Lifestyle Zaujímavosti

HUSQVARNA uviedla v premiére tri nové motocykle radu VITPILEN A SVARTPILEN

V novembri 2014, rok po znovuzrodení značky Husqvarna Motorcycles a nasledujúcom presťahovaní do Rakúska, Husqvarna potvrdila svoj návrat do segmentu cestných motocyklov prezentáciou dvoch konceptov na veľtrhu EICMA: VITPILEN 401 a SVARTPILEN 401. Oba tieto modely sa už predávajú v sériovej podobe širokej verejnosti. Neskôr, tiež na veľtrhu EICMA, prišla Husqvarna Motorcycles s dvoma ďalšími verziami konceptu s väčším objemom motora, VITPILEN 701 v roku 2015 a SVARTPILEN 701 na tohtoročnej tlačovej konferencii.

Prvé koncepty VITPILEN a SVARTPILEN ukázané v roku 2014 umožnili nahliadnuť do vízie budúcnosti, akú Husqvarna Motorcycles plánuje na cestné použitie. Koncept nesie typické prvky Husqvarna: vysokú kvalitu, inšpirovanú dlhou tradíciou značky a vytvorenú pomocou moderných technológií a pokrokového prístupu k dizajnu. Prvotriedna technika sa mieša s autentickým rýdzim dizajnom a prináša moderné, nekompromisné a ničím neriedené jazdné zážitky. Značka predstavila dva výkonné motocykle VITPILEN 401 a SVARTPILEN 401, ktoré budú v roku 2018 doplnené o VITPILEN 701. Koncept SVARTPILEN 701, prezentovaný na tohtoročnom veľtrhu, naznačuje, že rodina je pripravená na ďalší rast.

Husqvarna VITPILEN (po švédsky Biely šíp) takisto ako ikonický Silverpilen v roku 1955 otvára pre Husqvarnu nový segment spoločne s modelom SVARTPILEN (Čierny šíp), ktorý zdieľa rovnaké dizajnové princípy, doplnené o svojrázne farebné verzie a drsnejšiu vizáž. Celkový dizajnový koncept bol stvárnený vo forme produkčných modelov VITPILEN 401, VITPILEN 701 a SVARTPILEN 401, ktoré boli teraz doplnené o koncept SVARTPILEN 701, a je potvrdením čistej švédskej jednoduchosti klasického dizajnu Silverpilen.

Tieto motocykle sú zdanlivým paradoxom. Ich dizajn je priamočiaro jednoduchý, zbavený všetkého zbytočného. Avšak je zároveň pokrokový, prinášajúci niečo nové do sveta motocyklov. Najmodernejšie technológie na strane jednej, čistota a jednoduchosť motocyklov dávnych čias na strane druhej.

Zámerom nebolo vytvoriť motocykel pre určitý druh osobnosti, ale pre akúkoľvek osobnosť, a tým otvoriť úplne novú bránu do sveta motocyklovej kultúry. Kultúry, ktorá je otvorená, nevyhranená a čisto zameraná iba na lásku žiť na dvoch kolesách, v minimalistickom sedle a za riadidlami. Kam chcete vyraziť, ako chcete ísť a kto ste, je irelevantné. Môžete úprimne byť, kým chcete, bohatší o slobodu spoznávať svoje mesto v úplne novom svetle.

Husqvarna VITPILEN 401 je ako závan čerstvého vzduchu, ktorý sa chystá viať motocyklovým svetom. Toto príjemne jednoduché, avšak progresívne chápanie nového mestského motocykla odhadzuje všetky zbytočnosti a ponecháva len to, čo je naozaj potrebné pre surové a autentické jazdné zážitky. Moderný a zároveň minimalistický, ponúka širokému spektru nových jazdcov lákavú vstupnú bránu do motocyklovej kultúry.

ŠTÝL & DIZAJN: Po stránke štýlu a dizajnu je VITPILEN 401 zredukovaný iba na to, čo je absolútne nevyhnutné. S rešpektom k minulosti je jednoduchý a zároveň moderný použitými technológiami i celkovým dojmom.

KAPOTÁŽ:

Spôsob, akým je celok vytvarovaný, je extrémne elegantný a čistý a tvorí jasné mäkké línie. Naopak celkový výsledný tvar je nezameniteľný a jasne rozpoznateľný.

