Divadlo Kultúra & umenie

Istropolitana Projekt otvorila Zvieracia farma v chorvátskom prevedení

Vlado Král
Autor: Vlado Král

21. ročník divadelného festivalu Istropolitana Projekt otvorili študenti The Academy of Dramatic Art of the University of Zagreb. Divákom predviedli v Mestskom divadle Pavla Orzságha Hviezdoslava predstavenie Zvieracia farma, na námet rovnomennej knihy Georga Orwella, prvýkrát publikovanej v roku 1945.

Príbeh sa odohráva na farme, kde sa nespokojné a utláčané zvieratá rozhodnú vyhnať hospodára, pána Jonesa. Potom si začnú budovať vlastnú, „slobodnú“ farmu, pod vedením inteligentných prasiat, ktoré postupne intrigami, propagandou a zastrašovaním zavedú na farme kasty a teror, ešte horší ako predtým a celú ju ovládnu. Hra je politickou satirou na revolúciu, ktorá sa z oslobodenia zmení na totalitný systém.

Najdôležitejším odkazom tejto hry sú práve politické myšlienky a praktiky, na ktoré poukazuje, a ktoré sú aktuálne aj v dnešnom svete. Hlavne tie, ktoré poukazujú na to, aké jednoduché môže byť pre vládnu moc manipulovať s ľuďmi , obrátiť ich jeden proti druhému a využiť ich pre svoj osobný prospech.

istropolitana_farmaFoto: Istropolitana Projekt

Orwellow filozofický odkaz sa dostáva do popredia aj v spracovní chorvátskeho režiséra Rene Medvešeka. Ten vsadil na hovorené slovo, ktoré akcentuje politické myšlienky a praktiky hry viac ako vizuálne spracovanie. Kostýmy a scéna sú riešené minimalisticky.

Podobne je v úzadí aj práca s jednotlivými zvieracími charaktermi. Režisér nezdôrazňuje ich individálne vlastnoti a charakteristiké znaky, ale robí z nich jednu rovnakú, bezduchú a apatickú masu. Medvešek potláča individualitu zvierat na javisku podobne, ako totalitné režimy potláčajú individualitu v skutočnosti.

Prevedenie Zvieracej farmy v podaní študentov The Academy of Dramatic Art of the University of Zagreb umnocil aj ich rodný jazyk, jeho príbuznosť so Slovenčinou a tiež možnosť stotožniť  sa s faktom, že obe naše krajiny zažili totalitný režim. O to hrozivejšie pôsobil záverečný prejav diktátora Napolena.

Zvieracia farma študentov The Academy of Dramatic Art of the University of Zagreb bola prvou a úspešnou ochutnávkou z toho, čo nás čaká na tohtoročnom festivale Istropolitana Projekt. Do stredy 15.6. môžete navštíviť rôzne predstavenia v podaní divadelných súborov z USA, Mexika, Španielska, či Turecka, ktoré sľubujú zaujímavý zážitok.

Piatok 10. 6.

14:00 Mestské divadlo Pavla Orzságha Hviezdoslava Zvieracia farma (Chorvátsko)

17:00  Štúdio SND Faidrina láska (Izrael)

20:00 Divadlo Lab Balíme kufre (Rusko)

Sobota 11. 6.

14:00 Divadlo Lab  Večer trojkráľový  (Hong Kong)

17:00 Astorka Korzo ’90 Trieda (Indonézia)

20:00 Štúdio SND The Rituálna vražda Gorga Mastromasa (Česká Republika)

Nedeľa 12. 6.

14:00 Divadlo Lab Višňové sestry (Bulharsko)

17:00  Divadlo Malá scéna STU Hovoriac o… (USA)

20:00 Mestské divadlo Pavla Országha Hviezdoslava  Ja som VIP (Poľsko)

Pondelok 13. 6.

14:00 Štúdio SND Chromozómy (Mexiko)

17:00 Divadlo Lab Záhrada vysnených kruhov (Taliansko)

20:00 Astorka Korzo ’90 Zradený vzťah (Podľa predlohy Kráľ Lear, India)

Utorok 14. 6.

14:00 Divadlo Malá Scéna STU Hadov príbeh (Španielsko) 

17:00  Mestské divadlo Pavla Országha Hviezdoslava Michael Kohlhaas (Nemecko)

20:00 Divadlo Lab Opičiareň alebo adekvátny pocit zmyslu života (Česká Republika)

Streda 15. 6.

14:00 Astorka Korzo ’90 Dialógy (Turecko)

17:00 Štúdio SND Topenie po číslach (UK)

20:00 Divadlo Lab Je Svätá (SK)

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.