Ponitrianske múzeum sa nachádza na Svätoplukovom námestí v centre Nitry. Ako budova bývalého župného domu sa prestavala po viacerých úpravách na múzejný profil v druhej polovici 19. storočia. Dnes má skôr vlastivedný charakter ale vyše 20 rôznych výstav mu dáva širokorozmernejší obzor.
Pracovníci a aktivisti najskôr zozbierali numizmatické a archeologické pamätihodnosti, keďže Nitra má bohatú históriu od čias Keltov aj starých Slovanov a v neposlednom rade bola miestom, kde prišli a priniesli hlaholiku solúnski bratia Cyril a Metod.

Stále expozície:
Klasické expozície, ktoré majú stále miesto za vitrínami múzea a sú stále sprístupnené verejnosti:
Prírodovedné (život v lesných a vodných biotypoch) mapujúce zvieratá obývajúce okolie Nitrianskeho kraja a pohoria Tribeč,
Nitriansko v zrkadle dejín (archeologické nálezy)
Skvosty dávnovekého Slovenska (od r. 1993 prináša chronologický náčrt pozostatkov predmetov od staršej doby kamennej až po nedávnu históriu)
Tieto expozície a výstavy sú teda sprístupnené počas celého roka. Pozn.: Fotenie archeologických nálezov je zakázané! Zo skvostov najviac uchváti iba 7,5 cm veľká tzv. Moravianska Venuša; stará približne 22,7 tisíc rokov (a ktorá nebola majetkom múzea pred pár desiatkami rokov) a pyxida zo slonoviny, ktorú na naše územie pravdepodobne priniesli Konštantín a Metod (a ktorú možno vidieť na všetkých možných freskách a nákresoch)
Čo ešte môžete do 6. októbra v múzeu vidieť?
Dnes môžete obdivovať výstavu slovenského ľadového hokeja (tzv. 90tku) – 90 rokov histórie tohto športu na našom území. V komornej miestnosti vám do oči bijú úspechy (originály i repliky) našich reprezentantov (hokejky, dresy s podpismi, diplomy a sprievodné komentáre vrátane trofejí).


Druhou zbierkou je výstava Všetky moje krajiny. Ide o súbor výtvarných diel manželov Daniela a Michala Helienekovcov. Z vernisáže môžete vidieť, ako umelcov očarili prírodné scenérie prevažne severských krajín či unikátnych Himalájí.


Pozn.: je škoda, že budova pri našej návšteve takmer zívala prázdnotou. Pochopiteľne, že múzeum nie je veľkokapacitné s obrovským počtom výstav (tým neurážame tisícky pozoruhodne vzácnych predmetov zo stálych expozícií), ale určite si zaslúži za tých smiešne nízkych vstupných (1 euro a menej) chvíľku času na kratšiu návštevu.
Foto: Martin Hladký