Kultúra & umenie

Lenka Grešková: Makeup & style

Pavel Chodúr

Ako si sa dostala k maskérstvu?

Nemôžem povedať, že by som sa k maskérstvu úplne dostala, cítim sa byť ešte len na ceste. V cieli budem až vtedy, keď si budem istá úplne každou výzvou, ktorá je v tejto oblasti možná.

Ak hovoríme o umeleckom maskérstve, čo si pod tým máme predstaviť? Čo to pre teba znamená? 

Nekonečný svet plný fantázie, kde sa každý môže stať čím a kým chce. Je to vlastne hra. Z pozície maskéra je to hra s farbami, materiálmi, technikami.

Čo je na tomto poli pre teba najväčšou výzvou?

Zatiaľ sa cítim byť v pozícii, že výzvou je pre mňa každá nová spolupráca, každé nové zadanie. A tieto výzvy ma bavia, pretože ma držia v napätí, či a ako sa ich zmocním a aký bude výsledok. Keďže som súťaživý typ, vždy sa snažím o najlepší možný výsledok, baví ma prekonávať samu seba.

Je práca, na ktorú si najviac hrdá?

Určite som na svoje práce hrdá, i keď ja to beriem tak, že sa z nich hlavne teším. V poslednom čase mi však najväčšiu radosť (i najväčšiu hrdosť) priniesla práve spolupráca na projekte pre 9múz. Vysoká koncentrácia umenia a zaujímavých ľudí vo mne zanechala silný dojem. Podobný dojem vo mne zanechala aj moja minuloročná spolupráca na najväčšom východoeurópskom fashion podujatí Feeric Fashion Week v rumunskom Sibiu. Opäť miesto, kde sa stretla fantázia s umením, aby spolu vytvorili euforický zážitok.

Popíš vzťah maskérka a modelka. Stalo sa ti niekedy, že model, ktorý si mala namaskovať, nebol vôbec adekvátny klientovej predstave a musela si zachraňovať čo sa dalo? Do akej miery je tvoj názor a umelecký prínos smerodajný pri projekte?

Vždy je dôležitá vzájomná komunikácia. Pokiaľ ide o väčšie projekty, tie si vyžadujú dlhšiu a precíznejšiu prípravu, keď všetky zložky (zadávateľ, štylista, maskér atď.) spoločne predložia svoje predstavy, ktoré sa ďalej dolaďujú. Výsledkom je jasné zadanie, takže by sa nemalo stať, že by na “pľaci” bolo treba niečo zásadne meniť. Drobné dolaďovanie je samozrejmé.

Vzťah medzi maskérkou a modelkou je určite dôverný. Obyčajne si zblízka hľadíme do očí, niekedy do ucha, do nosa, do úst, občas sa nevyhneme ani nevyhnutnému “obchytkávaniu”. Znie to vtipne, no je to tak. Preto je dobre mať so sebou mentolky a dávku priateľskej ľudskosti, úcty i rešpektu. Ide predsa o krásny výsledok.

Kde najčastejšie využívaš umelecké maskérstvo?

Momentálne hlavne v rámci rôznych foto-projektov, no som otvorená všetkým možnostiam a spoluprácam.

Máš nejaký sen, ktorý by si chcela na tomto poli naplniť? Alebo inak, ktorý by si si chcela vyskúšať?

Určite áno, len som si ten sen zatiaľ nepomenovala. Rada by som napríklad líčila divadelných hercov. K divadlu mám blízko a nikdy sa neviem nabažiť atmosféry, ktorá tam vládne, či už v hľadisku, na javisku alebo v zákulisí.

Čo musíš mať okolo seba, aby sa ti dobre pracovalo?

Poriadok. Ale ten je pri tejto práci veľmi ťažké udržať. Šminky, s ktorými sa mi dobre pracuje a viem, ako sa správajú. Niekedy je to celá veda. Napokon pozitívne nastavenie mňa, modelky/modela, tímu. Dobre sa mi pracuje vtedy, keď verím tomu, čo robím.

Čo je pre teba umenie a do akej miery sa ním vo svojom živote obklopuješ?

Ach, umenie. Nemyslím, že sa ním nejako zvlášť obklopujem, ja ho skôr prežívam, vnímam. A dosť intenzívne. Rada sa nadchnem pre krásne veci, podnety, či už v hudbe, literatúre, vo výtvarnom umení, divadle, fotografii, móde. Umenie je pre mňa hra, kde je dovolené takmer všetko. “Takmer” hovorím zámerne, pretože mám rada hranice, ktoré človek môže prekročiť len vo svojich myšlienkach. Som hravý tvor, ktorý si okrem reálneho sveta rád užíva všetky paralelné svety vlastnej mysle, ktoré otvára práve umenie. A čo všetko sa tam deje!

O autorovi

Pavel Chodúr

Pavel Chodúr

Študoval na VŠMU odbor Umelecká kritika a audiovizuálne štúdia. Tu sa začal venovať písaniu scenárov. Je podpísaný pod prvú slovenskú adaptáciu komiksu v réžií Romana Gregoričku Orfeova pieseň. Venuje sa kreatívnemu písaniu, réžií svojich vlastných diel, herectvu. Rád cestuje a píše o svojich cestách denníky. Niekoľko rokov fungoval v amatérskom divadle ako scenárista a herec a v súčasnosti pracuje pre castingovú agentúru Cine-jessy tiež na pozícií kreativca. Inak vo voľnom čase číta, píše, pozerá, počúva a keď mu zostane chvíľa voľného času ide sa prejsť.