Divadlo Kultúra & umenie

Festival Divadelná Nitra pricestuje do Bátoviec na Miracles

Miracles – výnimočný projekt, ktorý spája štyri nezávislé divadelné scény: Divadlo Pôton, Debris Company, Med & Prach a Slávu Daubnerovú, je na programe aktuálneho ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. Keďže je mimoriadne náročné dielo viazané na prostredie Bátoviec – jeho exteriéry aj interiéry, uskutoční sa práve tam a festivaloví návštevníci poputujú za ním “domov”, v sobotu 23. septembra 2017 o 21.00 hod. Miracles mali premiéru 7. mája tohto roku, teraz by šlo o prvú reprízu trojkilometrovej divadelnej púte, ktorá nemá na Slovensku obdobu.

 „Projekt Miracles vznikal v spolupráci štyroch nezávislých divadiel. V jednotlivých performanciách účinkuje spolu 23 účinkujúcich, 20 dobrovoľníkov a podieľa sa na nich desať ľudí z technického štábu. V slovenskom divadelnom prostredí ide o jedinečnú udalosť nielen z hľadiska náročnosti produkcie, ale aj z hľadiska spojenia rôznych umeleckých poetík,“ povedal riaditeľ divadla Michal Ditte, ktorý je zároveň spolu s Ivetou Ditte Jurčovou autorom projektu. „Ako dramaturg môžem povedať, že Miracles sa stali interesantným site-specific projektom, ktorého obdobu by sme asi na Slovensku nenašli. Ako produkčný hovorím, že zázrak sa stal už len v tom, že sa nám podarilo v jednom čase a priestore spojiť štyri nezávislé divadlá a skoordinovať 50 ľudí, ktorí sú nám ľudsky a profesne veľmi blízki. Ako riaditeľ by som povedal, že množstvo mediálnych a odborných ohlasov na projekt nám dalo signál, že sme urobili dobrú robotu a že to asi nebolo márne,“ dodal. 

Festivalom poverení kurátori slovenského programu tohto roku sú: dramaturg košického Divadla Thália Miklós Forgács a jeho kolega, režisér József Czajlik. „Všetky štyri časti predstavenia sa začínajú podaním základného rytmu existencie: pre Debris to je metronóm, pre Daubnerovú tlkot srdca, pre Pôtoň kroky, pre Med a prach dýchanie. Od chladného abstraktného k chladnému ľudskému, teplo je v zdolaní trasy a seba a ostatných. Mechanickosť ako ochranná sieť. Monotónnosť ako zraniteľnosť. Monomania ako sloboda. Geometria, exponovanie a vyvolanie, revitalizácia a gramatika. Umelec je len zúfalý vedec, ktorý spozná vo svojej bezradnosti mágiu a iróniu usporiadanosti. Naraz. Krok je stopa, stopa je znak, znak je písmo, vykročiť je písať. Uvedomiť si to neustále písanie ťažko čitateľných textov je bolesť a slasť. Naraz. Kreativita bytia,“ napísal Miklós Forgács pre festival v texte na tému prečo navrhli Miracles do slovenskej časti festivalového programu. Obaja kurátori videli počas roka takmer 60 inscenácií, ktoré vznikli v aktuálnej sezóne v divadlách v Bratislave, Trnave, Komárne, Nitre, Bátovciach, Žiline, Martine, Zvolene, Banskej Bystrici či v Prešove a Košiciach. V Hlavnom programe DN figurujú aj ďalšie slovenské divadlá: Divadlo Andreja Bagara Nitra – Jánošík, Divadlo Alexandra Duchnoviča Prešov – Posadnutí, Slovenské komorné divadlo Martin – Vojna nemá ženskú tvár, Činohra SND – Elity.

Projekty Divadla Pôtoň z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac informácií nájdete: www.poton.sk

 

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz