Cestopisy Cestovanie

Môj pobyt na Islande 4

27. septembra 2014

Inside the volcano a moje narodeninky

Najnovšie novinky:

Naozaj sa mi dnes nechce spomínať si, čo všetko som za posledné dva týždne robila, tak zhrniem aspoň to, čo si pamätám. Minulý týždeň som bola s Pierrom a Maeve na koncerte Ólafura Árnaldsa, čo bol vážne krásny zážitok, až na úvodných pár minút, kedy som sa skoro zadusila, lebo ma drhlo a nechcela som si odkašľať, lebo hudba bola tichučká, akustika úžasná a my sme sedeli v prvom rade. A pieseň nie a nie skončiť.

Včera som dovŕšila 18 rôčkov, ako mnohí z vás iste tušíte a niektorí vôbec netušíte. Ráno vstávam prvá (keďže som najpomalšia) a keď som sa dotrepala s polootvorenými očami do kuchyne, čakala ma tam nutella a šišky. Tak som si povedala awww a papkala som si, keď tu zrazu spoza rohu vyšla celá moja rodinka so sviečkami a darčekmi, spievajúc Happy Birthday v islandčine. (Vstali kvôli mne o 6.30!) Už toto by mi bolo spravilo krásny deň, ale navyše som (okrem iného) dostala výlet do vnútra vulkánu. Bola som z toho úplne nadšená a  pýtam sa: kedy to je? Dnes poobede! Čožeee? O 12-tej ma mama vyzdvihla zo školy (zmeškala som tri hodiny, neviem, ako to dobehnem), no po ceste sme sa dozvedeli, že tam nemôžeme ísť dnes, lebo tam niekde do pukliny padli nejakí ľudia, sú tam helikoptéry a celá oblasť je uzavretá. Tak sme aspoň šli na túru k druhému (myslím) najvyššiemu vodopádu na Islande – netuším, ako sa volá – a bolo to krásne. Na jednom (dosť širokom) mieste sme museli naboso prebrodiť asi 3-stupňovú rieku a na pár minút som si myslela, že s detstvom prídem aj o prsty na nohách, ale nakoniec som to v zdraví prežila. Večer sme šli na večeru a tak sme sa, s prepáčením, nažrali, že keď mi nakoniec priniesli narodeninovú zmrzlinu, už sme sa na ňu vládali len pozerať.

Dnes sme sa teda vybrali do vulkánu (vybuchol pred 4000 rokmi, žiadne strachy). Pri príchode na parkovisko stála obrovská tabuľa:

P1070373

 

Guide? What guide? Malo to byť asi 40-minútové šľapanie, to dáme aj sami! Som si istá, že by sme to boli dali, keby sme sa nevybrali zlým smerom. Po hodine a stále s ničím na obzore sme uznali, že asi nejdeme správne a zavolali sprievodcovi, otočili sme sa a šľapali ďalšiu hodinu naspäť. Nakoniec sme úspešne dorazili na miesto, kde nás spustili do hĺbky 120m cez malý otvor. Veľa toho o sopkách neviem, ale vraj je táto jedinečná, normálne sa nezachová takáto vulkanická jaskyňa. Bolo to úžasné a farebné, človek si na takomto mieste pripadá maličký. Keď sme vyšli, čakala nás teplá polievočka a doma teplá vírivočka (dnes sa mi chce rozprávať takto retardovane, ale veď ma poznáte), večer sme so sestrami šli nakúpiť kopu sladkostí a spravili si family movie night, takže som mala krásny pohodičkovo-športový narodeninový dvojdeň.

Teraz konečne pridám nejaké fotky, aj tie, ktoré som sľúbila pred dvoma týždňami. O:)

Ivonka

P1070297

P1070318

P1070345

P1070362

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz