Hudba Kultúra & umenie Novinky

Jan P. Muchow chystá unikátnu kolekciu svojej filmovej hudby.

Jan P. Muchow: The Antagonist vychádza na CD a na vinyle ako 2 LP.

V pláne je aj koncertná podoba projektu.

To, že Jan P. Muchow je nielen zakladateľom kultovej Ecstasy of Saint Theresa a vyhľadávaným producentom a remixérom, ale taktiež jedným z najoceňovanejších skladateľov filmovej hudby, je vec dobre známa. Behom dvadsiatich rokov Muchow zložil hudbu k viac než tridsiatim filmom. V niekoľkých filmoch si tiež zahral a svojím hereckým debutom v hlavnej roli filmu Šeptej sa stal symbolom časti generácie 90. rokov. Napriek tomu sa Muchow rozhodol vo filmovej tvorbe venovať výhradne komponovaniu hudby. Dôkazom toho, že toto rozhodnutie bolo správne, je množstvo ocenení, ktoré Muchow za svoju filmovú hudbu obdržal: štyri ceny Český lev a ďalších päť nepremenených nominácií, ceny Českej filmovej kritiky alebo Slnko v sieti Slovenskej filmovej akadémie.

Popri bilančnej kompilácii The Antagonist, ktorá vyjde v Supraphone na CD, 2LP a aj digitálne 11. augusta, dozrel čas aj pre koncertné prevedenie projektu Jan P. Muchow & The Antagonists, ktorý ponúkne unikátny prierez Mouchowej autorskej tvorby pre film. Stane sa tak v piatok 25. augusta na festivale filmovej hudby Soundtrack Poděbrady, kde sa Jan P. Muchow & The Antagonists, podporený Pardubickou komornou filharmóniou, predstaví v exkluzívnej koncertnej premiére prvýkrát naživo.

“Ako prvá prišla idea živého prevedenia. Drvivá väčšina mojej filmovej tvorby totiž nikdy z pódia nezaznela. Keď som postupne začal túto myšlienku preberať s kolegami, ktorí sa na jednotlivých filmových projektoch spolupodieľali, zistil som, že sa ponúka možnosť koncertovať s tak fantastickými hudobníkmi ako sú Marek Doubrava, Ema Brabcová, Václav Havelka, Marie Dorazilová, Jenovéfa Boková alebo Honza Janečka. Neskôr som o vznikajúcom projekte hovoril s producentom Supraphonu Michalom Mákom a on prišiel s návrhom vydať album,vysvetľuje Muchow genézu celého projektu.

Ako v koncertnej, tak i v albumovej podobe sa môžeme tešiť na čistú inštrumentálnu scénickú hudbu a aj na piesne napísané výhradne pre jednotlivé filmy. Nestáva sa často, aby filmografia jedného hudobného skladateľa ponúkala toľko piesní a preto sa Muchow rozhodol túto časť svojej filmovej tvorby na albume akcentovať. Chýbať tak nebude napríklad dnes už legendárny Lucky Boy z filmu Samotáři, temná balada Lay Down zo snímky Ve stínu, aktuálny Cowboy of The River z Teorie tygra alebo westernovská Out of Shadow z poľského filmu Yuma.

„Každá skladba má svoj jedinečný príbeh a viac-menej ku každej, ktorú som zložil, mám trvalú väzbu. A je dosť možné, že keď sa ma spýtajú iný deň, budem mať inú odpoveď. Avšak, zo spievaných vecí by som v tomto momente určite nevynechal ‚I’ll Dream On‘ z filmu Yuma a z inštrumentálnych ‚A Beach‘ napísanú pre film Normal,“ dodáva JPM, keď príde reč na skladby, ktoré by podľa neho nemali na albume rozhodne chýbať.

Celkovo sa dostalo na 2LP dvadsať skladieb, sedemnásť v prípade CD, ktoré poznáme z filmov Samotáři, Ve stínu, Teorie tygra, Grandhotel, Muži v naději, Yuma, My 2, Jedna ruka netleská, Normal, Václav a ďalších.

Výsledkom je pestrá hudobná paleta emócií a nálad, v ktorých jednotlivé kompozície fungujú samostatne a aj dohromady ako celok. Je to počúvanie krehké aj rázne, pestré aj minimalistické. Presne ako sa patrí na reprezentatívnu kolekciu, ktorá podčiarkuje Muchowovu výnimočnú pozíciu na domácej hudobnej scéne a aj medzi tunajšími skladateľmi filmovej hudby. Tá je naviac podčiarknutá originálnym vizuálnym spracovaním celého projektu, o ktoré sa postaral uznávaný grafik Pavel Fuksa, ktorý vytvoril pre oba nosiče špeciálne výtvarné prevedenie.

Podobne tomu iste bude aj čo sa týka živého prevedenia. Muchowa, ako „protagonistu“ hudobného obsahu, bude sprevádzať šestica „antagonistov“: Ema Brabcová (Luno, Khoiba), Václav Havelka (Please The Trees), Marek Doubrava (Hm…, ex Tata Bojs), Jan Janečka (Southpaw, Republic Of Two, Luno), Marie Dorazilová (PKF – Pražská filharmonie, Krása Quartet) a Jenovéfa Boková.

Nebudú chýbať projekcie v réžii  VJ Clada, ktoré divákom pomocou obrazu pripomenú konkrétne snímky a umocnia ich filmové emócie a je nadmieru jasné, že sa 25. augusta na Soundtrack Festivale v Poděbradech uskutoční vystúpenie z kategórie mimoriadnych. Podľa aktuálnych správ z tábora JPM & The Antagonists by to navyše nemalo byť vystúpenie jediné…

 

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz