Kultúra & umenie Výtvarné umenie

Martina Hanková predstavuje techniku Paverpol

Pavel Chodúr

Ako si sa vôbec dostala k práci s paverpol technikou?

S paverpolom som sa prvýkrát stretla v umeleckom tábore, ktorý bol zameraný na rôzne umelecké techniky. Mňa najviac zaujal paverpol, ktorému som sa po skončení tábora začala naplno venovať. A odvtedy ma to drží.

Vieš nám aj v skratke povedať čo je to paverpol a prečo sa ti s ním pracuje lepšie ako s tradičnými pomôckami?

Paverpol je tekutá látka, do ktorej sa máča rôzny prírodný materiál a textil, a následne sa na plátne tvaruje. Po zaschnutí sa ručne domaľováva farbami. Dá sa ním viac prejaviť kreativita ako pri bežných pomôckach, preto ho používam radšej.

Ako dlho trvá vytvoriť jeden obraz?

Každý jeden obraz alebo socha sa tvorí na etapy. Najprv sa to musí nasucho nachystať, potom sa to namáča do paverpolu a po zaschnutí sa to ručne domaľováva farbami. Čas schnutia medzi jednotlivými etapami je občas aj niekoľko hodín, takže niekedy jeden obraz trvá aj pár dní.

Z čoho najviac čerpáš inšpiráciu?

Zväčša sú to moje predstavy, ktoré mám v hlave a potom sa ich snažím postupne realizovať .

V tvojej tvorbe sa najviac objavujú sošky anjelov a hodín. Vedela by si nám priblížiť prečo práve tieto dve veci? Je za tým nejaký hlbší význam?

Momentálne sú to témy, ktorým sa najradšej venujem. Ale nemá to nijaký hlbší význam.

Pomáha ti pri tvorbe aj rodina? Ak áno, ako?

Pomáhajú mi rodičia. Mamina tiež niekedy tvorí a obaja mi pomáhajú na výstavách a keď potrebujem poradiť.

Výsledné obrazy prezentuješ na svojej Facebook stránke, ale určite sú aj iné spôsoby ako ich dostávaš k ľuďom. Čo je najúčinnejšie?

Svoje obrazy prezentujem na Facebooku, na internetovej stránke a potom aj na výstavách. Najúčinnejšie sú asi výstavy, pretože tam sa o tom dozvie najviac ľudí.

Videl som, že ste mali výstavu v Trenčíne. Ako to prebiehalo? Aké boli ohlasy ľudí?

Väčšinou sú to veľmi pozitívne ohlasy a ľuďom som sa to páči, aj keď túto techniku mnohí nepoznajú.

Chystáš najbližšie nejakú výstavu/vernisáž?

Najbližšie sa chystám na Expo Tour 2017 v Trenčíne, ktorá bude 12.-13.5.2017.

Ak má niekto záujem o tvoje obrazy, kde si ich môže zakúpiť?

Buď na výstavách, ale pokiaľ mi pošle e-mail, tak sa nejako dohodneme.

A posledná otázka, čo je tvoj najväčší umelecký sen?

Nejaký väčší sen momentálne nemám, chcem len robiť to, čo ma baví. Ale chcela by som ešte skúšať nové techniky a potom ich kombinovať.

 


O autorovi

Pavel Chodúr

Pavel Chodúr

Študoval na VŠMU odbor Umelecká kritika a audiovizuálne štúdia. Tu sa začal venovať písaniu scenárov. Je podpísaný pod prvú slovenskú adaptáciu komiksu v réžií Romana Gregoričku Orfeova pieseň. Venuje sa kreatívnemu písaniu, réžií svojich vlastných diel, herectvu. Rád cestuje a píše o svojich cestách denníky. Niekoľko rokov fungoval v amatérskom divadle ako scenárista a herec a v súčasnosti pracuje pre castingovú agentúru Cine-jessy tiež na pozícií kreativca. Inak vo voľnom čase číta, píše, pozerá, počúva a keď mu zostane chvíľa voľného času ide sa prejsť.