Film & TV Kultúra & umenie

Moravské Lieskové čaká predĺžený filmový víkend

Moravské Lieskové v okrese Nové Mesto nad Váhom je medzi slovenskými obcami unikátom. V rámci svojho pestrého kultúrneho života ponúkne obyvateľom a návštevníkom zo širokého okolia na konci prázdnin filmový festival. Rozlúčiť sa s letom môžete na Lieskovom filmovom víkende aj vy – v piatok, sobotu a nedeľu na rôznych miestach obce.

„Baví nás rozširovať hranice, ktoré vymedzujú slovné spojenie `kultúra na vidieku` a prinášať do miestneho kultúrneho života nové impulzy. Vlani sme skúsili letné premietania pod holým nebom a hoci im neprialo počasie, ukázali, že záujem o podobné aktivity u nás v obci je. Tento rok sme k nim pridali množstvo sprievodných atrakcií, mysleli sme okrem dospelých divákov aj na deti, a pripravili ucelený trojdňový program,“ vysvetľuje motivácie organizátorov jeden z nich, filmový scenárista Peter Gašparík.

Lieskovský filmový víkend otvorí v piatok 1. septembra v miestnej základnej škole prednáška o fotografovaní, na ktorú nadviaže premietanie britskej športovej komédie Orol Eddie (2016) na školskom nádvorí.

Sobota potom prinesie celé filmové popoludnie a v areáli moravskolieskovskej Kolkárne si ho budú môcť vychutnať veľkí i malí filmový fanúšikovia. A nielen filmoví! Okrem premietania výberu najlepších detských animovaných filmov festivalu Fest Anča bude pre najmenších pripravená tvorivá dielňa, maľovanie na tvár, priestor so spoločenskými hrami a viacero ďalších atrakcií. Dospelých môže potešiť malý blší trh, filmový kvíz o množstvo atraktívnych cien, koncert či možnosť vyskúšať si pravú virtuálnu realitu. Večerný film – československú komédiu Guľový blesk (1978) – si potom po zotmení môžu užiť všetky generácie spoločne. Len odvážnym divákom však bude určené nočné premietanie slovenského hororu Socialistický zombi mord (2014), ktorý sobotný program uzatvorí.

Bodkou za Lieskovským filmovým víkendom bude náučná prechádzka obcou v nedeľu popoludní. Jej účastníci sa dozvedia, ako bola v minulosti dedina spojená s kinematografiou – kde stáli jej niekdajšie kiná a ktoré filmárske osobnosti v nej majú pôvod či miesto posledného odpočinku.

Príďte sa na Lieskovský filmový víkend zabaviť aj vzdelať! Témou jeho prvého ročníka sa v dňoch 1. – 3. septembra 2017 stane ROZVOJ a vďaka výberu filmov i sprievodných podujatí ho ponúka aj vám. Podrobnosti o programe festivalu nájdete na webstránke www.lieskove.sk.

Program Lieskovského filmového víkendu:

www.lieskove.sk/filmovy-vikend
Udalosť na Facebooku:
www.facebook.com/events/1966344066976188

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz