Divadlo Kultúra & umenie

Hemingwayova Piata kolóna po dlhých desaťročiach znovu v divadle

Od 24. marca do 16. apríla v Southwark Playhouse v Londýne bude len po druhýkrát uvádzaná jediná dokončná divadelná hra Ernesta Hemingwaya z roku 1937 Piata kolóna (o prvú produkciu sa ešte v roku 1944 postaral legendárny Michael Powell). Ernest Hemingway napísal toto dielo, zatiaľ čo v Madride mal za úlohu zdokumentovať a rozpísať španielsku občiansku vojnu pre severoamerické noviny Alliance.

Hoci hlavné boje sa v tej dobe odohrávali prevažne na severe, Madrid bol ešte stále podrobovaný každodennému delostreleckému bombardovaniu a leteckým útokom. Prakticky obklopený štyrmi kolónami Francoistových vojsk, mesto bolo sužované najmä tou piatou, ktorú tvorili ostreľovači a sabotéri. Možno toto dielo nepatrí medzi tie najviac fascinujúcejšie od autorových najlepších kníh, veľa nám však o samotnom Hemingwayovi napovedá.

Dej je pomerne jednoduchý a točí sa takmer výhradne okolo Philip Rawlings, agenta americkej kontrašpionáže Comintern, ktorý opisuje sám seba ako „akéhosi druhoradého policajta predstierajúceho, že je amatérskym novinárom“. Ústrednou témou je konflikt medzi Rawlingom a jeho povinnostiam v konfrontácii neľútostného boja proti piatej kolóne a jeho túžbe po Dorothy Bridges, vysokej, očarujúcej blondínke s nie príliš jasne vymedzenou spojitosťou s časopisom Cosmospolitan.

Unavený, cynický, ale napriek tomu romantický Rawlings je akoby Hemingway sám: má „veľké ramená a prechádza sa ako gorila,“ má rád surovú cibuľu, konzervované hovädzie, úhľadnú whisky a Chopinovu muziku a nápoje z baru Chicote. Miesta, kam mohol ísť s Dorothy po Francúzsku, Keni a po Kube, sú zároveň tými, ktoré Hemingway navštívil so svojou skutočnou ženou Pauline Pfeiffer.

Zdroj:

http://www.theguardian.com/stage/2016/mar/18/ernest-hemingway-the-fifth-column-spanish-civil-war-play-revived-first-time-70-years

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz