Hudba Kultúra & umenie

Obľúbené rockové kapely podľa našej redakcie

Rock sa v populárnej hudbe v polovičke minulého storočia začal výrazne meniť. Hlasité vokály dopĺňali elektronické gitary, bicie a nákladné stagey na živých koncertoch. Fenomén rocku sa po rokoch začal členiť do najrôznejších podôb subžánrov, ktoré výrazným spôsobom určovali i módne či kultúrne trendy. Ponúkame vám z nášho skromného výberu zopár našich obľúbených kapiel.

Vlado Král

 1. Muse

Dnes už kultová kapela, na ktorej som vždy obdivoval zručnosť hudobníkov a rôznorodosť ich hudobného prejavu. Prvú skladbu, ktorú som od nich počul bol New Born z ich druhého albumu Oirign of Symmetry. Vtedy ma prekvapila spojením až rozprávkových melodických motívov s tvrdou gitarovou hudbou a k tomu samozrejme jedinečný Bellamyho falset. Podobne ďalšia skladba z rovnakého albumu, Space Dementia, ktorá mi aj dnes príde ako z iného sveta.

 

 1. The Pretty Reckless

Kapela speváčky a herečky Taylor Momsen sa na rockovej scéne etablovala od svojho vzniku v roku 2009 troma solídnymi platňami. The Pretty Reckless dokážu osloviť viacerými aspektami svojej tvorby. Napríklad sviežosťou s akou pracujú s tradičnými rockovými riffmi. Tie v spojitosti s kvalitným rockovým hlasovým prejavom Taylor Momsen sprostredkúvajú sily tradičného rocku rečou súčasnej doby.

 

 1. Jack White

Jeho hudbu som začal viacej registrovať s albumom Elephant jeho vtedajšej kapely The White Stripes, ktorú mal so svojou ženou Meg. Jack White mi ako hudobník vždy prišiel iný, spieval inak ako ostatní, hral inak ako ostatní, akoby si robil to čo chce on, slobodní, ale vždy so srdcom.

 

 1. Lissie

Speváčka z Illinois, ktorej hudobný štýl sa pohybuje od country, folku až k rocku patrí k jedným z tých hudobných zjavov, o ktorých ste možno ešte nepočuli ale rozhodne sa oplatí do ich umeleckej tvorby započúvať. Lissie žije na farme v Iowe. Má rada rock zo 70. a 80. rokov, Harry Pottera a His Dark Materials. Lissie sa na nič nehrá a jej hudba zaujme úprimnosťou a priamosťou.

 1. Foo Fighters

Kapelu založil v roku 1994 bubeník Nirvany Dave Grohl a jeho spev sa stal pre ňu charakteristickým. Určite si spomeniete na songy ako Everlong, Learn to Fly, Best of You, The Pretender a mnohé ďalšie, ktoré sa stali hitmy. Foo Fighters svojou tvorbou prekročili generačný rámec a po posledných udalostiach sa stali žijúcimi legendami.

 

 

Pavel Chodúr

 1. AC/DC

Na AC/DC som vyrastal. Uvedomujem si, že aj napriek svojej siahodlhej histórií sú kapelou, ktorá mala stále rovnaký zvuk a neexperimentovala tak veľmi ako iné rockové skupiny, ale úprimne? Nikdy mi to nevadilo. Vždy som vedel, čo môžem od nich čakať. Piesne majú tempo, tie pomalšie nádych niečoho bluesového a každá jedna pieseň vo mne prebúdza takú tú pozitívnu nostalgiu, keď pršalo a ja som išiel zo strednej školy domov a v sluchátkach hučal Thunderstruck.

 1. The Rolling Stones

Ono to bol vždy taký súboj nie? Kto je lepší The Beatles, alebo Rolling stones? A napriek tomu, že mám The Beatles strašne rád, na Rolling Stones nedám dopustiť. Aspoň teda na prvých 10 albumov, ktoré môžem počúvať dokola a stále mám z nich taký ten pocit, že treba nasadnúť do auta a ísť tam, kde vás cesta zavedie. Čo je na to, že nemám vodičák celkom intenzívny pocit. Potešilo ma aj ich posledné cd. A Scorseseho záznam z koncertu + dokument si tiež s chuťou kedykoľvek pozriem.

