Hudba

Martin Valihora o One day jazz festivale : „Našou úlohou je šíriť lásku a pochopenie prostredníctvom muziky.“

Dnes začína One Day Jazz festival, ktorý potrvá do 12.11.2017 a  prinesie do niekoľkých slovenských miest množstvo osobností jazzovej scény.

O tom, aký bude aktuálny ročník hovorí  organizátor Martin Valihora.

„Každý ročník je iný svojou dramaturgiou a muzikou. Dramaturgia tvorí energiu festivalu. Tento festival je veľmi zaujímavý tým, že takmer všetci umelci prídu na moje osobné pozvanie z Ameriky, lebo som ich chcel a chcel som aby to tak bolo. Počúval som ich muziku, veľa spievanej hudby aj napriek tomu, že sú to jazzový umelci. Teším sa z toho, lebo spev, ako element je úžasný a dokáže ešte inak pohladiť dušu a  zasiahnuť aj širšie publikum.“

Program je už tradične plný zvučných mien slovenskej i svetovej scény.

„Aj tento rok je jedeným z najdôležitejších poslaní One Day Jazz festivalu spájať slovenskú a svetovú hudobnú obec a búrať hranice.“ dodáva Martin Valihora.

Na festivale vystúpi speváčka s africkými koreňmi žijúca v New Yorku – Somi, ktorá v marci vydala nový album Petite Afrique, a ktorej pôvod a prvky africkej kultúry sa prejavujú i v jej tvorbe.

„Je to hudba s krásnymi lyrickými textami, ktorá upokojí a povznáša. Ja som ju tento rok počúval a teším sa, že ju uvidím naživo.“ opisuje tvorbu speváčky Martin Valihora.

https://www.youtube.com/watch?v=DN j5UcxasUUo

Jedným z najzvučnejších mien bude i držiteľ ceny Grammy Roland Bruner Jr.

„Rolanda Brunera mám veľmi rád, je to dobrý kamarát, fantastický hudobník, jeden z najlepších zahraničných bubeníkov momentálne a veľká hviezda. Hral s množstvom svetových hviezd, no má i svoj vlastný projekt, ktorý som mal možnosť počuť a hneď som vedel, že musí byť na festivale. Ide o afroamerický soul, jazz, fusion a veľmi sa na to teším.

Ďalším z hostí bude saxofonista Donny McCaslin, ktorý sa na One Day Jazz festivale vystúpil aj v roku 2016 s McCaslin Group ako súčasť programu Remember David Bowie. Tento rok sa predstaví so samostatným koncertným programom.

“Je to progresívny hráč na saxofón, ktorý má svoj zvuk, je veľmi špecifický a teším sa, že príde opäť po krátkom čase a odohrá svoj vlastný koncert v divadle Aréna 12. novembra, čím to všetko zavŕši.“

Zaujímavosťou sú okrem programu i miesta konania podujatia.

 „Sme na dvoch nových miestach, jedným je Nové mesto na Váhom, tam to odštartujeme, potom 9.novembra už tradične  pokračujeme v Žiline. 10. novembra budeme v Istropolise v Bratislave, kde vystúpi napríklad Radovan Tariška a Benito Gonzales na to sa veľmi teším,, Je to slovenský projekt s dobrými aranžmánmi s fantastickými muzikantmi. 11.novembra som sa rozhodol, že zoberiem festival do hôr a horského prostredia na Donovaloch, nakoľko v hotely Galileo je komunita ľudí, ktorí majú radi dobrú, kvalitnú hudbu. Už sme tam robili niekoľko podujatí, malo to veľký úspech. Myslím, že to bude špeciálny večer.“  vysvetľuje Martin Valihora.

 

Martin Valihora vystúpi počas festivalu i so svojim projektom White Moon Session.

„Súčasťou projektu sú hudobníci s ktorými už dlhšie účinkujem, sú to umelci patriaci medzi slovenskú špičku a som rád, že s nimi môžeme vytvoriť reprezentatívny projekt dopĺňajúci zahraničné projekty, ktoré sa predstavia na festivale.“

 One Day Jazz festival venuje lístky aj študentom stredných škôl.

„Nechceme pôsobiť edukatívne, ale inšpiratívne a ponúknuť mladým možnosť zažiť niečo nové, čo ich môže ovplyvniť, nasmerovať a inšpirovať v sférach, ktoré dovtedy nepoznali. Myslím, že práve to je poslaním hudby a preto sa ho snažíme umocniť. Rovnako chceme aby ľudia zažívali nové kultúry, ľudí rôznych etník a ich stretnutie na jednom pódiu, kde vytvárajú jeden celok, energiu a harmóniu. Rozmanitosť je podľa mňa osobne v našich životoch dôležitá a inšpiratívna. Našou úlohou je šíriť lásku a pochopenie prostredníctvom muziky.“

Séria jesenných koncertov One Day Jazz Festivalu

8.november – Blue Note, Nové Mesto nad Váhom

Ronald Bruner Jr.

 Martin Valihora – White Moon Session

9.november – Dom odborov, Žilina

Ronald Bruner Jr.

Martin Valihora – White Moon Session

10. november – Istropolis (Veľká sála), Bratislava

Ronald Bruner Jr.

Somi

Martin Valihora – White Moon Session

Radio Big Band feat. Radovan Tariška & Benito Gonzales

11. november – Hotel Galileo Donovaly

Ronald Bruner Jr.

 Somi

Martin Valihora – White Moon Session

12. november – Divadlo Aréna, Bratislava

Donny McCaslin

Vstupenky v sieti Ticketportal.

Viac info:   www.onedayjazz.sk   |   www.facebook.com/onedayjazzfestival

O autorovi

Miroslava Luptáková

Miroslava Luptáková

Je študentkou žurnalistiky Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Už niekoľko rokov pôsobí ako dobrovoľníčka filmového seminára 4živly, pričom posedné roky aj ako asistentka v oblasti PR. Dobrovoľníctvu sa venovala aj v rámci festivalu kabaretu a pouličného umenia Amplión v Banskej Štiavnici. Pôsobila aj ako lektorka v galérií Schemnitz Gallery, zameranej na súčasné slovenské výtvarné umenie.