Fotografie Kultúra & umenie

Rozhovor: Fotografka Mária Švarbová

Pavel Chodúr

Fotografka Mária Švarbová sa narodila v roku 1988, po štúdiu archeológie sa rozhodla venovať fotografii. V jej tvorbe môžete nájsť prvky surealizmu, Art Nuoveau a v poslednej dobe aj vplyv minimalizmu. Jej fotografie sa objavili na obálkach kníh a spolupracovala aj s americkým Vogue. Dnes vystavujú jej tvorbu galérie po celom svete.

Prečítajte si krátky rozhovor s touto talentovanou fotografkou, ale keďže za fotografov hovorí hlavne ich tvorba, vychutnajte si inšpiratívnu galériu od tejto mladej umelkyne.

photo_artist

Čo vás priviedlo k fotografii? Prečo ste sa rozhodli fotiť?

Nikdy som sa nechcela stať fotografkou. Študovala som archeológiu, a vtedy som dostala od mojej sestry prvú zrkadlovku. Skúšala som fotiť, a vždy som chcela od fotky viac. Nie len stlačiť spúšť.

Čo je pre vás objekt, ktorý fotografujete?

Objektom mojej fotografie je človek a prostredie v ktorom sa nachádza.

Vaše fotografie sú štylizované, zároveň majú silnú emočnú výpovednú hodnotu. Čím sa inšpirujete pri fotení a prečo ste si zvolili práve tento štýl?

Môj štýl sa vyprofiloval sám počas fotenia. Inšpirujem sa úplne všetkým okolo seba. Fotografia je moje zrkadlo. Dávam ňou najavo seba, svoj vkus, pocity a osobnosť. Časom som začala aj viacej experimentovať, nie len s technikou fotenia, ale aj s emóciami. V niektorých sériách sťahujem emócie z modelov /ľudí/ a pozerám sa, čo to spraví. Zistila som, že absencia emócií robí ľudí figurínami.

Mali ste možnosť vystavovať svoje fotografie na rôznych výstavách. Ako ste sa k tomu dopracovali?

Výstavy si buď organizujem sama, alebo ma oslovia galérie.

V čom vidíte ako fotografka zmysel pri fotografii? Aká by mala byť jej výpovedná hodnota?

Inšpirovať ľudí, ukázať im niečo nové v umení a v tvorbe. Okrem iného aj to, ako si plniť svoje sny a robiť to, čo ma baví.

Koľko vám trvá príprava jednej fotografie od námetu, cez zachytenie a následnú úpravu?

Niekedy to môže byť veľmi krátke, inokedy časovo dosť náročné. Veľa sérií sa plánovalo aj mesiac a viac. Najdlhší čas zaberá produkcia. Najkratší čas samotné fotenie a úprava fotografií.

 Kde máme, okrem vašej stránky, možnosť vidieť vaše fotografie? Chystáte teraz nejakú výstavu na ktorú sa môžeme tešiť?

Plánuje sa jedna sólo výstava ešte tento rok na Slovensku. V Bratislave na Hviezdoslavovom námestí ako finalistka súťaže Foto roka 2015, je možné vidieť sériu Forgotten do začiatku októbra tohto roka. Kto je v zahraničí, môže si pozrieť ďalšiu moju sériu v Paríži, v galérii Sakura. Niekoľko ďalších fotiek z mojej najnovšej tvorby bude celý rok (aj rok 2016) prezentovaných v Stuttgarte.

Aký je váš fotografický sen?

Neprezradím. 🙂

Viac informácií  nájdete na www.mariasvarbova.com

O autorovi

Pavel Chodúr

Pavel Chodúr

Študoval na VŠMU odbor Umelecká kritika a audiovizuálne štúdia. Tu sa začal venovať písaniu scenárov. Je podpísaný pod prvú slovenskú adaptáciu komiksu v réžií Romana Gregoričku Orfeova pieseň. Venuje sa kreatívnemu písaniu, réžií svojich vlastných diel, herectvu. Rád cestuje a píše o svojich cestách denníky. Niekoľko rokov fungoval v amatérskom divadle ako scenárista a herec a v súčasnosti pracuje pre castingovú agentúru Cine-jessy tiež na pozícií kreativca. Inak vo voľnom čase číta, píše, pozerá, počúva a keď mu zostane chvíľa voľného času ide sa prejsť.