Kultúra & umenie Zaujímavosti

PechaKucha Night Bratislava vyslala slovenské umenie do Osla

Slovenskí a nórski umelci predstavili svoju tvorbu na PechaKucha Night v Osle a v Bratislave. PechaKucha Night je medzinárodný formát, ktorý sa z Tokia rozšíril už do viac ako 900 miest po celom svete. Hoci počas večera umelci, architekti a dizajnéri svoju prácu predstavujú vždy prostredníctvom 20 obrázkov po 20 sekúnd, ostatné prvky si v každom meste prispôsobuje organizátor. Nórski a slovenskí organizátori sa rozhodli vymeniť si svoje skúsenosti, navzájom sa inšpirovať a prepojiť slovenskú a nórsku kultúrnu scénu.

Vďaka podpore Grantov EHP a Nórska nadviazali PechaKucha Night Bratislava a PechaKucha Night Oslo partnerstvo, v rámci ktorého zdieľajú svoje know-how aj hostí na jednotlivé vydania. V Nórsku sa tak v decembri predstavila slovenská maliarka a tatérka Andrea Kopecká a Ivana Hrončeková, umelkyňa a členka organizačného tímu PKN Bratislava. “Mne sa v Nórsku sa mi páčilo nielen zapálenie prezentujúcich, ale aj ako sa publikum hlasno zapájalo do prezentácií jednotlivcov, ktorým dali poriadne najavo, že sa im ich život, nápad, projekt či firma páči,” opisuje ďalšia účastníčka štúdijnej cesty, Lenka Görfolová, ktorá v organizačnom time PechaKucha Night pôsobí takmer od začiatku. “Porovnanie projektu, na ktorom človek pracuje niekoľko rokov, s identickým v zahraničí je veľkou výzvou a niečím úplne špeciálnyiným. Po prvýkrát ste súčasťou publika, nasávate atmosféru, ktorá panuje vo veľkej industriálnej sále a zrazu chápete, čo majú na vašom projekte ľudia najradšej. Aj vďaka tejto ceste som to zistila a o to viacej rozumiem nášmu publiku.”

norsko

Nórski spíkri v Bratislave vystúpili na novembrovom vydaní venovanom téme sociálnych vied. Olav Brekke Mathisen prezentoval svoje skúmanie susedských vzťahov a výslednú knihu, ktorou mapoval naprieky, ktoré si susedia v Nórsku vyvádzajú. Hudobníčka a kultúrna organizátorka Hanna von Bergen hovorila o svojom nápade založiť trh, na ktorom nepotrebujete peniaze – všetok tovar sa tu vymieňa alebo daruje. Spolupráca oboch tímov na dramaturgii podujatí bude v januári pokračovať aj na 36. vydaní PechaKucha Night Bratislava, ktoré opäť prinesie dvoch hostí z Nórska.

Okrem prezentácie nórskej kultúry na Slovensku a slovenských umelkýň v Nórsku je projekt aj vzácnou príležitosťou zažiť rôznosť prístupov k organizácii podujatí. Počas návštev samotných večerov PechaKucha obe strany mali možnosť spoznať atmosféru spriaznených podujatí na vlastnej koži. Zároveň počas návštevy nórskych partnerov v Bratislave absolvovali celodenný workshop, počas ktorého PKN Bratislava a PKN Oslo do hĺbky diskutovali o organizačných výzvach podujatí ako aj kultúrnej scéne oboch krajín. Spoločná diskusia bola príležitosťou prehodnotiť a vylepšiť organizáciu oboch projektov, často aj v najmenších detialoch: “Na základe nášho stretnutia  a porovnania spôsobov práce sme napríklad začali tiež vytvárať tlačený program ku každému vydaniu, ktorý publiku bližšie predstavuje jednotlivých hostí vydania. Začali sme tiež pracovať s plagátmi a zaviedli sme jednotnú vizuálnu identitu, tak ako to robia v Bratislave,” opisuje Hanna z PechaKucha Night Oslo. Viac o ceste do Osla si môžete prečítať na https://dennikn.sk/blog/ako-sa-robi-kultura-v-norsku-cestovatelsky-dennik-kulturnej-manazerky/.

Výsledkom partnerstva tak budú inovácie v oboch podujatiach, ktoré budú čerpať zo vzájomnej výmeny skúseností. O novinkách PechaKucha Night Bratislava ako aj podrobnostiach k januárovému vydaniu s nórskymi spíkrami sa dozviete viac na www.pechakucha.sk.

Aktivita je financovaná z grantov Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom grantov EHP. Spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

umelec

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz