Cestopisy Cestovanie

Môj pobyt na Islande 9

Z Reykjavíku bolo včera viditeľné 97,5%-né zatmenie Slnka. Všetky decká v základných školách a škôlkach dostali ochranné okuliare, aby sa na to mohli pozerať. Tie sa inak predávali všelikde, no týždeň pred zatmením už boli v celej krajine vypredané a veľa ľudí z mojej školy, ich nemalo. (Ja medzi nimi, samozrejme.) Jeden zo študentských spolkov, ktorý tento týždeň organizoval nerd-week, však nelenil a vo štvrtok vyrobili 300 okuliarov (s tou istou špeciálnou fóliou a všetkým), ktoré potom spolu s čajom, kávou a energeťákmi rozdávali ľuďom pri jazere, kde sme spolu hľadeli na zatmenie.

Od mala ma fascinoval vesmír (ešte aj nedávno som si gúglila, ako sa stať astronautom, nou džouks) a keby som mala bucket list, zatmenie Slnka by na ňom určite bolo. Tento rok som sa náhodou ocitla na Islande, stále poriadne nerozumiem, ako, a zhodou okolností tu je takmer úplné zatmenie, o ktorom som pred štyrmi týždami ešte ani nevedela. Ak nie som najšťastnejší človek na svete, tak kto?

Island_9_5

Oficiálne sa už môžem pochváliť vlastnou lopapeysou, aneb typickým islandským svetrom. Dostala som ho ako vianočný darček 9. marca, pretože 24. december je too mainstream. (Nie, nebolo to preto, ale táto veta znie dobre.) No a týždeň na to, voilá, dostala som druhú, jednou z islandských babiek uštrikovanú lopapeysu. Neviem, či vám informácia o stave môjho šatníka je na niečo potrebná, ale chcela som sa s vami podeliť o tento môj krok k tomu stať sa Vikingom.

Ešte vo februári sme boli s AFS na výlete do Akureyri – metropoly severu (rozumej 17 tisíc obyvateľov). Boli sme na farme, kde, okrem iného, práve mali jednodňové teliatko, išli sme do vianočného domu (úžasný obchodík, kde sú Vianoce 365 dní v roku), len tak do mesta a samozrejme, povinná výprava na zmrzlinu a do bazénu. Už si presne ani nepamätám, čo všetko sme robili, ale viem, že som sa mala super a rozšírila som si znalosti cudzojazyčných jazykolamov a úžasných vtipov (len pre ľudí s určitým typom zmyslu pre humor). Cestou späť sa nám pokazil autobus, takže nakoniec nám cesta trvala niečo vyše 7 hodín a ja som ani trochu nespala. Môj osobný rekord, nie som si istá, ako sa to stalo.

Island_9_2

Minulý víkend sme mali AFS camp, na ktorý som pôvodne ani nemala ísť, lebo by som sa nestihla vrátiť na nedeľňajšie predstavenie, ale keďže počasie sa rozhodlo byť najhoršie za niekoľko rokov, museli sme ostať v meste. (Fakt, deň predtým, keď som vystúpila na autobusovej zastávke a po 10-tich krokoch som bola kompletne premočená a kvôli vetru prakticky neschopná sa pohnúť z miesta, zastavilo mi auto a ponúklo odvoz, no keďže jedno zo základných pravidiel AFS je nesadať do auta s cudzími ľuďmi, s plačom na krajíčku som slušne odmietla.) V sobotu sme išli na návštevu prezidenta, ktorý sa nás potom po jednom niečo pýtal. Ja som bola prvá, takže sa mi, pochopiteľne, podarilo nepochopiť prvú otázku a zľahka sa strápniť, ale myslím, že neskôr som si to celkom vyžehlila niekoľkými obstojne sformulovanými odpoveďami. Dala by som sem fotku, ale s najväčšou pravdepodobnosťou ste ju už aj tak videli na fajsbúku. No a v nedeľu ráno na nás čakalo ďalšie prekvapenie, išli sme do Modrej lagúny! Už som tam síce predtým bola, ale mnohí nie, a bola to celkom sranda, byť tam všetci spolu, hovoriť všeliako, len nie po islandsky, a teda absolútne zapadnúť, pretože v Modrej lagúne sa Islanďan hľadá len ťažko.

Island_9_3

ALE! Mylsím, že keď som naposledy písala, bolo to pred premiérou našej hry. Dnes máme akurát záverečné predstavenie, čo je veľmi čudný pocit, po všetkom tom čase strávenom skúšaním a hraním a všetkým. Vlastne si už ani nepamätám, čo som robievala vo voľnom čase. Každopádne, reakcie na predstavenie boli úžasné, takže moja malá dušička sa naplnila spokojnosťou a hrdosťou.

Kútik sebachvály: včera som zaplávala 1 kilometer (jasné, že s prestávkami) a v utorok zabehla 2km za rovných 12 minút. Verím, že veľa z vás ma pozná natoľko, že ocení tieto moje osobné úspechy. A pre tých ostatných, áno, som mizerný bežec a plavec.

Napokon, pred pár dňami som sa konečne odhodlala založiť si instagram, takže ak máte záujem sledovať moje prípadné príspevky (nič nesľubujem), moje meno je avoramdlef.

S láskou,

vaša Ivonka

Island_9_6

Island_9_8

Island_9_1

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz