Film & TV Kultúra & umenie Ostatné

Pozrite si online Tarkovského Solaris, Stalker, Andrej Rubľov a Zrkadlo

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Andrej Arseňjevič Tarkovskij (1932 – 1986) bol ruský režisér, scenárista a herec. Svojou tvorbou sa zaradil k najvýznamnejším filmárom sovietskej povojnovej éry a svetovej kinematografie vôbec. Tarkovského genialita sa prejavila hlavne pri písaní scenárov a jeho diela sa preto vyznačujú veľkou lyrickosťou a obrazovou bohatosťou. Vďaka tomu si aj dnes  zachovávajú jedinečnosť a dokážu diváka inšpirovať.

Ingmar Bergman videl prvý film od Tarkovského v roku 1971 a po jeho vzhliadnutí sa vyjadril nasledovne: Podplatili sme premietača, aby nám pustil ten ruský film. Bol to Andrej Rubľov. Za dve a pol hodiny sme sa vypotácali z premietacej miestnosti s vyziabnutými očami, nadšení, otrasení. Nikdy na to nezabudnem. Čo bolo pozoruhodné, že som nerozumel ani slovo, film bol v ruštine, ale napriek tomu sme boli nadšení. Hneď ďalší film Zrkadlo sa mi páčil ešte viac.“ (Analýzu kľučovej scény z filmu Zrkadlo nájdete tu.)

Medzi rokmi 1962 a 1986 natočil Tarkovskij sedem celovečerných filmov. Tematicky sa v nich zaoberá metafyzickými a duchovnými témami, ktoré spracováva osobitým filmovým štýlom. Dlhé zábery, pomalé tempo a metaforické obrazy – toto všetko vytvára archetyp Tarkovského filmu.

„Čo je krása, nikto nevie. Naša predstava krásy, idea krásy, sa v priebehu dejín menila, menila sa s filozofickými názormi, aj s premenou bytosti počas jej vlastného života. Preto sa domnievam, že krása je vlastne symbolom niečoho iného. Čoho ale presne? Krása je symbolom pravdy. Nemyslím pravdy v zmysle pravda a lož, ale pravdy ako cesty, po ktorej sa človek uberá. Krása každej epochy – teda krása vzťahujúca sa k určitej epoche – svedčí o úrovni vedomia, aké ľudia tohto obdobia mali o pravde.“ Andrej Tarkovskij

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.