Hudba

Pánko: „Deti zakaždým prinesú nejaký zaujímavý príbeh.“

Pavel Chodúr

​Ako vznikol celý nápad s Pánkom?

Absolútne spontánne… Celé to odštartoval môj najstarší syn Tadeáš (vtedy 8-ročný), ktorý mi jedného dňa priniesol úžasne jednoduchý a zároveň zábavný text. Behom jedného večera sa mi ho potom podarilo zhudobniť a bola na svete pesnička. Hneď na druhý deň som ju u nás doma na povale nahral a keďže sa blížili Vianoce, deti dostali singel „Išiel Pánko…“ pod stromček 🙂 Ďalšie skladby, ktoré sme neskôr spoločne vytvorili, mali úspech aj u známych a tí nás potom motivovali, aby sme nahrali celý album.

Veľmi sa mi páči, že na textoch spolupracujú aj vaši dvaja synovia. Prichádzajú s nápadmi, vy dotvárate hudbu a celé sa to nesie v rodinnej atmosfére.  Prečo vám takýto spôsob spolupráce vyhovuje? 

Takáto textársko-autorská spolupráca je pre mňa úžasným, priam dadaistickým zážitkom. Deti zakaždým prinesú nejaký zaujímavý príbeh… Páči sa mi, že dokážu svet vidieť úplne inak ako my, dospelí. Ukázalo sa tiež, že týmto môžeme inšpirovať aj iné deti. Textársky sa totiž už zapájajú aj naši fanúšikovia – napríklad minule sme po koncerte dostali skvelý textík od Julky Dubovskej (7-ročnej), ktorý sme neskôr s kapelou aj zhudobnili. Pesnička, ktorá vznikla, si určite nájde svoje miesto na novom Pánko albume.

Stáva sa niekedy, že nesúhlasíte s nejakým textom a pomáhate ho upraviť, aby vyhovoval vám, alebo nechávate vašej rodinne pri tvorbe voľnosť? 

Všetkým samozrejme nechávam pri tvorbe úplnú voľnosť. Stane sa však, že treba napríklad doplniť chýbajúcu časť verša alebo dopísať slová v určitých častiach skladby. Text potom píšeme všetci a tak sú niektoré autorstvá naozaj kolektívne.


Kto vám ilustroval booklet?

Moja sestra, Alica Raticová, toho času ešte študentka katedry Vizuálnej komunikácie na VŠVU. Aj vďaka jej úžasným ilustráciám sa mohol Pánko vybrať do sveta 🙂


Svoje CD ste vydali pomocou portálu Indiegogo pomocou crowdfundingu. Prečo si myslíte, že ľudia podporili tento projekt a hlavne prečo ste to vôbec riešili takto? To nikto nechcel tento projekt oficiálne podporiť?

Projekt Pánko do tej doby naozaj nikto nepoznal a tak sme o oficiálnej podpore veľmi pochybovali. Vybrali sme si teda skôr cestu crowdfunding. Tento spôsob nám umožnil získať chýbajúce financie na vydanie CD a navyše nám aj pomohol Pánka efektívne spropagovať. Začínali sme totiž od nuly, nemali sme žiadnych fanúšikov… Zo začiatku sme boli skeptickí, ale neskôr sa ukázalo, že sme predsa len objavili akúsi dieru na trhu. Nakoniec sa našlo dosť ľudí, ktorí projekt podporili aj preto, že priniesol do oblasti hudobnej produkcie pre deti niečo nové.


Čo je podľa vás najťažšie na tom, aby ste na Slovensku robili hudbu kvalitne a dobre?

Na Slovensku vzniká kopec zaujímavej a dobrej hudby… Poslucháč musí len zvoliť ten správny filter. Myslím si, že sú už dávno preč doby, kedy boli produkcia, vydanie nosiča a distribúcia hudobného projektu závislé od veľkých vydavateľstiev a štedrej finančnej podpory. Toto všetko už dnes môže autor obhospodáriť aj sám a navyše nám na šírenie hudby pribudli aj ďalšie kanály…


Napíšte nám, ako vznikal celý klip k piesni „Išiel Pánko…“?

