Film & TV Kultúra & umenie Ostatné

Fest Anča- Animovaný svet uprostred Žiliny

Pavel Chodúr

V termíne od 29.6 do 3.7 2016 sa uskutočnil 9. ročník festivalu animovaného filmu Fest Anča.

Festival sa konal v Žiline a predstavil jeho účastníkom množstvo filmov z celého sveta a aj niekoľko chuťoviek z našej domácej tvorby. Hovorím hlavne o filme Mila Fog režisérky Marty Prokopovej, ktorý vyhral Anča Slovak Award. Rozhovor s režisérkou môžete nájsť tu.

Animovaný film je množstvom ľudí škatuľkovaný ako „detský“, a vytvára tak často priepasť medzi diváckym názorom a autorským prístupom. Preto ak ste tento ročník nestihli práve z dôvodu, že ste si pomysleli, čo by vám mohol priniesť festival animovaného filmu, keď všetky potrebné Pixarovky idú v lete do kín, treba podotknúť že v animovanom svete sa toho deje omnoho viac. Vďaka animácií a jej rôznym štýlom sa totiž tvorcovia nechávajú unášať svojou fantáziou niekedy až za hranice korektnosti a inokedy vypovedajú vďaka obrazovým asociáciám omnoho čistejšie a úprimnejšie o emóciách. Fest Anča je presne ten typ festivalu, kedy môžete vidieť filmy aj pre náročnejšieho diváka, aj filmy pre deti a rodiny, ale dokonca aj také, ktoré rozhodne nie sú pre detského diváka.

V piatok sme sa mohli vidieť s bratmi Quayovcami a zahliadnuť ich špecifické diela často prirovnávané na poli animácie k nášmu českému susedovi Švankmajerovi. Ďalším hosťom bol Steven Woloshen – tvorca abstraktných filmov. Namiesto kamery si berie do ruky filmový pás a pomocou škrabancov a vyrezávania tvorí svoje diela.

Sobota sa nesie v duchu masterclassov, kde sme mali možnosť nahliadnuť do tajov animácie a autorského prístupu tvorcov. Pozrieť si animované hudobné klipy, alebo animáky Happy Tree Friends predstavujúce roztomilé zvieratká zomierajúce tým najhorším možným spôsobom.

Mimo toho ste mohli navštíviť Game days a dozvedieť sa niečo o vývoji hier a hernej animácií. Alebo zhliadnuť množstvo filmov z Balkánskeho prostredia, trefne združeného pod jednotný názov Balkan Now. Mohli ste popiť dobré pivo, alebo si pochutiť na rôznych dobrotách a to nehovorím o možnosti spoznať množstvo zaujímavých ľudí a zhliadnuť nespočetne veľa zaujímavých filmov.

Fest Anča patrí rozhodne k tým festivalom, aké treba navštíviť a za ktoré môžeme byť vďačný. Už len tým, že sem lákajú hviezdy svetového formátu a predstavujú nám umelecký druh o ktorom má množstvo ľudí veľmi skreslené predstavy.

9 múz mohli byť tohto roku pri tom. A neoľutovali.

Tešíme sa na ďalší ročník a festivalu Fest Anča želáme veľa úspechov a veľa dobrej nálady.

foto: Dominik Kurina

« 1 z 2 »

O autorovi

Pavel Chodúr

Pavel Chodúr

Študoval na VŠMU odbor Umelecká kritika a audiovizuálne štúdia. Tu sa začal venovať písaniu scenárov. Je podpísaný pod prvú slovenskú adaptáciu komiksu v réžií Romana Gregoričku Orfeova pieseň. Venuje sa kreatívnemu písaniu, réžií svojich vlastných diel, herectvu. Rád cestuje a píše o svojich cestách denníky. Niekoľko rokov fungoval v amatérskom divadle ako scenárista a herec a v súčasnosti pracuje pre castingovú agentúru Cine-jessy tiež na pozícií kreativca. Inak vo voľnom čase číta, píše, pozerá, počúva a keď mu zostane chvíľa voľného času ide sa prejsť.