Veľké športové zápasy Zaujímavosti

Rozhodujúce momenty z finále Kanadského pohára (1987)

„Nemyslím si, že niekedy uvidíte lepší hokej ako sa hral v tejto sérii. Pre mňa to boli asi najlepšie zápasy, ktorých som sa zúčastnil.“

(Wayne Gretzky)

Od čias legendárnej Summit Series (Séria storočia) z roku 1972, ktorá bola prvou, kedy sa po prvýkrát odohrali zápasy, na ktoré boli prizvaní profesionáli kanadskej reprezentácie z NHL a konfrontovali to najlepšie, čo predstavoval vtedajší Sovietsky zväz, prešlo 15 rokov. Slovami reportéra Fostera Hewitta: „Henderson skóruje za Kanadu!“ v ôsmom zápase v Moskve 34 sekúnd pre koncom znamenalo čosi, čo v tomto športe len ťažko môže nájsť limit, ktorý by ho v zasnenej hokejovej histórii mohol niekedy prekonať. Vo finále Kanadského pohára (ktorému taktiež nepatrila prestíž olympijských hier, či majstrovstiev sveta, avšak priniesla tie najsilnejšie strety v dejinách ľadového hokeja) roku 1987 proti sebe nastúpila Kanada (s dnes už mnohými členmi sieni slávy), ktorú viedol tréner Mike Keenana a Sovietsky zväz s obávaným koučom Viktorom Tichonovom a s ich legendárnou smrtonosnou päticou K-L-M + F-K. Krutov, Larionov, Makarov a v obrane Fetisov a Kasatonov. Tí, ktorí na Canada Cup 1981 deklasovali domáci výber vo finále šokujúco 1:8.

Zdroj: allhabs.net

(možno dvaja najlepší hráči v histórii ľadového hokeja museli odovzdať pre víťazstvo v Kanadskom pohári absolútne maximum)

Tento turnaj predstavoval v meradlách športu aj isté symbolické vyjadrenia. Wayne Gretzky na vrchole svojich síl a vo veku 26 rokov skóroval na turnaji 3-krát a na neuveriteľných 18 gólov prihrával, Mario Lemieux – zázračné dieťa ako 21 ročný strelil 11 gólov a na ďalších 7 asistoval. V druhom a treťom zápase série navyše ich spolupráca učebnicovo doložila všetky rozhodujúce faktory, ktoré stáli za celkovým úspechom. Netreba zabúdať ani na Marka Messiera.

Jarri Kurri svoje Fínsko nedokázal spasiť, Američanov hnal ako vedel Pat LaFontaine, Švédi a Čechoslováci v nádeji napodobniť ich najsvetlejšie medzinárodné úspechy, avšak po provizórnych a ostrejších súbojoch sa do záverečnej fázy dostali najväčší favoriti. Náročné domáce publikum nič iné ako víťazstvo by bralo v konečnom dôsledku za neúspech a taktiež Sovieti sa chceli vytiahnuť spôsobom, ktorým by sa navždy do análov histórie zapísali zlatými písmenami.

ZSSR mal po „základnej časti skupiny“ 3 výhry, 1 prehru a 1 remízu. Kanada 3 víťazstvá a 2 nerozhodné výsledky, čím vyzvala v semifinále Československo (so Slovákmi Libom a Pašekom). Po nepriaznivom stave 0:2 sa „hecli“ a otočili na konečných 5:3. Sovieti vrátili Švédom prehru zo skupiny a pomerom 4:2 negociačným spôsobom odvrátili prognostický scenár v odlišnosti od toho, ktorý by vysnené finále konfrontoval v súboj dvoch iných celkov. To sa  hralo na 2 víťazné stretnutia (čiže mohlo prísť i na zápas č.3).

Prvý finálový zápas v pamätnej hale Forum v Montreale priniesol nečakaný priebeh, keďže Sovieti (teda prevažne Rusi) utiekli súperovi v druhej tretine na trojgólový rozdiel 1:4. Nič nové to však nebolo, aj v skupine Kanada zachraňovala remízu 3:3 zo stavu 1:3. Na začiatku tretej tretiny znižovala už na rozdiel jediného gólu (3:4), neskôr vyrovnal Glenn Anderson a najväčšia hviezda Wayne Gretzky poslala Kanadu po neuveriteľnom zvrate do vedenia. Po 32 sekundách bolo opäť vyrovnané a v šiestej minúte predĺženia A. Semak rozhodol o víťazstve ZSSR. Kanada Sovietsky zväz 0:1

V 80-tych rokoch sa prevádzkoval výrazne útočný štýl, takže aj také obranné esá, ako Ray Bourque, Paul Coffey či Larry Murphy boli prikrátki na najväčšie ofenzívne kalibre Sovietskeho zväzu. Akákoľvek taktika bola ovplyvnená súčasnou situáciou, ktorá priala divákovi a účinnej dynamizácii akcieschopnosti. Prívetivej hre ako takej. Grant Fuhr v tom čase v bránkovisku musel prijať fakt, že v priemere dostával viac ako tri góly na zápas a to ale patril medzi špičku sveta.

Druhý zápas patrí k tomu najdramatickejšiemu a najnapínavejšiemu, čo kedy hokej priniesol. Štyrikrát sa otáčalo skóre, nadstavovalo sa dvakrát predĺženie a v čase 90 min. a 7 sekúnd vstietil víťaznú trefu Mario Lemieux. Gretzky Lemieuxa motivoval počas turnaja neustále, vyzdvihoval jeho talent a potenciál a doviedol i svoj výkon k takému stavu, ktorým pravidelne prekonával hranicu 200 bodov za sezónu. Zápas skončil teda 6:5 PP, Lemieux dal hetrik, 64 sekúnd do konca riadnej hracej doby Sovieti vyrovnali na 5:5 a Gretzky zaznamenal dokopy 5 gólových prihrávok. Kanada Sovietsky zväz 1:1

(Rozhodujúci moment tretieho zápasu a celej série)

Rozhodujúci súboj sa odohral rovnako ako ten druhý, v Hamiltone a to 15.septembra. Po ôsmich minútach hala stíchla, keď sa Sovieti dostali až do trojgólového vedenia a do konca prvej tretiny domáci „korigovali“ znížením na 2:4. Hawerchuk, Sutter a Gilmour v druhej časti otočili na 5:4. Sergej Mylnikov v tejto tretine inkasoval teda tri kúsky. V tretej a záverečnej tretine Sovietsky zväz svoj entuziazmus a úsilie pretavil do vyrovnania, ale v predposlednej minúte zápasu (viď video hore) Gretzky v prečíslení naviazal na seba obrancu, použil Murphyho ako štít, a prihral spätne Lemieuxovi, ktorý rozhodol! Kanada – Sovietsky zväz 2:1.  Sovieti zanechali za sebou znamenitý dojem a dokázali sa vysporiadať s úzkym klziskom. Hokej sa zrýchlil a naraz akoby zastavil v čase, ktorý ho už nikdy do rivality v takejto podobe neprinávratil a dúfajme, že Svetový pohár v tomto roku (2016) bude jeho úctyhodným nasledovníkom zápalu a športových zážitkov, na ktoré budú diváci po rokoch spomínať…