Hudba Kultúra & umenie

MODRÉ HORY: Ak si vnímavý, tak ťa čaká krásna túra (recenzia)

20. novembra 2017 vyšiel vo vydavateľstve SlnkoRecords album Luxus Clan. Na svedomí ho majú Modré Hory. Duo raperov, Lyrik a Bene, duo beatmakerov, Peko a Roland Kánik a plno zaujímavých hostí rozpovie v 12 skladbách svoje všedné aj nevšedné príbehy. 

Daniel Hevier v jednom rozhovore spomína: Tí najlepší raperi obohacujú slovenčinu nielen o nové výrazy, ale aj o novú metaforu a videnie. Z rapu sa vyvinula progresívna subkultúra, ktorá vo svojich vrcholkoch môže dosiahnuť hodnotu skutočného umenia. Modré Hory sú vrcholom zadefinovaným už v samotnom názve. Pre slovenskú scénu znamenajú veľa. Možno nie pre tú zkomerciolizovanú, preseparovanú a prekontrafaktovanú. Skôr pre tú skromnejšiu, undergroundovejšiu, umeleckejšiu a vnímavejšiu. Ako spomínajú v jednom z textov: Pred očami stopäťdesiat fandov zvyčajne, to je to, čo vidíme, keď prichádzame na parket. Modré Hory sú Lyrik a Bene. Obaja sú na scéne dosť dlho a vekom patria ku skúsenejším. Lyrik stál pri zrode repu na našom území, už v roku 1997 so skupinou JSS.

Hra so slovom, originálne metafory, ale aj nevšedno-všedné príbehy, to všetko je vypointované v textoch, ktoré tvoria základný kameň. Hudbu v Modrých Horách netreba podceňovať, geniálny Peko a Roland Kánik sú s Horami neodmysliteľne spätý. No práve text je to, čo si poslucháč odnesie zaryté hlboko v šedej kôre.

V roku 2017 prišiel na svet očakávaný Luxus Clan. X za desať rokov fungovania Modrých Hôr. Je to skutočne luxusný počin, názov nie je zavádzajúci. Nie je to výstup, pretože už úvodná pieseň je veľmi vysoko. Skladba Čau ty tu dokonale vystihuje stav slovenskej hiphopovej scény vetou: A tak máme rap, čo šepká, keď treba kričať, a kričí, keď by mal držať hubu. Modré Hory sú výnimkou.

Rapujú o hnedej žumpe a o dôchodcoch suplujúcich tajné služby. O absinte a otázkach čo horia ako pohár. O beatnikoch, Amerike a Bohu. Rapujú o starnutí. Svojom aj svojich hrdinov.

Rapujú aj o imigrantoch, ktorých privítala pevnina. Práve pieseň Teta Viki by sa dala považovať za najpotrebnejšiu v čase, kedy sa v diskusii o imigrácií vytráca národná história. Je to ten rap čo kričí, čo väčšina Slovenska nechce počuť. Že aj ľudia z našej krajiny odchádzali a niekde na druhom konci sveta ich prijali.

1968-krát denne mi napadne, že najlepšie by bolo aj tak neísť odtiaľ preč. A v zapätí „nie!“, musel som ísť a nie kvôli Bohu, čo mame zakázali, ale kvôli tomu všetkému, čo nemohlo byť a videl som jak sa to stráca s nami. (10. Teta Viki x Jared Paul)

Zahraniční hostia neostávajú iba ako vyplnený čas. Sú plnohodnotnými členmi Luxus Clanu a skalní diváci ich už všetkých mohli vidieť na jednom pódiu spolu s Modrými Horami. Ceschi, Aby Wolf, Andy the Doorbum, Jared Paul to sú umelci, ktorí videniami síce nelámu rekordy, ale ich hudba je uveriteľná a bez falošných póz sa ju snažia robiť a prezentovať čo najlepšie. Rovnako ako Modré Hory.

Luxus Clan je album, ktorý v roku 2017 zaujal. Zaujal textami, ktoré sa venujú všetkému možnému, ale nie sú ani trochu nudné, ani plytké. Sú také, ako sa od Lyrika a Beneho dalo čakať. Zvukovo je nahrávka rovnako precízna, ako to býva zvykom. Luxus Clan je jednoducho luxusný album, ktorý tento rok môže atakovať aj Radio_Head Award.

 

Tracklist:

1. Čau ty tu x James P. Honey

2. ILM x Bleubird

3. Beat generation x Aby Wolf

4. Absint x Aran Epochal

5. WTF is Winnetou? x Andy the Doorbum

6. 10:00 x Ceschi 7. Luxus klan x Sims

8. taktotoánotaktotoznie x Andy the Doorbum

9. Gangsta shit x Ceschi

10. Teta Viki x Jared Paul

11. Žijeme svoj zen x Aby Wolf

12. Čau ty tam x Sims

 

Web: http://www.slnkorecords.sk

Facebook: https://www.facebook.com/modrehory/

Zdroj foto: Facebook  Modré Hory 

O autorovi

Stanislav Krško

Stanislav Krško

Študent žurnalistiky na UKF Nitra. Zaujíma sa o hudbu, predovšetkým alternatívnu, rockovú, no nepohrdne ani hip-hopom. Venuje sa hudobným novinkám, reportážam z koncertov, recenziám a rozhovormi so zaujímavými hudobníkmi.