Hudba Kultúra & umenie

Rozhovor: Braňo „Bejzo“ Bajza – Polemic

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Ako vznikla kapela Polemic? Vždy ste chceli byť hudobníkmi alebo ste rozmýšľali aj nad inými kariérami? Aký je váš príbeh?

Vznikli sme z takého pubertózneho nadšenia, keď sme mali 15-16 rokov a jediné, čo sme chceli hrať, bola SKA muzika. Keby nebolo tejto hudby a nášho nadšenia pre túto hudbu, tak by Polemic nevznikol a asi by sme ani nerozmýšľali nad tým, byť hudobníkmi. Tá hudba nás inšpirovala, stať sa nimi. To bola hlavná misia, hrať túto hudbu. Mali sme 15-16 rokov, veľmi sme nevedeli hrať, ale chceli sme to SKA-čko robiť a mali sme o to väčšiu chuť, i napriek tomu, že nám aj naznačovali, že sa máme na to vykašlať, lebo to nebolo až také dobré. Boli sme si toho aj vedomí, že pesničky neboli zmysluplné, texty boli také naivno-pubertózne, ale chceli sme to proste hrať.

_DSC0020 - Copy

Mali ste aj nejaké vzory, ktoré vás inšpirovali?

Samozrejme. Kedže bol ešte bývalý režim, tak tých informácií nebolo toľko, ako je teraz, keď si človek ťukne na internete a zistí o tej kapele všetko, nájde videá na Youtube. To vtedy nebolo. Čerpali sme z tzv. 2 Tone éry zo 79. roku z Británie. Pár nahrávok kapiel ako Madness, Specials, Selecter kolovalo po Bratislave, ktoré sa rozmnožovali a my sme prioritne čerpali z týchto kapiel. O tejto hudbe sa vtedy toho viac nevedelo. Až keď padla železná opona, tak sme sa vlastne dozvedeli všetky detaily. Zistili sme, že je kvantum aj inej muziky, že vlastne tá britská scéna zo 79. roku bola už ovplyvnená jamajskou hudbou zo 60. rokov. Tie pesničky,ktoré sme poznali od britských kapiel, boli prebraté od jamajských kapiel zo 60. rokov. Čiže, myslím si, že keď je človek nadšený pre nejakú vec a chce to veľmi dosiahnuť, tak sa mu to podarí. Ale nesmie sa nechať znechutiť nejakými negativistami alebo frfľošmi. Teraz ,napríklad ,je naozaj doba taká, že čítam diskusie na fórach a niekedy aj napíšem konkrétnym ľuďom, že čo ti vadí, alebo keď si taký múdry, čo si ty vymyslel, keď si dovolíš sa až takto kriticky vyjadrovať. A hovorím to preto, lebo častokrát sú to nejaké 15-16 ročné decká a je smutné, že skôr majú čas na toto, namiesto toho, aby vymýšľali niečo zmysluplnejšie. Netvrdím, že je vždy ideálne, keď sa niečo urobí. Vždy je čo kritizovať, ale negatívne „dissovať“ niekoho, kto niečo tvorí a vyslovene takým spôsobom, že zalez, asi nie je úplne ok. Tá kritika, by mala byť konštruktívna a pozitívna, nie, že všetko je “na hovno”. A to sa teraz deje. Ja tiež ,keď som mal 15-16 ,tak som bol vyhranený a mnohé veci som nemal rád, ale to, čo som nemal rád, som neriešil a riešil som to, čo som mal rád a tak by to malo byť.

_DSC0035 - Copy

Vy už fungujete aktívne 27. rokov. Nie veľa kapelám sa darí takto dlho ostať pokope. Ako sa to podarilo vám?

