Hudba Kultúra & umenie

O Rolling Stones bol na Kube nevídaný záujem. Pól milióna ľudí!

Z tých 500 000 divákov si na prvý koncert prvej britskej kapely na Kube po veľmi dlhom čase mohlo aj kvôli bezpečnostným opatreniam nájsť zhruba asi 200 000.

Rolling Stones prišli na socialistický ostrov iba dva dni po tom, čo návštevu ukončil americký prezident Barack Obama a snáď si konečne tieto krajiny k sebe nájdu cestu. Bola to prvá návšteva amerického prezidenta na Kube po takmer 90 rokoch, avšak postoj Spojených Štátov úzko súvisí i s postojom samotnej Veľkej Británie.

Organizátori koncertu očakávali až pol milióna fanúšikov, čo by z neho urobilo najväčšiu kultúrnu akciu od socialistickej revolúcie v roku 1959. Vpustiť na koncert však podľa DPA mohli iba približne spomínaných 200 000 ľudí. „Po dnešku môžem zomrieť,“ povedal agentúre Associated Press 62-ročný nočný strážnik Joaquín Ortiz, ktorý sa prišiel pozrieť na svoju milovanú kapelu.

Alkohol bol zakázaný

Skupinky ľudí prespali v noci zo štvrtka na piatok vedľa štadióna Ciudad Deportiva, kde postavili obrovskú tribúnu pre britskú kapelu. Desiatky tisíc ďalších ľudí prúdili ku komplexu počas celého dňa a na mnohých ostalo žiaľ, len veľmi nelichotivé miesto.   „Takúto tribúnu som ešte v živote nevidel,“ povedal pre DPA Daniel Gonzales, ktorý na Kube organizuje koncerty. Z bezpečnostných dôvodov na podujatí zakázali konzumáciu alkoholu. Stones začali koncert symbolicky skladbou   

Rocková hudba bola kubánskym režimom dlho odsudzovaná. Bývalý vodca revolúcie Fidel Castro ju označoval za dekadentný symbol kapitalistického štýlu života. Jeho mladší brat Raúl, ktorý sa stal prezidentom v roku 2008, sa však snaží o otvorenejšiu politiku. Okrem iného chce prilákať turistov, aby tak zvýšil príjmy štátneho rozpočtu. A pre Spojené štáty boli zase nezmyselné sankcie nástrojom, ako Kubu obmäkčiť, čo sa aj ukázalo ako neúspešné.  

Zdroj: REUTERS/Ueslei Marcelino/Twitter

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz