Cestovanie Fotografie

Fotogaléria: Národný park Plitvické jazerá

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Národný park Plitvické jazerá patrí k najznámejším národným parkom v Chorvátsku. Leží v Licko-senjskej župe. Park tvorí terasovitá sústava sladkovodných jazier, ktoré sú prepojené kaskádami a vodopádmi. Označenie Plitvické jazerá bolo prvýkrát použité v roku 1777. Oblasť národného parku Plitvické jazerá je od roku 1979 zaradená na zoznam svetového dedičstva UNESCO. U nás je známi hlavne vďaka tomu, že sa tu natáčal kultové filmy Vinnetou a Poklad na striebornom jazere.

V parku sa ale nachádza viacero zaujímavých miest. Je napríklad domovom najväčšieho vodopádu v Chorvátsku vysokého 78 metrov. Vodopád vytvára riečka Plitvica, stekajúci z príkrej vápencovej skaly. Najmohutnejší je po prudkých dažďoch a na jar pri topení snehu.

Jazernú sústavu obklopujú zalesnené kopce masívu Velika Kapela a Plješevice . Sústava sa delí na dve časti : na dolnú so 4 jazerami (Milanovac , Gavanovac , Kaludjerovac , Novakovič Brod) a hornú sa 12 jazerami (Prošćansko jazero, Ciginovac , Okrugljak , Batinovac , Vir, Veliki Jovinovac , Mali Jovinovac , Galovac , Milino jazero, Gradinsko jazero, Veliki Burget , Kozjak ).

Jazerá sa rozprestierajú vo vápencovej preliačine, ktorá vznikla pravdepodobne pred ôsmimi tisíckami rokov a neustále sa mení narastaním travertínových hrádzí na terasách, eróziou travertínových blokov atď . K vzniku terasovitej sústavy prispieva predovšetkým unikátny druh baktérií žijúcich v machu a tráve na terasách (za rok vďaka nim narastajú asi o 3 cm). Dolné jazerá vznikli zrútením stropov podzemných jaskýň a ich naplnením vodou .

Na jar v roku 1991 sa územie parku stalo miestom veľkonočnej krvavej bitky. Išlo o prvý vojenský konflikt, ktorý si vyžiadal obete, v rámci juhoslovanskej občianskej vojny. V parku sa dodnes na niektorých miestach nachádzajú míny.

Pozrite si fotogalériu z tohto unikátneho miesta, ktorú pre Vás pripravili Marek Bajtek a Miroslav Jalšovský.

« 1 z 3 »

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.