Tak nemali sme u nás vždy na ružiach ustlané. Mali sme dve alebo tri také záporné sínusoidy v našom kapelovom živote, kedy sme to skoro zabalili. Dve tieto obdobia boli také, keď sme si povedali, že buď ideme ďalej, alebo to rozpustime a kašlime na to. Tým, že je nás v kapele veľa , zvíťazila chuť väčšiny v tom pokračovať. Tí ,čo nechceli, odišli, ale to jadro vždy zostalo. Nakoniec, aj takéto otrasy v kapele, ktoré pôsobili najprv negatívne, nakoniec neboli až také zlé, lebo prišli noví ľudia, nový vietor, nová krv. V konečnom dôsledku nie sú tieto bolestivé kroky také boľavé. V tom čase priamo áno, je to komplikované. Keď sme brali Mickeyho, tak sme hrali nejaké tri mesiace iba s jednou gitarou, čiže som musel spievať aj hrať na gitare. A potom prišiel Mickey, je to platný člen, hneď medzi nás zapadol, je to naša krvná skupina ,a pritom je o generáciu mladší. Takže super, ja sa nebránim ničomu. Je to i o tom, že sme si nikdy nedávali nejaké nereálne ciele. Nikdy sme nerozmýšľali nad tým, že chceme patriť k top 10 kapelám na Slovensku. Skôr sme si ndávali menšie ciele. Napríklad, prvým cieľom bolo, že si chceme zahrať koncert v poriadnej veľkej sále, a to sa nám aj v 90. roku podarilo. Vtedy sme si zahrali v PKO v Bratislave. Potom sme si dali za cieľ niečo nahrať. Voľačo sme nahrali a bola to katastrofa, tak sme zistili, že musíme ešte dosť trénovať. Trénovali sme ako blázni a postupne sa to vylepšovalo. Hľadali sme si cestu. Pôvodne bol plán spievať anglicky, ale zistili sme, že tá slovenčina tiež nie je až tak odveci. Tak sme išli touto cestou a dáva nam to väčší zmysel spievať po slovensky.

_DSC0629 - Copy

Z vašich skladieb, aj na koncertoch z vás, ide kopec pozitívnej energie, ako to robíte, že vždy zo seba vydáte maximum a ľudí dostanete do varu?

Odpoviem z trochu iného pohľadu. Máme Feja ,nášho zvukára, a on robil zvukára a osvetľovača v Štúdiu S. To znamená, že zažíval to, že herci niekedy prišli do divadla a nemali deň. Mali možno nejakú smutnú udalosť v rodine, alebo zdravotne neboli fit. Ale keď už išli na pódium, tak to tam dali. Dali to s najlepším vedomím, svedomím a takisto to robíme aj my. Nie každý deň je ideálny, je nás dosť a môže sa stať, že má niekto za sebou zlý deň. Tí ľudia v publiku ale za to nemôžu, a keď ideme na pódium ,treba sa im odovzdať. Ľudia si to zaslúžia a my urobíme pre to maximum.

_DSC0631 - Copy

Skladba Komplikovaná, je jedna z vašich najznámejších. Mňa by zaujímalo ako vznikla, je za ňou nejaký príbeh?

Petko tú ideu mal a za 10 minút text napísal. Musel sa možno dvakrát pozrieť do slovníka cudzích slov, nejaké slová si overiť ,ale logicky mal štruktúru už vymyslenú. Čiže, paradoxne, čo sa týka textu, tak tá pesnička bola veľmi rýchlo vymyslená, ale čo sa hudby týka, tak to bol iný príbeh. Hudba vznikala asi 2 roky. Pôvodne tam bol iný refrén a skladbu sme mali robiť s kapelou Laura a její tygři ako duet. Aj sme to vtedy s Lenkou Novou (speváčkou z Laury) skúšali, mali sme iný text, ale akosi sme sa s tým nevedeli stotožniť. Nejako nám to nedávalo zmysel, prečo by to mal byť duet. Vznikla tým pádom pesnička Gangster SKA, ktorá je duetom s Lenkou Novou a kapelou Laura, a budúca pesnička Komplikovaná išla na bok. Nevedeli sme, čo s ňou. Potom sme vymysleli inú melódiu refrénu a do takto upraveného songu potom Petko veľmi rýchlo napísal text.

_DSC0648 - Copy

Kto vám najviac pomohol, ako kapele?

