Hudba

Na sobotňajšom koncerte Avital meets Avital pokrstí Jozef Lupták svoje nové CD Free in One

By  | 

Už túto sobotu pozýva medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie na koncert Avital meets Avital, ktorý sa uskutoční 24.6.20.00 hod.Ateliéri Babylon v Bratislave. Hlavnou hviezdou večera bude jeden z najlepších hráčov na mandolínu súčasnosti – Avi Avital z Izraela, ktorý sa predstaví v Bratislave po prvýkrát. Spoločne s menovcom Omerom Avitalom – svetovo oceňovaným kontrabasovým virtuózom a uznávaným jazzovým umelcom predstavia projekt Avital meets Avital, ktorý spája marockú a severoafrickú hudbu, folklór i klasiku, židovské harmónie a stredomorské rytmy, vytvárajúc tak ideálny priestor pre stretnutie komornej hudby s world music a jazzom. Na pódiu vystúpia s ďalšími skvelými hudobníkmi: klaviristom Omerom Kleinom a perkusionistom Itamerim Doariom.

Na koncert osobne pozýva v krátkom videu aj Avi Avital:

https://youtu.be/NihOk2UF8Oo

Súčasťou koncertu bude aj krst nového sólového CD violončelistu a riaditeľa festivalu Konvergencie Jozefa Luptáka s názvom Free in One.

Čo o svojom novom CD hovorí Jozef Lupták?

„Keď som bol malý chlapec, okrem violončela som veľmi chcel hrať aj na bicích. A tak som sa hru na bicích istý čas učil súkromne. Často som si sám pre seba spieval melódie, ku ktorým som súčasne vytváral ústne rytmy. Miešal som ich s melódiami a vytváral si tak vlastný hudobný svet. S violončelom som sa ho odvážil spojiť, až keď som mal tridsať rokov a pripravoval som projekt CELLO venovaný Johannovi Sebastianovi Bachovi. Odvtedy som toto spojenie postupne zaraďoval do sólových koncertných programov a stalo sa súčasťou môjho vlastného hudobného jazyka. Na CD som sa ich pokúsil nahrať pred 15 rokmi, no nebol som s výsledkom spokojný. Teraz však dozrel ten správny čas a ja Vám s radosťou predstavujem  Free in One – violončelo, môj hlas a ústne rytmy – moje vlastné kompozície doplnené skladbami Tavenera, Blocha a Godára.

Krstným otcom nového CD Free in One bude akordeonista Boris Lenko.

Youtube linky:

https://www.youtube.com/watch?v=SDoQIF1erLo

https://www.youtube.com/watch?v=cCj9MsakwYw

https://www.youtube.com/watch?v=9OJ0bsyIryc

https://youtu.be/QBNyaFlsdjI

 

http://www.aviavital.com/

FB event Avital meets Avital in Bratislava: http://bit.ly/2q4Pb1Q

Vstupenky zakúpite v predpredaji v sieti Ticketportal:

http://bit.ly/2p3F0MI

Viac informácii o koncertoch nájdete na www.konvergencie.sk  alebo na info@konvergencie.sk

 Avi Avital
„exquisitely sensitive playing“ “stunning agility” (New York Times)

Na Grammy nominovaný mandolinista Avi Avital je jedným z najinšpirujúcejších hudobníkov dneška. Nie je známy a obdivovaný len ako virtuózny interpret klasických diel, world music a súčasnej hudby, ale aj ako iniciátor pôvodnej tvorby pre tento nástroj. V aktuálnej sezóne odpremiéruje viacero objednávok nových diel. Medzi jeho nahrávkami možno nájsť CD s barokovými skladbami, klezmer i súčasnú hudbu. Nahráva exkluzívne pre Deutsche Grammophon, jeho debut obsahuje vlastné transkripcie Bachových čembalových a husľových koncertov.

Omer Avital
“extraordinary” (New York Times), “roaringly inventive” (JAZZIZ)

Prestížny časopis DownBeat nazval Omera Avitala jedným z najvzrušujúcejších hudobníkov, ktorí sa objavili na scéne za posledných 20 rokov. Projekty tohto vizionárskeho skladateľa a virtuóza sa vzpierajú žánrovým definíciám a posúvajú hranice jazzu konfrontujúc poslucháčov s hudobnými i spirituálnymi zážitkami v rovnakej miere.

Yonathan Avishai
vo Francúzsku pôsobiaci klavirista patrí medzi objavy izraelskej hudobnej scény. Možno sa s ním stretnúť na koncertoch, workshopoch i v divadle, kde sa delí o svoju vášeň pre zvuk, hudbu a históriu. Bol členom hudobného ziskupenia The Left Bank, ktoré propagovalo pôvodnú telavivskú hudbu, študoval hudobnú terapiu v Bordeaux (Atelier de Musicothérapie de Bordeaux), koncertoval s Walterom Blandingom Jr., Marcusom Printupom, Allanom Harrisom, bol súčasťou Arnie Lawrence’s Ensemble. V roku 2002 sformoval Third World Love quartet (Omer Avital, Avishai Cohen, Daniel Freedman), s ktorým nahral päť albumov a podnikol medzinárodné turné. Nahral tiež albumy s perkusionistom Bachirom Mouhalim (Soledad -Fresh Sound Records) a bubeníkom Bertrandom Noëlom (Lost Boys – Cristal Records), aktuálne pôsobí v triu “Modern Times” s basistom Yonim Zelnikom and bubeníkom Donaldom Kontomanouom.

Itamar Doari.

absolvent Klor Music School študoval perkusie u velikánov ako Zohar Fresco, Glen Vallez, Sallem Darwish a Ahmed Taher. Po tom, ako sa stal známym v rodnom Izraeli Itamar Doari precestoval svet s nástrojmi ako rámový bubon, darbuka, riq a ďalšími. Ako vyhľadávaný perkusionista spolupracoval s Avishaiom Cohenom a jeho skupinou Yemen Blues a ďalšími. Album Avishaia Cohena, ktorý koprodukoval bol nominovaný na Grammy a ocitol sa na vrchole hudobných rebríčkov po celej Európe.