Film & TV Film 2010+ Filmové recenzie Kultúra & umenie

Filmová recenzia: Welcome to me

„Ako nová členka bohatých a slávnych, už jednoducho nemám na bolesť čas.“
Alice trpí poruchou osobnosti. Najväčšie problémy pre ňu predstavujú zabudnuté krivdy zo strednej školy, navštevuje psychiatra, občas ju pochytí menší amok, a svoj čas rozdeluje medzi sledovanie Tv, ktorá u nej doma beží nepretržite už jedenásť rokov, a stretnutia s najlepšou kamarátkou a rodinou.
Jedného dňa vyhrá v lotérii 86 miliónov dolárov. Rozhodne sa splniť si sen. Vysadí tabletky, vypíše šek a televízna psychoanalýza samej seba môže začať.
– – – – –

1424542623
Poznáte ten pocit? V telke dávajú niečo vážne otrasné a Vy – vnímajúc všetky negatíva, od toho nemôžete odtrhnúť zrak.
Dekadencia neraz určuje smer; Divné je dobré, škaredé pekné, aj ten najnezmyselnejší formát môže uspieť, pokiaľ v ňom ľudia vidia niečo nezvyklé, iné, horšie. Áno, jeden zo základných prvkov sledovania: žiť cudzie životy. A niekde medzitým, sme prešli až k výsmechu. Smejeme sa hlúpym a zaostalým – priestor dostane každý. A oni … Trebárs si svoj hendikep neuvedomujú, uvedomujú, ignorujú? Stupídne a pravdivo: Dosiahli sme prebytok blbcov k večeri. Reality show prestala fungovať (ak tomu tak niekedy bolo) na báze objavovania talentov a stala sa výkladnou skriňou exhibicionizmu hlúpych ľudí.
A je to vôbec nesprávne? Aj výsmech je predsa záujem.

welcome-to-me1

Wiigovej postava patrí medzi nich. Akurát autor si zvolil strašne zvláštny prístup, pričom zobrazuje pitvorenie sa hlavnej hrdinky pred kamerami až ďaleko za hranicou dôstojnosti, a zároveň podotýka, že práve to ju robí šťastnou. Prináša množstvo vtipných scén, ktoré sú v skutočnosti smutné a celková milosť snímku vám ani poriadne nedovolí, aby ste ich chceli ukončiť.
Východzia situácia niekomu pripomenie Cukorovu komédiu „It Should Happen to You“ zlatého fondu hollywoodskej kinematografie, resp. variáciu na ňu, obohatenú o charakter s hraničnou poruchou osobnosti. V podstate splývanie dvoch dnes zvlášť populárnych smerov: Reality show a autizmu.

welcome-to-me-trailer-2

Jedno veľké dobrodružstvo, v jednom malom svete. O sociálnu kritiku tu nejde, nie nezbytne.
Komédia, film predovšetkým milý, malý, nezávislý. S množstvom násilných situácií a nenásilného humoru, kopou epizódnych roličiek, a hlavne, bez bolestných odpovedí.

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz