor, ktorý postupne vygraduje. Cieľom však bolo nastoliť otázku, či je naozaj nutné robiť zmeny vo všetkom a ísť proti múru, aj keď to nie je potrebné.

Atrapa_JDK_2

Divákom prinášate nové hry pravidelne alebo sporadicky? 

Hoci by som chcel prinášať nové predstavenia pravidelne, pri iných povinnostiach, ktoré ja i ďalší členovia súboru máme, sa to nedá. Nechcem byť však repertoárovým divadlom, ktoré ponúka predstavenia každý týždeň. Skôr pripraviť jedno predstavenie, uvádzať ho a keď príde čas vydať sa ďalej, začať pracovať na niečom novom.

Mama_elektrolux_01Predstavenie Mama Elektrolux Z-117

Koľko členov má v súčasnosti divadlo?

Hlavnú zostavu tvorí šesť ľudí. Okrem mňa máme Vlaďu, ktorá veľmi pomáha vymýšľať choreografie do pohybových častí a hier. Ďalej je to talentovaná Dadka, skvelí Burgi a Boris, naša multitalentovaná Inge a tiež úžasná Evka. Za tie roky sa u nás vystriedalo niekoľko ďalších hercov, ale napokon ich život zaviedol inam.

Atrapa_JDK_3

Premýšľate o rozšírení vašeho hereckého súboru?

Ďalšie ruky a tváre sa vždy zídu, ale veľmi často sa stáva, že sa nám ohlásia vo chvíli, keď ich už nevieme angažovať. Buď preto, že už máme obsadené roly alebo sme ukončili uvádzanie jedného predstavenia a nové sme ešte nezačali plánovať.

Mama_elektrolux_02

Ako sa k vám nový divadelný nadšenec može dostať? Robievate konkurzy?

Konkurz sme robili len raz a vďaka nemu sme spoznali našu talentovanú Evku. Inak stačí, keď nám záujemca alebo záujemkyňa napíšu email a podľa situácie im odpoviem. Často sa stalo, že som odpísal, že nemáme voľné miesta ale neskôr, keď už miesta boli, tak som záujemcom napísal naspäť, že ak stále chcú, môžu medzi nás prísť.

Máte svoju domovskú scénu? 

Dlhé roky sme pôsobili v DK Lúky v Petržalke. Okrem toho sme sem-tam hrali aj na iných miestach, ale to bolo skôr nepravidelné.

Mama_elektrolux_03

Kde hrávate? Ako často?

Naše predstavenia sme najčastejšie hrali v DK Lúky na Vígľašsej 1 v Petržalke. Po premiére sme zakaždým odohrali niekoľko repríz. Ich počet závisel od záujmu i reakcií na dané predstavenie. Zatiaľ posledné predstavenie s názvom Ona, sme odohrali v rámci Noci divadiel v novembri v priestoroch Galérie Umelka. To však bol len špecifický jednorázový projekt a niečo ako ochutnávka spomínaného projektu Schizofrénia. Diváci mohli vidieť, čo je v našich plánoch a ako to bude vyzerať.

Prezentujete svoju tvorbu aj na divadelných festivaloch?

Na festivaly nechodíme. Určite by to bola skvelá skúsenosť, ale momentálne na to nie je priestor. Členovia súboru sú zamestnaní ľudia, máme aj iné povinnosti a keď chystáme novú hru, je to často len tak-tak. Ale napokon to vždy úspešne zvládneme.

Mama_elektrolux_04

Čo najbližšie chystáte v budúcnosti?

Okrem spomínanej Schizofrénie chceme v januári začať pracovať na novej inscenácii. Pôjde o bláznivý príbeh o mladom dievčati, ktoré sa zamotá vo vlastných povinnostiach. Sami ešte nevieme, o čom to celé bude, pretože nemáme ešte ani scenár. Napokon, rád by som túto hru vymýšľal už priamo v priestore a dal do nej situácie, ktoré nám napadnú práve pri skúšaní. Malo by to byť celé o spontánnosti a nečakanosti. Nechajme sa teda prekvapiť.

Viac o Divadle Atrapa sa môžete dozvedieť na oficiálnom facebooku alebo webstránke http://divadloatrapa.wix.com/official.

Atrapa_JDK_4

Jakub Lazarčík: Vyštudoval masmediálnu komunikáciu v Trnave. V súčasnosti ho živí online marketing a žurnalistika. Okrem toho sa venuje písaniu prózy a divadlu. Absolvoval Literárno-dramatický odbor na základnej umeleckej škole. Je dlhoročným členom bratislavského literárneho klubu Generácia. Počas štúdia na gymnáziu založil Divadlo Atrapa, kde okrem vedenia súboru zastáva funkciu scenáristu, režiséra, producenta, marketéra a pokiaľ musí aj herca. Vo voľnom čase chodí do kina a na koncerty, číta knihy, počúva kvantá hudby a cestuje.

 

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz