Film & TV Kultúra & umenie

Pozrite sa ako ILM oživili Tarkina a Leiu pre Rogue One

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Jeden z najdiskutovanejších momentov v novom filme Rogue One: A Star Wars Story, či už z umeleckého alebo etického hľadiska, je využitie počítačovej animácie (CGI) pri vytváraní postáv, ktoré sa objavili vo filme Star Wars: Episode IV – A New Hope. Konkrétne ide o postavu Grand Moff Tarkina, ktorého hral Peter Cushing a princeznú Leiu Organu, ktorú hrala nedávano zosnulá Carrie Fisher.

Mladá Carrie Fischer sa vo filme objavuje iba v krátkom cameu, ale Tarkin v ňom zohráva oveľa väčšiu rolu. Na plátne sa objavuje častejšie a s ďalšími postavami vo filme aj vedie konverzácie. CGI pri „oživovaní“ jeho postavy boli teda podstatne náročnejšie.

Odborníci na špeciálne efekty v LucasFilm a Industrial Light & Magic pri tvorbe Tarkina a mladej Lei spojili živých hercov a digitálne technológie. Počas natáčania scén, v ktorých sa objavuje Tarkin, ho hral britský herec Guy Henry, ktorý sa na neho podobá vo viacerých aspektoch a taktiež dokáže dostatočne dobre napodobniť spôsob akým rozprával herec Peter Cushing. Počas natáčania mal Henry na tvári pripnuté zariadenia, ktoré snímali jeho herecký výkon. Následne bola pomocou digitálnych efektov nahradená Henryho tvár digitálne vytvorenou tvárou Tarkina.

Pri Lei bol proces mierne odlišný. Spočiatku sa v jej scéne nachádza kamera za ňou. V tomto zábere ju hrá nórska herečka  Ingvild Deila. Keď Leiu ukážu spredu, tak vidíme Deilinu ruku, ale tvár a kostým je digitálne vytvorený vychádzajúc zo záberov Star Wars: Episode IV – A New Hope.

O tom ako celý proces prebiehal sa bližšie dozviete v nasledujúcom videu:

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.