Vzniklo Investigatívne centrum Jána Kuciaka. Zapojí sa do medzinárodných žurnalistických projektov zameraných na odhaľovanie korupcie a výsledky jeho práce budú dostupné každému
Dnes odhalilo začiatok svojho fungovania Investigatívne centrum Jána Kuciaka, ktoré vzniklo koncom roka 2018 ako občianske združenie založené skupinou slovenských novinárov z rôznych médií.
HUB pre investigatívnych novinárov
Jeho základným cieľom je stať sa platformou pre spoluprácu slovenských investigatívnych novinárov s kolegami v zahraničí. V rámci možností a popri rešpektovaní konkurenčnej povahy novinárskeho povolania, by rado sprostredkovalo spolupráce aj v domácich médiách.
V novembri 2018 podpísalo ICJK zmluvu o spolupráci s Organized Crime And Corruption Reporting Project (OCCRP), ktorá združuje a zastrešuje žurnalistické projekty zamerané na odhaľovanie korupcie a medzinárodného organizovaného zločinu vo viac ako troch desiatkach krajín na štyroch kontinentoch.
Nad rozbiehaním ICJK bude mať supervíziu Pavla Holcová z Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku, ktorá spolupracovala s Jánom Kuciakom aj na jeho poslednej, nedokončenej téme.
Investigatívne centrum Jána Kuciaka
Po dohode s rodinou zavraždeného kolegu Jána Kuciaka sa členovia občianskeho združenia rozhodli, že projekt ponesie jeho meno. Členom Dozornej rady občianskeho združenia ICJK bude aj Jánov brat Jozef Kuciak.
„Veľakrát počas skúmania Panama Papers Janko spomenul, aká veľká škoda je, že na Slovensku nemáme obdobu Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku. Veľké množstvo našich domácich káuz má presah za hranice, najmä do daňových rajov. Preto som veľmi rád, že ICJK bude pokračovať v Jankovej práci a odhaľovať kauzy s medzinárodným presahom, ktoré môžu byť zásadné. Je mi ľúto, že Janko sa toho nedočkal, bojoval za spoluprácu novinárov a veľmi by ho to tešilo,“ uviedol Jozef Kuciak.
O redakcii
Predsedom Správnej rady ICJK sa stal Arpád Soltész, bývalý investigatívny novinár a komentátor spravodajského portálu Televízie JOJ – noviny.sk. Ďalšími dvoma členmi správnej rady sú Pavla Holcová a Zuzana Petková, investigatívna novinárka, ktorá v súčasnosti pôsobí ako riaditeľka nadácie Zastavme korupciu.
Ako redaktorka pôsobí v ICJK Katarína Jánošíková, ktorá predtým pôsobila v spravodajstve RTVS a v súčasnosti sa podieľa na výrobe investigatívnej relácie Cez čiaru. Editorom ICJK je Arpád Soltész. S centrom bude spolupracovať aj fotograf Vladimír Benko mladší.
Investigatívne centrum Jána Kuciaka je pripravené spolupracovať s každou redakciou alebo novinárom, ktorí dodržujú etické a profesionálne štandardy novinárskeho povolania. ICJK bude pracovať aj na vlastných témach a výsledky práce bude uverejňovať na webe icjk.sk. Budú k dispozícii zadarmo kolegom aj širokej verejnosti a budú voľne šíriteľné. ICJK je neziskový projekt, na jeho webe nikdy nebude reklama ani spoplatnený obsah. ICJK je financované výhradne z darov a grantov prostredníctvom transparentného účtu, v súlade s etickým kódexom OCCRP.