JAZDNÁ POZÍCIA: Prakticky pre každého veľmi príjemná a ľahko dosiahnuteľná. A tiež dynamická a podmanivá, pretože sedíte vpredu, aby ste mali všetko pod plnou kontrolou, a pritom zostáva jazdná pozícia uvoľnená vďaka dvojdielnym riadidlám a prirodzenej ergonómii.

INOVÁCIA/VÝBAVA: Povrchová úprava (spôsob, akým bol stroj vytvarovaný) je netypická svojím kontrastom medzi mäkkosťou celkového dizajnu a extrémne zreteľnými tvarmi na nádrži. To vytvára veľmi precízne prvky a doplnkové krivky na povrchu. Pod ním je stroj plne vybavený prémiovými komponentami, ktoré zahŕňajú okrem iného LED predné i zadné osvetlenie, odpruženie WP či moderný motor so vstrekovaním.

Husqvarna SVARTPILEN 401 je odvážny nový cestný objaviteľ. Tento osviežujúci motocyklový koncept je stvárnený vo forme minimalistického, drsného a moderného stroja s jednovalcovým štvortaktným motorom. Ponúka potenciálnym motocyklistom jednoduchú, avšak progresívnu cestu k objaveniu nefalšovaných a oslobodzujúcich zážitkov, ktoré sú ústredným bodom sveta motocyklov.

ŠTÝL & DIZAJN: SVARTPILEN 401 je väčší grobian. Jednotlivé komponenty boli vytvorené s úlohou nielen vyzerať dobre, ale byť aj maximálne funkčné. S rešpektom k poctivosti a jednoduchosti, ako sa motocykle tvorili v minulosti, avšak s plne modernou výbavou a vzhľadom.

KAPOTÁŽ: Pre SVARTPILEN 401 hrá dôležitú úlohu funkčnosť, a keď si detailne prezriete jeho kapotáž, uvidíte, že do dizajnu boli začlenené robustné ochranné prvky – kryt výfuku, lyžina pod motorom a nosič na nádrži, ktoré dávajú základ pre moderný scrambler.

JAZDNÁ POZÍCIA: Vďaka vyšším riadidlám a terénnym pneumatikám je jazdná pozícia modelu SVARTPILEN 401 vzpriamenejšia než u dvojičky VITPILEN 401, kde sa musíte viac predkloniť.

INOVÁCIA/VÝBAVA: SVARTPILEN 401 je vybavený deleným sedlom, terénnymi pneumatikami, ochrannou lyžinou pod motorom, krytom výfuku a mohutnejšími stúpačkami.

VITPILEN 701 je ďalší vizionársky krok značky Husqvarna Motorcycles v jej návrate na cesty. Je to moderný a inovatívny naked bike so sofistikovaným jednovalcovým štvortaktným motorom. Svojím minimalistickým dizajnom bol stvorený k naozajstným, radostným a autentickým zážitkom z jazdy. Originálnymi myšlienkami pri zrode tohto stroja boli jednoduchosť, funkčnosť a praktickosť.

Progresívny cestný roadster VITPILEN 701 je moderný naked bike s jednovalcovým štvortaktným motorom. Bol skonštruovaný ako minimalistický pri zachovaní jednoduchého, funkčného a praktického pôvodného konceptu. Jeho cieľom je sprostredkovať autentické, radostné a nefalšované zážitky z jazdy na modernom a inovatívnom naked biku.

PROGRESÍVNY DIZAJN –  JEDNODUCHÝ PROGRESÍVNY.

Rad VITPILEN ohlasuje návrat k princípu jednoduchosti, vďaka ktorému kedysi boli cestné motocykle tak atraktívne. Jednoduchý a zároveň pokrokový dizajn týchto strojov je dômyselným provokujúcim paradoxom, ktorý priťahuje pozornosť množstvom kontrastov – fantaskný, a pritom realistický; chladný, a pritom zvodný; odvážny, a pritom skromný.

Dizajn je čistý a bez mainstreamových vplyvov, úplne podľa hodnôt značky Husqvarna Motorcycles. Stroj koncipovaný pre ľudí ako vyjadrenie ich životného prístupu a ako nová brána do motocyklovej kultúry. Ďalší krok v predstave značky Husqvarna Motorcycles o cestnom motocykle prezentovaný vo vizionárskej, modernej a vyspelej forme.

