Cestovanie

Martin Karner: Filipíny ma zaujali krásnou prírodou

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Na tvojom blogu nájde čitateľ veľa videí a fotografií z Filipín. Čím ťa zaujali?

Filipíny ma zaujali hlavne krásnou prírodou, krištáľovo čistým morom s nádherným podmorským svetom a plážami.

Čo ťa na Filipínach a Filipínčanoch najviac prekvapilo?

Ich milosť, dobrosrdečnosť a úroveň angličtiny. Dokonca malé deti vedeli rozprávať po anglicky, ich druhý oficiálny jazyk je angličtina, takže ju ovládajú. A k tej dobrosrdečnosti, veľa krát som sa prichytil pri tom, že som sa až bál, že majú niečo za ľubom, lebo som ešte nevidel takých dobrých ľudí. Napríklad jeden Filipínčan nás zadarmo zobral jeho skútrom do hotela a ponúkali sme mu za odvoz peniaze ale on ich nechcel. Po ceste ako som sedel za ním na skútri som rozmýšľal, či nás s priateľkou nejde niekam zaniesť, kde nám niečo spraví. Nakoniec nás priviezol až pred hotel a vymenili sme si kontakty na facebooku.

Ázijské krajiny ako Thajsko, Filipíny či Indonézia patria medzi obľúbené destinácie Slovákov. Aké sú podľa teba dôvody toho,  že to tak je?

Myslím že je to spôsobené tým že sú to veľmi exotické a lacné krajiny s veľmi priateľskými ľuďmi. Taktiež sú to úplne iné kultúry ako sú naše Európske, u nás prevláda materializmus a naháňanie sa za peniazmi. U nich prevládajú duševné hodnoty a sú nesmierne šťastný i keď nič nemajú. Väčšina Európanov by neprežila ani týždeň v podmienkach v akých oni vyrastajú od mala.

Ktoré z miest, ktoré si navštívil máš najradšej? Prečo?

Ako krajinu mám najradšej Filipíny, pretože to bola krajina kde bolo skombinované všetko čo mám najradšej (exotika, krásne pláže, more, podmorský svet, vodopády a dobrí ľudia). Bohužiaľ, jedlo na Filipínach nie je až také chutné ako v Thajsku.

Woman meditating in nature waterfall on the rock by Martin Karner on 500px.com

Čo ťa na tvojich cestách najviac vystrašilo?

Pravdepodobne tajfún na Filipínach, pre miestnych ľudí to bol slabý tajfún ale mne to moc slabé nepripadalo. Žiadna elektrina, dážď a veľmi silný vietor počas celého dňa.

Ak by si si mohol teraz vybrať akýchkoľvek 5 minút z toho času čo si precestoval a prežiť ich znova, ktoré by to boli?

Bolo by ich určite veľa ale ako prvé ma napadlo šnorchlovanie na Filipínskom ostrove Balicasag pri Bohole. Bolo to najkrajšie šnorchlovanie aké som kedy zažil. Nádherné korále, kryštáľovo čisté more a okolo mňa plávalo tisíce farebných rybičiek ako v rozprávke Nemo.

Máš nejaké tipy ako lacnejšie cestovať, s ktorými by si sa chcel podeliť s našimi čitateľmi?

Míňam veľmi málo na ubytovaní a jedle. Pre  mňa sú dôležitejšie zážitky, takže ušetrené peniaze utratím na výletoch. Taktiež sa dá „ušetriť“ tým že vám za cestovanie platia. Napríklad robím YouTube vlogy za ktoré mám nejaké peniaze. Raz som takisto vyhral okolo 400€ od GoPro fotkou z Thajska.

Na tvojom blogu si čitatelia môžu pozrieť aj zaujímavé videá. Plánuješ ich nejako dopredu alebo točíš to čo práve robíš?

Robím dva typy videí, blogy a také krátke travel music video klipy. Blogy neplánujem, točím čo sa mi zdá zaujímavé, to čo práve robím. Krátke travel videa si plánujem ale je to len koncept, keď vidím niečo pekné alebo robím niečo zaujímavé, natočím to a nejako zostrihám.

Lion is Sleeping by Martin Karner on 500px.com

Ako to je s prenášaním drona do iných krajín? Treba mať nejaké špeciálne povolenie?

S prenosom drona som nikdy nemal problém, keď som cestoval cez nejakú airlines do ďalekých krajín, napísal som im email a spýtal som sa či si ho môžem bez problémov vložiť do kufra. Iná otázka je či sa môže v danej krajine lietať s dronom bez licencie. Niekde to neriešia a niekde dávajú veľké pokuty.

Nechcel by si niekedy možno natočiť nejaký cestovateľský dokument alebo nafotiť špecifickú sériu fotografií?

Zatiaľ som nad cestovateľským dokumentom nerozmýšľal, nie je to môj typ ale nad špecifickou sériou fotografií som rozmýšľal, zatiaľ je to len v hlave. Keď budem skúsenejší tak sa do toho pustím na plno.

Akú krajinu alebo mesto máš v pláne neaštíviť najbližšie?

Nie som na 100% rozhodnutý, ale pravdepodobne Bali.

Tvoj odkaz čitateľom?

Užívajte si života, cestujte. Svet je ako kniha a keď necestujete, je to ako keby ste čítali iba jednu stránku knihy. Zbierajte skúsenosti a nie materiálne veci. Na cestovanie nepotrebujete tisíce na účte. Ja si pol roka šetrím prácou v zahraničí a potom cestujem jeden mesiac v nejakej exotickej krajine. Nie som bohatý, nie som z bohatej rodiny, takže keď to dokážem ja, dokáže to každý.

Fotografgie a videá Martina Karnera si môžete pozrieť na:

http://www.martinkarner.com/

https://500px.com/martinkarner

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.