Klip vznikol rovnako spontánne ako celý projekt! Behom troch dní nám ho úplne nezištne pomohli natočiť naši kamaráti – Mišo Babinec, Lea Hanzelová, Ivana “Wáňa” Piatrová a moja žena Didi Brocko. Vyrábal sa ešte v starej bratislavskej Cvernovke na jeseň 2014. Pamätám si, že mi tam bola riadna zima – musel som počas natáčania celý deň ležať na dlážke.. Jedná sa totiž o tzv. stop-motion klip, ktorý využíva klasickú metódu animácie a časovo je neuveriteľne náročný. Za jeden natáčací deň sa nám podarilo skompletizovať len necelú minútu záznamu. Scenár, dramatargiu obrazov a jednotlivé rekvizity sme mali pripravené len čiastočne, veľa nápadov vznikalo bezprostredne, priamo na mieste.

Na Slovensku je výrazne citeľný vplyv detských piesní a programov, ktoré majú množstvo pesničiek a sú hravé a veselé. Patríte žánrom a prevedením k podobnému prúdu, alebo sa naopak vymedzujete a ak áno tak čím?

Žánrom a prevedením našich pesničiek k hlavnému prúdu hudby pre deti určite nepatríme. Myslím si ale, že mu ani priamo nekonkurujeme. Tieto strednoprúdové detské skladby majú častokrát aj edukatívnu rovinu (deti sa naučia počítať, osvoja si pravidlá cestnej premávky…), no ich forma býva chudobnejšia. Naša produkcia takýto výchovný aspekt neobsahuje. Snažíme sa však hudbu robiť prirodzene a zaujať pestrosťou žánrov. Proces tvorby u nás je mnohokrát v réžii samotných detí, ktoré prinášajú buď texty alebo sú autormi niektorých melodických príp. zvukových nápadov. Keď vzniká nová pesnička, hudobne sa vôbec neobmedzujeme. Veríme totiž, že aj deti dokážu vnímať rôznorodosť a mnohorakosť hudby a nie je nutné im ju zakaždým zjednodušovať. Nakoniec Pánko je viac ako len projekt pre deti – jedná sa o rodinný projekt s cieľom zabaviť všetky vekové kategórie. Na albume Išiel Pánko sa tak dajú nájsť ukážky žánrov ako swing, latino, jazz, rock alebo aj skladby okorenené orientálnymi vplyvmi.

Chcete zostať pri tvorbe piesní pre deti? Alebo plánujete nahrať aj niečo pre dospelých?

Pre “dospelých” som už čo-to aj vytvoril 🙂  Na hudobnej scéne pôsobím už dlhšiu dobu – ako muzikant som hrával v rôznych kapelách, v niektorých som sa činil aj autorsky. Momentálne hrám ešte s elektronickou kapelou Space Cats (klávesy), ktorá aktuálne spolupracuje aj s producentom a DJ-om Petijee-m. Občasne pôsobím aj vo folk-jazzovom zoskupení Mysami (perkusie). Pri tvorbe pre deti chcem ale určite zostať! Pomaly sa nám totiž zbiera materiál na nový Pánko album, ktorý plánujeme vydať na jar 2018.

Kde môžeme kúpiť vaše cd a kde máme možnosť sledovať vašu tvorbu?

CD je možné zakúpiť v bratislavských kamenných obchodoch: Pískacie tričká, Kompot, Chooze a Pán Medvedík. Taktiež sa dá objednať na cdpanko@gmail.com alebo cez našu stránku www.paanko.sk

Našu tvorbu a aktuálne informácie o koncertoch je možné sledovať aj na našom facebooku https://www.facebook.com/pages/P%C3%A1nko/347251632140458

Link na klip „Išiel Pánko…“ –

Link na živé vystúpenie z Dobrého trhu –

O autorovi

Pavel Chodúr

Pavel Chodúr

Študoval na VŠMU odbor Umelecká kritika a audiovizuálne štúdia. Tu sa začal venovať písaniu scenárov. Je podpísaný pod prvú slovenskú adaptáciu komiksu v réžií Romana Gregoričku Orfeova pieseň. Venuje sa kreatívnemu písaniu, réžií svojich vlastných diel, herectvu. Rád cestuje a píše o svojich cestách denníky. Niekoľko rokov fungoval v amatérskom divadle ako scenárista a herec a v súčasnosti pracuje pre castingovú agentúru Cine-jessy tiež na pozícií kreativca. Inak vo voľnom čase číta, píše, pozerá, počúva a keď mu zostane chvíľa voľného času ide sa prejsť.