CHRÓM-MOLYBDÉNOVÝ PRIEHRADOVÝ RÁM

VITPILEN 701 je vybavený ľahkým priehradovým rámom, ktorý zaisťuje precíznu ovládateľnost, dávajúcu istotu v každej situácii. Rúry z vysoko kvalitnej chróm-molybdénovej ocele sú rezané laserom, roboticky zvárané a tvarované tlakom vody, čo umožňuje dokonalú presnosť a stálu kvalitu. Presne daná torzná tuhosť a pozdĺžna pružnosť zaručujú vodičovi detailnú spätnú väzbu, čo spoločne s perfektným rozložením hmotnosti a malým polomerom otáčania dáva jasnú výhodu v mestskom prostredí.

JEDNOVALEC S VÝKONOM 75 KONÍ VITPILEN

701 poháňa moderný, kvapalinou chladený štvortaktný jednovalec s objemom 692,7 cm3, vybavený najmodernejšou elektronikou, ako napr. vypínateľnou kontrolou trakcie. Svojím maximálnym výkonom 56 kW (75 k) a krútiacim momentom 72 Nm pri 6750 otáčkach dáva motocyklu nečakaný dynamický potenciál.

PRÉMIOVÉ KOMPONENTY V ZÁKLADNEJ VÝBAVE

Značka Husqvarna Motorcycles sa nesústredila len na dizajn modelu VITPILEN 701, ale vybavila ho tiež najmodernejšími dostupnými technológiami. Od chróm-molybdénového priehradového rámu cez výkonný jednovalcový motor po osvedčené odpruženie WP a špičkové brzdy Brembo je VITPILEN 701 nabitý prémiovými komponentami.

ELEKTRONICKÝ PLYN RIDE-BY-WIRE

Elektronické vstrekovanie je ovládané systémom ride-by-wire a je zárukou okamžitej, ostrej a kultivovanej sily. Vstrekovacie hrdlo Keihin ukrýva klapku, ktorá je elektronicky ovládaná riadiacou jednotkou motora (EMS). Senzory neustále posielajú EMS informácie, ktoré umožňujú presné nastavenie škrtiacej klapky a tým perfektnú dodávku výkonu a reakciu na plyn.

NAJMODERNEJŠIE VYPÍNATEĽNÉ ABS VITPILEN

701 je vybavený hydraulickými brzdovými strmeňmi BREMBO, vyrobenými podľa najvyšších štandardov. Spolu s najmodernejším systémom ABS BOSCH zaisťujú pri brzdení najvyššiu možnú úroveň bezpečnosti vo všetkých podmienkach. Skúsení jazdci môžu využiť možnosť ABS aj celkom vypnúť.

ANTIHOPPINGOVÁ SPOJKA

Antihoppingová spojka APTC (Adler Power Torque Control) umožňuje v zákrutách vyššie nájazdové i výjazdové rýchlosti. Systém maximalizuje priľnavosť zadného kolesa pri prudkej akcelerácii a tiež zabraňuje zadnému kolesu, aby sa rozskákalo a zapríčinilo nestabilitu celého stroja pri tvrdom brzdení do zákruty.

ŠIROKÁ PONUKA ORIGINÁLNYCH DIELOV, OBLEČENIA A PRÍSLUŠENSTVA HUSQVARNA MOTORCYCLES:

Pre nový rad cestných motocyklov Husqvarna bola vytvorená kompletná sada oblečenia a príslušenstva, ktorá umožní jazdcom personalizovať svoj stroj a držať krok s najnovšími trendami. Kompletnú ponuku nájdete na http://www.husqvarna-motorcycles.com/.

 

O autorovi

Natália Jabůrková

Natália Jabůrková

Absolvovala Štátne Konzervatórium v Bratislave – hudobno-dramatický odbor a VŠMU Teóriu a kritiku divadelného umenia so špecializáciou na tanečné umenie, ktorému sa venuje dodnes. Spolupracuje s viacerými odbornými, populárnymi portálmi a na blogu Baletu SND - Zaži skutočnú vášeň. Pôsobila ako PR manažérka SND a v súčasnosti si vybrala súkromný sektor. Miluje seriály Game of Thrones, Suits, The Good Doctor či Resident.