Komiks Literatúra

Komiksová séria: The Unwritten

Pavel Chodúr

The Unwritten je v súčasnosti jedna z najpopulárnejších komiksových sérií. Prvé číslo vyšlo v Amerike v októbri 2009 a pokračuje do dnes.

Príbeh sleduje osudy Toma Taylora, ktorého otec spravil úspešnú 14 dielnu knižnú sériu o čarodejníkovi Tommym. Vďaka nepredvídateľným udalostiam sa začne hranica medzi fikciou a realitou narúšať a hlavný hrdina sa tak dostáva do centra udalostí, kde hrajú dôležitú úlohu, nie len známe postavičky z príbehov ako Moby Dick, alebo Frankenstein, ale zároveň je to úvaha o sile príbehu a to prečo je pre život človeka taký dôležitý.

Unwritten
Príbeh v sebe obsahuje niekoľko rovín a mnohé z nich vychádzajú z faktografie o známych literárnych dielach. Zároveň sa snaží komiks rúcať hranice konvencií, či už tým, že dá charakteristicky rozdielne postavy z knižných žánrov do jedného sveta, alebo že necháva zomierať deti, milé zvieratká vraždia a nadávajú, to všetko bez toho aby pôsobil samoúčelne. Mike Carey – autor tejto série, je v súčasnosti rovnako talentovaným autorom ako bol kedysi Alan Moore.Všetky veci robí premyslene, každá vedľajšia postava má neskôr v príbehu svoje dôležité miesto a s komiksom sa postupne vyvíja aj čitateľ.

Carey mimo iné spravil zárez v najzaujímavejšej sérií štúdia Vertigo Hellblazer, kde nechal ústredného hrdinu Johna Constantina vrátiť sa ku svojim koreňom a vyslať ho dopekla, vytvoril komiks o putovaní dvoch detí Japonskou mytológiou Crossing Midnight a má na konte ukončenú sériu Lucifer o vedľajšej postave so Sandmanovského sveta vytvoreného Neilom Gaimanom. The Unwritten patrí rozhodne k pozoruhodným dielam súčasného komiksu a hoci je dostupný len v angličtine, fanúšikovia inteligentného fantasy a komiksu by si ho nemali nechať ujsť.

O autorovi

Pavel Chodúr

Pavel Chodúr

Študoval na VŠMU odbor Umelecká kritika a audiovizuálne štúdia. Tu sa začal venovať písaniu scenárov. Je podpísaný pod prvú slovenskú adaptáciu komiksu v réžií Romana Gregoričku Orfeova pieseň. Venuje sa kreatívnemu písaniu, réžií svojich vlastných diel, herectvu. Rád cestuje a píše o svojich cestách denníky. Niekoľko rokov fungoval v amatérskom divadle ako scenárista a herec a v súčasnosti pracuje pre castingovú agentúru Cine-jessy tiež na pozícií kreativca. Inak vo voľnom čase číta, píše, pozerá, počúva a keď mu zostane chvíľa voľného času ide sa prejsť.