Divadlo Kultúra & umenie

Mučeník o náboženskom fanatizme v podaní Národného divadla z Ostravy

Hra od nemeckého autora Mariusa von Mayenburga je reakciou na teroristické udalosti, ktoré sa udiali 11. septembra v New Yorku. Obsahuje v sebe niekoľko tém, ktoré sú aktuálnejšie dnes než v období jej vzniku. Utečenecká kríza, ktorá sa priamo dotýka aj Slovenska. Nie sme my súčasťou krajiny, z ktorej ľudia odchádzajú, či už kvôli práci, ekonomickej istote, alebo lepšiemu životu?

Fašizujúci extrémizmus je prítomný v mnohých európskych krajinách a akoby sa stával prehliadanou súčasťou našich životov. Najviac zaráža v krajinách, kde problém utečencov vlastne neexistuje.

Mučeník je o mladom študentovi strednej školy Benjaminovi, ktorý sa vrhne do štúdia Biblie s fanatizmom, ktorý ho celkom ovládne. Doslovné interpretácie textu idú ruka v ruke s jeho prekrúcaním a extrémnymi požiadavkami na svoje okolie. Demagógia, nulová schopnosť tolerovať potreby ostatných. S Benjaminom si ani učitelia, matka samoživiteľka či spolužiaci nevedia dať rady. Netušia, čo sa s chlapcom deje, čo sa odohráva v jeho vnútri. Ako pristúpiť k problému, ktorý sa týka „nášho“ vierovyznania? Veď zlí sú, boli a budú vždy ONI!

Nie. Fanatizmus je nebezpečný bez ohľadu na náboženstvo. Je jedno, či ste moslim, kresťan, alebo žid. Fanatizmus totiž nie je problém samotnej viery, ale zlyhania spoločnosti, ktorá nie je schopná zaujať k problému konkrétny postoj a nie je ochotná hľadať riešenia. Problémy si prehadzujeme ako horúce zemiaky presne tak, ako keď sa v dialógu vzájomne osočujú matka a pedagógovia. Nikto za nič nemôže a nikto nenesie vinu. Riaditeľ nechce mať problémy, a tak sa snaží každý problém zamiesť pod koberec. Konať začne až učiteľka biológie, darvinistka telom i dušou, ktorá sa snaží Benjamina presvedčiť racionálnymi argumentmi.

Kto sa v súboji ukáže ako väčší fanatik? Čo robiť, keď sloboda jednotlivca začne obmedzovať celok? Ako spoznať hranicu medzi toleranciou a laxnosťou prameniacou z neschopnosti prijať zodpovednosť? Náboženský fundamentalizmus sa môže dnes prejavovať v rôznych podobách. Čo ak by západoeurópsky pubertiak prepadol kresťanskému fanatizmu? Čo by sa dialo potom?

Predstavenie uvedieme s anglickými titulkami.

Mučeníka v réžii Janusza Klimszu a interpretácii Národného divadla moravsko-sliezskeho z Ostravy uvidíte v rámci medzinárodného festivalu Eurokontext.sk 2017 14. júna o 19.00 h v Štúdiu novej budovy SND. Vstupenky si môžete zakúpiť v pokladniciach SND alebo online na www.eurokontext.sk. Ak uprednostňujete rezerváciu, je vám k dispozícii telefónne číslo +421 2 204 72 289.

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz