Fotografie Kultúra & umenie

Portrét nie je len o technike fotografie, ale aj psychológia

Katarína Fiona Grajcaríková je portrétová fotografka. Venuje sa výhradne foteniu ľudí. Zachytáva krásu ľudí, emócie a ich životy vpísané v tvárach. Na slovenskej fotografickej scéne sa etablovala kreatívnym spracovaním netradičných motívov a svoje fotografie úspešne publikuje už niekoľko rokov. Venuje sa aj charitatívnej činnosti a kúpou jej kalendára môžete momentálne pomôcť týranej žene s 3 deťmi. Viac informácií po kliknutí na odkaz.

Závesný kalendár rozmeru 30 x 42 cm s počtom listov 1 + 12 si môžete objednať na adrese info@gfoto.sk alebo telefonicky na tel. č.: 0905 966 486.

Na výber je 6 druhov kalendárov s týmito tématickými okruhmi: Dramatické tváre, Originálni a neobyčajní, Deti, Nightmares, Ženy a muži očami Kataríny Grajcaríkovej, DSS, Mix (deti, muži, ženy, seniori).

Na začiatok by ste sa nám mohla predstaviť, aby aj neosvietený čitateľ vedel s kým má tú česť.

Kto som? V podstate obyčajná žena, manželka a matka. 🙂 Tiež som fotografka, ktorej koníček prerástol do vyjadrovacieho nástroja. Takže fotím už, alebo ešte len, 7 rokov a to veľmi intenzívne. Takže som na jednej strane amatér ale i profesionál, keďže to robím aj ako prácu.

grajcarikova_8

Čo vás priviedlo k fotografii , bol za vašimi začiatkami aj nejaký človek alebo iná motivácia?

K foteniu ako takému som sa dostala ako dieťa, postupne s väčšími a menšími pauzami som to skúšala. Nemám pocit, že by ma k tomu niekto priviedol. Prišla som na to sama, pretože do určitého veku som bola introvert a veľmi nepriebojná. Fotka mi ukázala iný svet. Vidieť veci inak a nebáť sa ich ukázať. Fotka mi dodala sebavedomie a odvahu.

grajcarikova_7

Všimol som si, že vyprodukujete neuveriteľné množstvo kvalitných fotiek. Kde na to všetko beriete čas ? Určite máte veľkú podporu svojho okolia.

Áno, veľmi ma to pohltilo. Začiatok bol ale ťažký. Ustáť rodinu i sa sama realizovať. To si mnoho žien pri deťoch ani nevie predstaviť, ale myslím, že je to dôležité. Šťastná mama, šťastná rodina. Našli sme kompromis a preto mám priestor venovť sa fotke v rámci možností a dá sa to.

grajcarikova_6

Videl som vaše fotografie pripravené technikou Wet Plate Collodium, sú veľmi podarené. Aké máte skúsenosti alebo túžby súvisiace s analógovými fotoaparátmi?

Fotografia má veľmi veľa podôb, obzvlášť v dnešnej dobe. Ale tá skutočná podstata mnohým uniká. Čo sa týka techniky WET PLATE COLLODIUM, je to pre mňa úplne iná atmosféra. Je to niečo neopísateľné. Moje pocity na túto tému sa nedajú v skratke napísať. Aj keď teraz mám v tomto smere odbobie istého útlmu, ale určite sa k nej vrátim, pretože je to zážitok, takto tvoriť. Inak fotím len na digitál. Úspora času. 🙂

grajcarikova_9

S kým sa vám lepšie pracuje s mužmi alebo ženami ? Stalo sa vám že z fotenia neznámeho človeka vzniklo priateľstvo ?

Som portrétový fotograf a hlavne sa snažím zachytiť viac ako len podobizeň, snažím sa robiť s citom mojim i s citom fotografovaného, som veľmi vnímavá a veľa sa s ľuďmi, ktorých fotím, rozprávam. Dostávam sa „pod kožu“ a to už hovorí za všetko. Tým pádom tam vznikne priateľstvo. Pretože mi dôverujú a ja im. Urobiť dobrý portrét nie je len o technike fotografie, ale je to aj psychológia. Je rozdiel medzi peknou a dobrou fotografiou.

grajcarikova_5

Vaša séria „Originálni a neobyčajní“ zožala veľký úspech, taktiež vaše dobové portréty alebo nočné mory sú originály nesúce váš otisk vďaka ktorému ste si zaslúžili obdiv mnohých ľudí. Plánujete nejaký nový projekt, na ktorý by sa mohli vaši fanúšikovia tešiť?

Ani neviem… Niekedy dlho zvažujem tému na projekt a nakoniec nič z toho nie je a niekedy ma napadne v sekunde a okamžite to riešim. Je to taká intuícia. Projekt „originálni a neobyčajní“ ma tiež napadol spontáne, i keď som dlho zvažovala ako by som mohla niečo podobné spraviť, ale konkrétne to bolo z minúty na minútu. Vypustila som na facebook, že hľadám ludí, ktorí by sa dali nahovoriť a ono to zabralo. Potom to už išlo. Takže projekty nemám, ale možno zajtra ma niečo napadne. 🙂

grajcarikova_4

Aké ocenenie, alebo od ktorého človeka bolo ocenenie pre vás srdcu najbližšie?

Najväčšie ocenenie je pre mňa od mojich najbližších, teda manžela a detí. Keďže manželovi sa málo čo páči, tak jeho pochvala je mi najväčším ocenením a naopak mojej najmladšej dcére sa páči všetko, to je veľmi milé. 🙂 Syn je taký neutrálny, má na to teraz vek byť neutrálny. :)) A potom rodičia, ich pochvala je pre mňa tiež dôležitá.

grajcarikova_3

Je niečo čo by ste odkázali mladým fotografom?

Myslíte začínajúcim? Mnohí mi píšu a pýtajú sa ma práve na môj názor. Je to na dlhú debatu. Pamätám si keď som bola ja v začiatkoch a práve preto viem, že sa ťažko radí. Ja som tvrdohlavá a možno práve moja tvrdohlavosť mi pomáha zdolávať stanovené ciele. Ale zas na druhej strane mám otvorenú myseľ a nechávam si radiť (ale iba od tých, od ktorých to má zmysel, pretože tých „kritikov“ je dnes asi ešte viac ako fotografov a to už tých je priveľa). Pred časom som dostala radu od uznávaného fotografa. Vzdelávať sa a učiť od velikánov fotografie, nie len z tutoriálov ako retušovať, ale hľadať podstatu fotografie aká bola kedysi. Takže to je aj moja rada pre začínajúcich.

grajcarikova_2

Posledná otázka. Kde je možné pozrieť si vaše diela. Poprípade kde si môžu ľudia kúpiť printy vašich fotografií?

Moje fotky zverejňujem k nahliadnutiu na svojom webe www.gfoto.sk, a na facebooku.  Printové verzie fotografií v tomto období nepredávam. Možno aj k tomu niekedy dôjde, ale zatiaľ mám pocit, že asi by moje fotky nikto nechcel. 🙂

grajcarikova_1

O autorovi

Avatar

Lukáš Gomboš