Hudba Veda a technika Zaujímavosti

NASA sprístupnila online zbierku vesmírnych zvukov

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Súčasťou vesmírneho výskumu NASA je získavanie rôznych typov dát. Jedným z nich sú zvukové dáta. NASA na svojich stránkach postupne sprístupňuje audio nahrávky získané pri skúmaní vesmíru. Nájdete tu napríklad zvuky Saturnu, blesku na Jupiteri, mesiaca Enceladus alebo vzdialených hviezd. Táto zaujímavá kolekcia ponúka možnosť vnímať vesmír okolo nás novým rozmerom.

Okrem týchto nahrávok tu nájdete aj zvuky rakiet, raketoplánov, družíc, komunikácie pri štarte alebo výseky z prejavov prezidenta Kennedyho týkajúce sa NASA a vesmírneho výskumu. Taktiež sa tu nachádzajú časti podcastu NASA in Silicon Valley.

Na soundcloud profile NASA máte na výber z rôznych tematicky zoradených playlistov. Na webstránke NASA tiež nájdete väčší počet zvukov zoradených do kategórií, ktoré si možno stiahnuť vo formáte mp3.

Zaujímavé odkazy na rôzne nahrávky nájdete aj v sekcii, ktorá ukazuje nahrávky, ktoré dostali od profilu NASA like.  Tu si môžete vypočuť zvuk vesmírneho záchodu, či japonského experimentálneho modulu.

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.