Zaujímavosti

Meteorický roj Perzeidov pripraví tento rok nevídané divadlo

By  | 

Dnes veľmi populárny meteorický roj Perzeidov možno sledovať každoročne približne od 20. júla do  20. augusta. Perzeidy sú rýchle jasné meteory, ktoré do atmosféry Zeme vlietajú rýchlosťou až 59 km/s. Pri lete atmosférou za sebou často zanechávajú svetelnú stopu. Názov meteorického roja Perzeidov je odovdený od miesta na oblohe v súhvezdí Perzea (z antickej mytológie známeho napríklad bojom s Medúzou), z ktorého zdanlivo vylietavajú. Svoje vedomosti o meteorických rojoch si môžete otestovať v kvíze na konci článku.

PerseusUmelecké vyobrazenie súhvezdia Peresus a pohľad naň v skutočnosti

Čo vieme o Perzeidoch z histórie?

Z histórie sa o Perzeidoch dozvedáme už z čínskych záznamov z roku 36 po Kr. kedy bolo zaznamenaných viac než 100 meteorov. Ďalšie početné  záznami z 8 – 11stor. sa zachovali okrem Číny aj v Kórei a Japonsku. V Európe podal správu, že pozoroval v auguste roj meteorov, ktoré vyletovali zo súhvezdia Perzea, Belgičan Adolphe Quetelet až v roku 1835. V 60. rokoch 19. storočia taliansky astronóm Giovanni Schiaparelli vypočítal dráhu prúdu meteoroidov, ktoré spôsobujú meteorickú sprchu, a zistil, že sa zhoduje s dráhou kométy Swift-Tuttle (1862 III). Tento objav znamenal, že bola prvýkrát zistená genetická súvislosť meteorického roja s materskou kométou.

swift_tuttle_orbitObrázok ukazuje obežnú dráhu kométy Swift-Tuttle, bod kedy ňou prechádza Zem a postavenie súhvezdia Perseus

Koľko padajúcich hviezd uvidíme tento rok?

Čísla o tom, koľko meterov možno pozorovať v priebehu hodiny tento rok sa líšia. Astronomický ústav Slovenskej akadémie vied predpokladá, že tento rok pozorovateľ môže za hodinu vidieť 15 až 40 meteorov patriacich k Perzeidám. Bill Cook, expert NASA na meteory tvrdí, že tento rok bude extrémne prajný, čo sa týka počtu meteorov, ktoré bude možno pozorovať. Dôvodom je, že Zem sa zrazí s oveľa väčším množstvom metariálu z kométy Swift-Tuttle, ktorá je zdrojom meteorického roja, ako po iné roky. Príčinou je silná gravitácia Jupitera, ktorá pritiahla prúd úlomkov a častíc kométy bližšie do dráhy Zeme. Zem, ktorá po iné roky prechádzala po okraji tohto prúdu, prejde tento rok bližšie k jeho stredu. To spôsobí, že do atmosféry bude vstupovať väčšie množstvo meteroidov. Pri veľkom šťastí bude možné pozorovať až okolo 150-200 meteorov za hodinu.

svetelne_znecistenieSvetelné znečistenie z augusta 2015 podľa NOAA

Kedy pozorovať meteory?

Meteorický roj Perzeidov sa dá pozorovať približne od 20. júla do  20. augusta. Vrchol v počte padajúcich meteorov za hodinu dosiahne medzi 11. – 13. augustom. Meteory budú zdanlivo padať zo súhvezdia Perzeus a sledovať ich možno od 10 hodiny večer. Najviac ich bude prechádzať atmosférou po polnoci, preto je najlepšie sledovať ich medzi polnocou a svitaním. Najlepšie miesto na pozorovanie meteorického roja nájdete mimo mesta, v prostredí s čo najnižším svetelným znečistením. Ľudskému zraku potom trvá približne 30 minút kým sa prispôsobí na tmu, a čím dlhšie budete oblohu pozorovať, tým viac meteorov uvidíte padať.  Ak budete mať šťastie uvidíte 100-150 meteorov, čiže tak 2-3 v priebehu minúty.

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.