Divadlo Novinky

Improvizácia plná humoru: The Primitives na festivale Amplión

Trio umelcov z Belgicka prinieslo v rámci festivalu Amplión do Banskej Štiavnice jedinečné nonverbálne improvizované predstavenie THREE OF A KIND.

Predstavujúc mužov, ktorí sa snažia pochopiť svet dospelých dávajú herci priestor interakcii s divákmi a veľkej miere hravosti.

„Nikdy nevieme, čo sa stane. Miesto i ľudia, ktorí sú účastní našej šou sú do veľkej miery jej súčasťou,“ vysvetľuje jeden z členov zoskupenia The Primitives.

Improvizácii sa podľa ich vlastných slov naučili hraním na ulici, ktoré im pripravilo mnoho situácii z ktorých čerpajú dodnes. Inak tomu nebolo ani počas predstavení v priestoroch nádvoria Starého Zámku.

­„Takmer 99% z našej hry je improvizovaných. Na začiatku vieme, čo budeme mať oblečené a rovnako vieme, kam sa chceme v hre dostať. Všetko ostatné sa snažíme ponechať čo možno najviac otvorené,“ dodáva.

Využívanie neverbálnych prostriedkov, akými sú pohyby, farby či výrazná mimika je taktiež zámerom tohto tria.

„Tým, že je naše predstavenie nemé, dáva divákovi ešte väčší priestor na to, aby si príbeh vytvoril sám. Ak by ste sa spýtali niekoľkých ľudí, každý by Vám povedal inú verziu nášho príbehu.“

O autorovi

Miroslava Luptáková

Miroslava Luptáková

Je študentkou žurnalistiky Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Už niekoľko rokov pôsobí ako dobrovoľníčka filmového seminára 4živly, pričom posedné roky aj ako asistentka v oblasti PR. Dobrovoľníctvu sa venovala aj v rámci festivalu kabaretu a pouličného umenia Amplión v Banskej Štiavnici. Pôsobila aj ako lektorka v galérií Schemnitz Gallery, zameranej na súčasné slovenské výtvarné umenie.