Pomohlo nám veľa ľudí. Je pravda, že za nami neboli nejakí bohatí ocinovia, mamy, strýkovia. Na začiatku kariéry nám pomohlo nezištne veľa ľudí . Musím spomenúť Roba Grigorova, ktorý bol vtedy veľmi populárny ,a tak ako nám pomohol , tak isto nám pomôcť nemusel. Za to sme mu veľmi vďační, otvoril nám oči v mnohých veciach, a aj dvere do médií . Ďalej to boli ľudia, ktorí vtedy pracovali vo Fun rádiu, napríklad Oľga Záblacká, Martin Nikodým… Prvýkrát sme tam prišli ako začínajúca kapela na neformálny rozhovor s Oľgou Záblackou a ona sa nás pýta, čo máme nové. Tak hovoríme, že máme CD-čko, ktoré vyšlo vo svete. Celosvetová SKA kompilácia a máme tam jednu pesničku. Tak, že si ju pustíme a bola to Baba ryba a ona zrazu padla na stoličku, veď to je pekná pesnička, prečo ju na Slovensku nepoznáme? A vtedy sa vlastne stal fenomén, že Baba ryba bola od 94 do 96, dva roky vysielaná v prime-time. Nebolo to tak ako dnes, že dva mesiace je skladba v prime-time a potom sa sťahuje. Proste sa im tá pesnička páčila ,tak ju hrali. Asi sme boli takí normálni, neprišli sme tam s veľkými nadutými egami, tak si nás nejakým spôsobom obľúbili do takej miery, že sme vo FUN-ku boli skoro ako doma.

_DSC0685 - Copy

Komu pomáhate vy?

Priznám sa, že veľa kapiel nás oslovuje, ale nemáme veľa možností na pomoc. Na jednej strane je nás dosť a my sa nevieme zhodnúť niekedy na veciach vlastných a nie to, že ešte ktorej kapele pomôcť. Ale teraz už máme takú možnosť. Máme štúdio so skúšobňami a je to za kamarátsku cenu. Kto chce, tak si môže pozrieť, aj ako skúšame atď. Tá pomoc je potom skôr taká tatinovská, keď u nás napríklad nahrávajú kapely, tak im dáme nejaké to know-how. Čiže, kto chce, tak sa môže nakontaktovať na nás, alebo naše skúšobne. Máme ich v Rači a kapely tam začali chodiť, a nielen amatérske ale aj etablované, čo nás teší.

_DSC0697 - Copy

Naposledy ste vydali singel Poď s nami v ktorom účinkuje viacero známych osobností. Čo plánujete ďalej do budúcna?

Našou čerstvou novinkou je, že sme vydali náš 2 roky starý album Hey Baba-re-bop na vinyle. Je to dvojplatňa v kvalitnejšom prevedení a je zároveň určené aj pre dj-ov, keďže je tam vybraných asi 4-5 pesničiek bez spevu. Čiže toto je taká naša najväčšia novinka. Teraz cez leto budeme hrať na festivaloch a na jeseň by sme možno vyšli s novým singlom, ktorý sa ešte „varí“ u nás v štúdiu. Možno k nemu vymyslíme aj videoklip ,spolu s jesennou šnúrou.

_DSC0699 - Copy

V niektorých vašich pesničkách počuť ľudové vplyvy. Na koľko sa chcete uberať týmto smerom?

My sme sa nikdy nebránili tomu do našej muziky dávať aj iné vplyvy, lebo vo svojej podstate má bSKA-čko veľmi striktne stanovené mantinely, aby to ešte bola SKA alebo reggae hudba. Preto my sme už troška koketovali so swingom, punk-rock-om alebo inými žánrami ako napríklad ľudovka. Snažíme sa takto trošku spestriť SKA hudbu 😉 lebo ak by sme mali celý koncert hrať stále ten istý rytmus ,asi by nás to veľmi nebavilo.

_DSC0706 - Copy

Nejaký osobný odkaz fanúšikom?

Ľudia, je pekné teplé leto, myslite pozitívne, nečítajte veľmi tie internetové fóra, lebo je to jedna bveľká znôžka negativizmu. Užívajte si leto, choďte k moru a tešte sa zo života. 🙂

foto: Marek Bajtek

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.