Food & Drink Lifestyle

Pivná recenzia: Kaltenecker Saison 12°

Z odtieňov Kaltenecker, ktorý som si zaobstaral na pokojnú konzumáciu mi tento prišiel najmenej po chuti. Saison (obsah alk. 5,7%) je zvrchu kvasený, táto špecializovaná príchuť je naviac obohatená šupinovou kôrou pomarančov a korenistým charakterom. Preto aj upozorňujem, že moje postrehy k tomuto druhu sú vyložene subjektívne a pre vyznávačov tohto typu piva nemusia nič znamenať.

 

Saison pripomína farmársky typ Ale, kde sa miesia ostré disproporčné chute pšeničného piva a veľmi slušne zladených konzervantov doplnených prírodnými chuťami, ale akosi ma viac odpútal, ako primäl k vychutnávaniu svojich plodov. Myslím, že ide o osobitú špecialitu, resp. najviac si ju vychutnajú priamo farmári a roľníci na vidieku, pretože Saison je presne určený k odkazu a ku miestam, kde sa nachádza vidiecky „kolobeh života“, ako je na niektorých reklamných etiketách viditeľné.

 

Nato, aký je chuťovo výrazne sprofanovaný však na oplátku kvitujem, že plnosť, hustota a čírosť hrdla je neutrálna a predsa len tu existuje od výrobcov akési pochopenie aj pre konzumentov, ktorí neholdujú tomuto typu a berú ho ako dobrodružné vychutnávanie, hoci práve Saison vo svojej podstate je dobrodružným len pre tieto generácie a nie sám osebe.

 

Plusy:

  • Originálna chuť
  • Výrazný typ
  • Citeľné zloženie veľkého množstva ražných vločiek a pšenice

 

Mínusy:  

  • Ťažšie stráviteľné
  • Symptomatické

 

Hodnotenie: 3/5

O autorovi

Martin Hladký

Martin Hladký

Študuje na Fakulte ekonomiky a manažmentu v Nitre a mimo toho sa zaujíma o rôzne úrovne spoločenského poznania. Kedysi aktívnejšie športovanie vymenil za vzťah k filmovému umeniu a umeniu v rôznych jeho oblastiach.