 1. The Doors

Nirvane som nikdy neprišiel na chuť. Za čo som si rozhodne vyslúžil od množstva ľudí debilné poznámky. Ja som bol vždy skôr na The Doors. U mňa funguje hudba, ktorá dokáže podporiť aj filmovú scénu. Ktorá dokáže vniesť príjemnú, alebo nepríjemnú atmosféru do prostredia v ktorom sa odohráva príbeh. Alebo ešte lepšie ak je samotná skladba príbehová. Apokalypsa od F.F. Coppolu by nikdy nebola tým, čím je, nebyť sklady od The Doors The End. A rovnako to pochopil aj Scott Derrickson, ktorý vo svojom filme Deliver us from Evil nechal The Doors hrať, počas najhutnejších hororových scén.

 1. Rush

Asi jedna z najlepších skupín súčasnosti. Menia sa s domov. A stále sú svojskí. Je jedno či ich song má dvadsať minút, alebo tri. Piesne sú to živelné, s výbornými textami a ktoré sa dajú počúvať v rozličných náladách. Je tu všehochuť. Epické, melancholické, tradične rockové a niektoré baladické. Rush je myslím aj jedinou vecou okrem Terrenca a Phillipa, ktorú partička zo South Parku celkom uznáva – na to, že sú z Kanady. Pre mňa srdcovka. Ktorej skladby kupodivu rovnako podporili rôzne filmy aj seriály.

 1. The Velver Underground

Ešte pred sólovou kariérou Lou Reeda tu máme jednu z najlepších skupín svoje dobe a tou je The Velvet Underground. Bez tejto skupiny by nevznikli The Dandy Warhols, The Brian Jonestown Massacre a iné veľkosti hudobnej scény s nálepkou psychadelický rock. Hlavne ich prvé album Velvet Underground and Nico je od prvej do poslednej skladby parádna jazda. Taká chill outová. Vec, ktorá skončila príliš rýchlo, ale na druhú stranu priniesla strašne veľa.

Martin Hladký

 1. Rolling Stones

Priekupníci rockenrollu v 60tych rokoch pobláznili generácie našich rodičov a ich hudba dodnes vzbudzuje výrazné črty správneho nakopnutia a spontánnej energie. Väčšinou tradičné nástroje (gitara, bicie) sa v ich repertoári vyznačujú tvrdou muzikálnosťou, ktorá na koncertoch ani v nižších polohách nikdy neznie  rovnako (kľúčovým aspektom môžeme nazvať prítomnosť Keitha Richardsa). Ako protipól Beatlesu boli vari jedinou kapelou s odleskom vlastného kultu na tak vysokej producentskej úrovni. A s komparatívne porovnateľnou fanúšikovskou základňou.

 1. Pink Floyd

Roger Waters (neskôr David Gilmour) podobne ako Mick Jagger sú jasnými kapelovými spevákmi, ktorí sa pre úspech kolektívneho úspechu dokážu „obetovať“. Pink Floyd prebrali iniciatívu tvorby novšieho, psychedelického rocku, ktorý s postupným uvoľňovaním konzervatívneho poňatia textov, ktoré v rádiách hrávali, nabrali výrazne autorský progres. Albumy ako Dark Side Of the Moon či The Wall sú nesmierne koncepčne vyvážené a neopočúvateľné.

 1. Queen

Freddie Mercury počas nahrávania Bohemian Rhapsody redefinoval mnohé štandardy, ktoré sa v populárnej hudbe ostatní báli (alebo prosto nedokázali) zexperimentovať. Queen je typická obrovskými hitmi, megalomanskými koncertmi a silným hlasovým prejavom, na ktorý v rámci identického inštrumentálneho coveru kládli veľký dôraz.

 1. Guns N’ Roses

Názov skupiny absolútne jasne odzrkadľuje veľmi výraznú ambivalentnosť repertoáru i osobného života jeho členov. Tak ako partia okolo Axla Rosea vystúpila na hudobné nebo, tak po sérií nezhôd a škandálov padli na tvrdú zem. Charakteristickými technikami kapely boli heavy-metalové prvky, duch slobody a nezávislosti a kontroverznosti tém, ktoré ich dobiehali aj mimo pódií.

 1. Journey

Vstúpili do Rock and Roll Hall Of Fame tohto roku a bolo príjemné Stevea Perryho opäť vidieť v dobrej nálade. Journey sa preslávili romantickými hard-rockovými akordmi a miernymi experimentmi v rámci udržateľnej melodickosti a prenikavého spevu ich hlavného performera (niečo ako Cetera v Chicagu).

 

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz