Hudba Kultúra & umenie

Fallgrapp: V Hmle

V piatok 7.4. sa v trenčianskom Piano clube uskutočnil krst nového CD kapely Fallgrapp, nesúceho názov V hmle. Začiatok večera sa niesol v duchu inteligentnej elektroniky od českého dua s názvom Himalayan Dalai lama. Ich set navodil príjemnú atmosféru plnú skvelej hudby, na čo nadviazal aj samotný Fallgrapp pomaly gradujúcou skladbou Origami v prítmí, iba so zapnutou zadnou projekciou, s výborným zvukom, zatiaľ bez speváčky Nory Ibsenovej. Hneď po nej sa už ale ukázala a nasledovala novinka s názvom Vietor a po nej cover skladby Duch Mesta od Jany Kirschner. Po Rieke z prvého albumu nasledovala Session spolu s prvým hosťom večera, ktorým bol Jimmy Pé. Krátko na to, po skladbe Z tvojich pier prišlo ale asi najväčšie prekvapenie, keď na pódium nabehol Michal Kaščák v kroji, s husľami, zaspieval spolu so svojim kolegom na harmonike zopár ľudoviek a následne aj pokrstil album.

Po krste prišiel ďalší hosť Samuel Hošek odspievať pieseň V hmle. Potom prišla nostalgická, vôbec prvá pieseň kapely, Ľadový útes, a pri prvom albume hudobníci ešte ostali, keď zahrali Zrkadlia nás.

Atmosféra v klube bola čaraz lepšia a uvoľnenejšia, hudobníci, rovnako ako aj poslucháči si koncert naplno užívali, čo sa odrazilo na ich tvárach aj v hraní.

Po novinkách  Akoby Ougadougou prišla asi najviac očakávaná pieseň Vlasy, čo značil obrovský potlesk hneď po prvých tónoch a po nej sa na pódium vrátil Samuel Hošek, ktorý nahradil v piesni Dym Juraja Benetína.

Po nej síce kapela odišla, ale publikum si ju zavolalo veľmi hlučne naspať a tak zazneli piesne INA a úplne na záver Uspávanka z nového albumu. A ten je bezpochyby ďalším skvelým a hodnotným príspevkom do súčasnej, bohatej, slovenskej hudobnej scény a potvrdzuje, že Fallgrapp znie (stále) naozaj svetovo.

foto: Martin Adam Pavlík

« 1 z 2 »

O autorovi

Martin Adam Pavlík

Martin Adam Pavlík

Je milovník filmu a hudby. Študuje umeleckú kritiku a audiovizuálne štúdia na FTF VŠMU. Jeho najväčší obľúbenci sú Martin Scorsese, Stanley Kubrick, Paul Thomas Anderson, Quentin Trantino, bratia Coenovci, Richard Linklater a Jim Jarmusch. Hudobnými srdcovkami sú grunge a post rock. Vo voľnom čase hrá v kapele, skladá a píše. Jeho texty ohľadom filmu boli publikované na Kinečku, Frame, či Moviesite.