Hudba Kultúra & umenie Novinky

Predstavujeme kapelu East Beat

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Na otázky odpovedal spevák a gitarista kapely Milan Mazár

Ako ste sa dostali k hudbe? Aký je príbeh za vznikom kapely East Beat a čím je inšpirovaný jej názov. Je to miestom vzniku?

K hudbe som sa dostal skrze staršieho brata, ktorý počúval svojich obľúbených interprétov, z ktorých jeden ma inšpiroval natoľko, že som začal hrať na gitare. Keďže ma to bavilo, tak som k tomu pridal aj spev a to ma v podstate neopustilo až do dnes. Počiatok kapely East Beat je v podstate v mojej túžbe z tínedžerských rokov, kedy som túžil založiť blues-rockové trio po vzore Stevie Ray Vaghana a Double Trouble či kapely Cream. Nedostatok hudobníkov v mojom okolí ochotných venovať sa takej muzike zapríčinil odklad tohto plánu až doteraz. Názov je z väčšej časti inšpirovaný miestom vzniku – východ republiky /East/ a rytmickou sekciou /Beat/. V preklade by to malo znamenať niečo ako Východný pulz.

Na stránke www.eastbeatband.eu si možno vypočuť vaše nahrávky. Nájdeme tam vlastnú tvorbu ale aj covery známych skladieb, ktoré patria do vášho repertoáru. Z vlastnej tvorby si môžeme vypočuť konkrétne dve vlastné skladby Day Is Over a Dotknem sa ťa. Plánujete sa v budúcnosti viac zameriavať na slovenské alebo anglické texty?

Všetko záleží od inšpirácie. Aj keď sa dá povedať, že preferujem anglické texty, nebránim sa ani zrodu slovensky spievanej piesne. Dôležité je hlavne aby text mal čo povedať a svojho cieľového poslucháča si isto nájde. Do pozornosti by sme chceli dať našu novú skladbu s názvom Things That Never Change, nahrávanú v Studio 7, kde nám nahrával basgitaru Tibor Borský a celé to točil výborný a skúsený producent Randy Gnepa.

Kde hľadáte inšpiráciu a ako u vás v kapele prebieha proces tvorby? Chcete sa držať „bluesovej“ tématiky alebo sa nebránite aj vybočeniu z tohto štýlu?

Bluesová hudba v tejto dobe zažíva svoju renesanciu čomu sa ja veľmi teším. Je to druh muziky ku ktorému bytostne inklinujem, ale nebránim sa vplyvu aj iných štýlov. Napokon počúvam a obdivujem veľké množstvo hudby a tá nie je výhradne len bluesová.

east_beat01

Hlas a spôsob spevu mi pripomína Layne Staleyho z kapely Alice in Chains. Kto patrí k vašim hudobným vzorom, ktoré ovplyvnili váš muzikantský vývoj?

Z hľadiska speváckeho to bol určite Eric Clapton, Ronnie James Dio či David Coverdale. Z pohľadu gitary Slash, Stevie Ray Vaughan a do tretice zase Eric Clapton :-).

Obľúbená skladba?

Myslím, že všetko čo hráme je výber toho najobľúbenejšieho.

Venujete sa okrem hudby aj niečomu inému? Ako vnímate život hudobníka na Slovensku?

Okrem hrania veľmi rád aj upravujem a vylepšujem svoj hudobný gear. Elektronika a pájkovačka mi nie su cudzie, tak sa to snažím využiť vo svoj prospech. Popritom mám rád jazdu na motorke, ktorá je ďalším žrútom peňazí a voľného času.

Máte nejaký hudobný sen, ktorý by ste si chceli splniť?

Dokončenie albumu a samozrejme by sme sa chceli dostať postupne na známejšie nielen bluesové festivaly…

east_beat02

Plánujete v najbližšej dobe nejaké nové nahrávky?

Ak vznikne skladba, ktorú budeme chcieť posunúť ďalej, tak určite.

Kde si vás budú môcť pozrieť a vypočuť fanúšikovia najbližšie?

Všetky novinky pravidelne aktualizujeme na našej novej webovej stránke www.eastbeatband.eu .

Ďakujem za rozhovor.

Skladby kapely East Beat si môžete vypočuť na oficiálnom bandzone.

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.