Film & TV Kultúra & umenie Ostatné

Fanúšikovia natočili skvelý Star Wars film

Vlado Král
Autor: Vlado Král

At last we will reveal ourselves to the Jedi. At last we will have revenge.

(Darth Maul v rozhovore s Darth Sidiousom)

Darth Maul patrí k nedoceneným postavám Star Wars univerza. Aspoň teda čo sa týka filmu Star Wars: Episode I – The Phantom Menace (1999), toho priestoru pre vývoj jeho postavy bolo veľmi málo.

Prvý vizuálny koncept Darth Maula od Iana McCaiga

Vo filme je poverený Darthom Sidiousom zajať princeznú Padmé, ktorá je kľúčom k úspechu invázie Obchodnej federácie na Naboo. Kontakt s jedi nastáva na planéte Tatooine, kde Darth Maul bojuje s Qui-Gonn Jinnom. Tento moment je prvým po miléniu, kedy dávajú sithovia jediom o sebe vedieť. V závere filmu sa Darth Maul opäť stretáva s Qui-Gonn Jinnom, ktorý je tentokrát doprevádzaný jeho padawanom Obi-Wan Kenobim. V nasledujúcom súboji, doplnenom epickou hudbou Johna Williamsa, Darth Maul, Qui-Gonn Jinna zabíja. Stret pokračuje súbojom s Obi-Wan Kenobim, ktorý Darth Maula pretína na polovicu, a ten padá do šachty reaktora.

Napriek tomu, že to vyzerá, že Darth Maul musel zomrieť, opak je pravdou. Darth Maul prežil a mal ešte pestrú kariéru. Najskôr sa utiahol do vonkajšieho okraja galaxie. Nohy nahradil robotickými chodidlami. Prvé pripomínali nohy pavúka (mal ich 6), ale hlavné bolo, že mohol opäť chodiť. Udalosti na Naboo a jeho súčasná situácia boli pre neho zdrojom hanby, čo ho privádzalo do šialenstva. Druhú šancu dostal keď ho našiel počas Vojny klonov jeho brat Savage Opress. Ten ho priviedol späť k ich matke Talzin. Tá dala Darth Maulovi nové nohy, tentokrát tradičné dvoje. Následne sa Darth Maul vydal na cestu za pomstou Obi-Wan Kenobimu.

Darth Maul po súboji na Naboo

Darth Maul patrí k zaujímavým postavám, ktoré nedostali na striebornom plátne veľa priestoru. Pritom je považovaný za jedného z najlepších a najobávanejších používateľov svetleného meča. Aj preto sa skupinka fanúšikov okolo Shawna Bu rozhodla natočit o tomto stihovi krátky film, ktorý by nám umožnil spoznať postavu Darth Maula bližšie. Výsledok je viac než uspokojivý. Film je kvalitatívne na vysokej úrovni a ocení ho každý fanúšik Star Wars.

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.